Eurobasket U20: Επική πρόκριση της εθνικής στους 4 (vid)

Τρομερή ανατροπή για την εθνική U20 στον προημιτελικό με τη Λιθουανία ΑΠΕ ΜΠΕ / FIBA BASKETBALL / STR

Με μια καταπληκτική αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο και κατάθεση ψυχής, η εθνική «γύρισε» ένα χαμένο ματς από το -15 και νικώντας 76-72 τη Λιθουανία προκρίθηκε στον ημιτελικό του Eurobasket U20. Αντίπαλος της θα είναι η Ισπανία.

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ νευρικά το ματς με σερί άστοχων σουτ. Πρώτη η εθνική βρήκε σκορ και προηγήθηκε 6-0 και στη συνέχεια 14-5 με τον Καρρά να έχει 10 πόντους. Όμως οι Λιθουανοί άρχισαν να σκοράρουν, ακόμη και υπό πιεστική άμυνα κλείνοντας μπροστά στο σκορ το α 10λεπτο.

18258324

(Ο Καρράς παίζει άμυνα στον Μπαϊρούτις - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / FIBA BASKETBALL / STR)

Η ευστοχία των Λιθουανών ήταν εκνευριστική από το 3ποντο και τους έφερε ακόμη και στο +10 (23-33). Όμως οι διεθνείς αντέδρασαν με ψυχραιμία, έσφιξαν ακόμη περισσότερο την άμυνα και όταν τα σουτ σταμάτησαν να μπαίνουν ανέκτησαν το προβάδισμα.

18258326

(Προσπάθεια για κάρφωμα από το Λούντζη - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / FIBA BASKETBALL / STR)

Η 3η περίοδος έμοιαζε καταστροφική για την εθνική, αφού μετά το 44-44 οι Λιθουανοί κυριάρχησαν πλήρως και κάτω από το καλάθι και από μακριά και εκτόξευσαν στο +15 τη διαφορά τους (46-61). Ο Παπαθεοδώρου είχε επιχειρήσει να αλλάξει ρυθμό και πάλι με το χαμηλό σχήμα (5άρι ο Χαραλαμπόπουλος), που όμως διάβασαν καλά οι αντίπαλοί μας.

18258309

(Δώρο για την ονομαστική εορτή του πήρε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Ηλίας Παπαθεοδώρου - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / FIBA BASKETBALL / STR)

Ο κόουτς επέμεινε και το ρίσκο του δικαιώθηκε με μια εκπληκτική ανατροπή στην τελευταία περίοδο. Ο Χαραλαμπόπουλος πήρε ανάσες και σκόραρε κατά βούληση, ενώ ο Κόνιαρης ήταν αυτός που με τρίποντο έκανε το 64-64 (4 πριν το φινάλε).

18258323

(Καταπληκτικός ο Χαραλαμπόπουλος - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / FIBA BASKETBALL / STR)

Το ματς πήγε πόντο-πόντο, με τους Λιθουανούς να κυριαρχούν στα ριμπάουντς και τους διεθνείς να παίζουν με τεράστιο πάθος. Και πάλι ο Κόνιαρης έκανε το 74-71 στα 24’’, ενώ την πρόκριση σφράγισε με εύστοχες βολές ο Δίπλαρος για το 76-72.

18258336

(Καθοριστικά τα τρίποντα του Κόνιαρη στο τέλος - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / FIBA BASKETBALL / STR)

Ο Χαραλαμπόπουλος είχε 21 πόντους και ο Κόνιαρης 17, ενώ καθοριστική ήταν και η επιθετική συμβολή του Μουράτου με 14 στο κρίσιμο σημείο του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 41-38 (23-18), 51-61 (10-23), 76-72 (25-11)