Παγκόσμιο πρωτάθλημα FINA: Στην κορυφαία 4άδα η εθνική πόλο

Στις 4 κορυφαίες ομάδες του κόσμου η εθνική πόλο των ανδρών ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / BALAZS CZAGANY

Με μια καταπληκτική εμφάνιση η εθνική πόλο των ανδρών κέρδισε το Μαυροβούνιο (4ο στους Ολυμπιακούς Αγώνες) με 12-7 και προκρίθηκε στις 4 κορυφαίες ομάδες του κόσμου. Οι διεθνείς έπαιξαν σεμιναριακή άμυνα και πλέον περιμένουν τους διοργανωτές Ούγγρους στον ημιτελικό της Πέμπτης στο παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου.

Με ένα ονειρεμένο πρώτο ημίχρονο, η εθνική ομάδα έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση στα ημιτελικά. Με άμυνα βγαλμένη από σεμινάριο και τον γκολκίπερ Φλέγκα ανίκητο (έπιασε και πέναλτυ) οι διεθνείς δέχθηκαν το πρώτο γκολ μετά από 12 λεπτά με παίκτη λιγότερο (4-1).

18276197

(Ο Φλέγκας ανίκητος έπιασε και πέναλτυ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / Balazs Czagany)

Στην επίθεση ήμασταν άτυχοι στο πρώτο 8λεπτο με την μπάλα να σταματά και στα δοκάρια, αλλά στη συνέχεια σκοράραμε 5 φορές, με επιτυχία στον παίκτη παραπάνω (4/6) προηγούμενοι και με 5 γκολ διαφορά (6-1).

18276189

(Προσπάθεια του Γιώργου Δερβίση (ν.4) - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / Balazs Czagany)

Στη γ περίοδο η άμυνα της εθνικής συνέχισε να εγκλωβίζει τους Μαυροβούνιους, που δε μπορούσαν να σκοράρουν ούτε με παίκτη παραπάνω, και δεχθήκαμε γκολ ακριβώς στην εκπνοή με σουτ από τα 9 μέτρα και ενώ η διαφορά ήταν στο +8.

18276182

('Αμυνα του Δελακά στον φουνταριστό - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / Balazs Czagany)

Στην τελευταία περίοδο απλά ήταν θέμα χρόνου, παρότι οι Μαυροβούνιοι μπόρεσαν να μαζέψουν κάπως την έκταση της ήττας σκοράροντας με 2 πέναλτυ αλλά και παίκτη παραπάνω (ολοκλήρωσαν με 3/10). Το ποσοστό της εθνικής μας με αριθμητικό πλεονέκτημα ήταν εξαιρετικό (6/8) και το κλειδί της επιτυχίας.

Τα 8λεπτα: 1-0, 6-2 (5-2), 10-3 (4-1), 12-7 (2-4)

Τα γκολ της εθνικής: Φουντούλης 4 (πεν.), Γουνάς 2, Βλαχόπουλος, Δερβίσης, Κολόμβος, Μουρίκης, Αργυρόπουλος-Κανακάκης, Γενηδουνιάς.

18276191

(Ο Φουντούλης (δ.) παίζει άμυνα στο σουτ του Μπργκούλιαν - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / Balazs Czagany)

Ώρα μεταλλίου για την εθνική

Η εθνική μας θα αντιμετωπίσει την Ουγγαρία, που κέρδισε 14-5 τη Ρωσία, στον α ημιτελικό (Πέμπτη 27/7, 21.30), με στόχο ακόμη και τον τελικό, μετά το χάλκινο στο Καζάν το 2015. Η Σερβία (15-5 την Αυστραλία) με την Κροατία (12-9 την Ιταλία) θα είναι ο άλλος ημιτελικός.

18276193

(Πρώτος σκόρερ της εθνικής ο Γιάννης Φουντούλης με 4 γκολ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / Balazs Czagany)

Αύριο Τετάρτη (26/7, 16.00) η εθνική γυναικών θα ξεκινήσει τη διεκδίκηση της 5ης θέσης με αντίπαλο την Ουγγαρία, ενώ στο άλλο ζευγάρι θα παίξουν η Αυστραλία με την Ιταλία.

18272883

(Απογoητευμένη η αρχηγός Αλεξάνδρα Ασημάκη μετά τον αποκλεισμό από την Ισπανία το βράδυ της Δευτέρας - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / Szilard Koszticsak)

Αποκλεισμοί στην πισίνα

Στα πρωινά προκριματικά της κολύμβησης οι Έλληνες αθλητές έμειναν μακριά από τους χρόνους τους και δεν πέτυχαν κάποια πρόκριση. Στα προκριματικά των 50μ. πρόσθιο ο Γιάννης Καρπουζλής με 28.07 κατετάγη 33ος, στα 200μ. πεταλούδα ο Στέφανος Δημητριάδης με 1:59.07 περιορίστηκε στην 24η θέση, και στα 800 μ. ο Δημήτρης Νεγρής με 8.05.88 ήταν επίσης 24ος.