Παγκόσμιο πρωτάθλημα FINA: 4η θέση η εθνική πόλο, ημιτελικό ο Χρήστου στο ύπτιο

Η Σερβία κέρδισε την Ελλάδα και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο πόλο (σκυθρωποί οι διεθνείς στον πάγκο) ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SZILARD KOSZTICSAK

Η εθνική ομάδα πόλο των ανδρών δεν μπόρεσε να σταθεί απέναντι στη Σερβία στον μικρό τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος FINA και με ήττα 11-8 έμεινε στην 4η θέση. Η επίθεση στο πρώτο ημίχρονο «πλήγωσε» και πάλι την εθνική, όπως στον ημιτελικό με την Ουγγαρία. Ο Απόστολος Χρήστου στα 50 ύπτιο, έγινε ο 3ος Έλληνας κολυμβητής που θα αγωνιστεί σε ημιτελικό.

Και το ξεκίνημα της εθνικής στον «μικρό τελικό» με τη Σερβία ήταν πολύ κακό, καθώς σε 2 λεπτά δέχθηκε 3 γκολ (!). Οι φωνές του Θοδωρή Βλάχου αφύπνισε κάπως τους διεθνείς και δύο μακρινά σουτ του Φουντούλη έδωσαν λύση στην άμυνα των Σέρβων.

18292880

(Τα 3 γρήγορα γκολ της Σερβίας κόστισαν τελικά και το ματς στην εθνική ομάδα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / BALAZS CZAGANY)

Και πάλι όμως η επίθεσή μας ήταν κάκιστη με ποσοστό 2/7 στον παίκτη παραπάνω και ένα μόλις γκολ του Γενηδουνιά στο β 8λεπτο, με τους Σέρβους (επίσης με μέτριο ποσοστό στον παίκτη παραπάνω) να ξεφεύγουν και με 4 γκολ (3-7 και 4-8).

18292882

(Προσπάθεια του Δερβίση (αρ.) - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / BALAZS CZAGANY)

Κάθε φορά που η εθνική μείωνε στα 2 γκολ οι Σέρβοι είχαν απάντηση διατηρώντας ένα «μαξιλαράκι» ασφαλείας από τους διεθνείς. Η Ελλάδα πάντως κατάφερε να παραμείνει στην 4άδα του κόσμου μετά το χάλκινο μετάλλιο στο Καζάν το 2015.

Τα 8λεπτα: 3-5, 4-7 (1-2), 7-10 (3-3), 8-11 (1-1)

Τα γκολ της εθνικής: Φουντούλης 3 (πεν.), Βλαχόπουλος 2, Γενηδουνιάς, Δελακάς, Ποντικέας.

18292877

("Μάχες" του Μουρίκη στο φουνταριστό - SZILARD KOSZTICSAK)

Το βράδυ κρίνεται το χρυσό μετάλλιο στον τελικό της Κροατίας με την Ουγγαρία.

Στον ημιτελικό των 50 μ. ύπτιο ο Χρήστου

Στα πρωινά προκριματικά ο Απόστολος Χρήστου κατάφερε να προκριθεί με 24.99 (24.77 το πανελληνιο ρεκόρ) στον ημιτελικό των 50 μ. (19.45), όπου έχει την 11η καλύτερη επίδοση.

1christou50iptioprokri

(Οι δύο ημιτελικοί στα 50 ύπτιο)

Αντίθετα αποκλείστηκε η Νόρα Δράκου στα 50 ελεύθερο με 25.22 (19η, ενώ η 16η Ικέε πέρασε με 25.04). Στις 18.39 θα προηγηθεί ο μεγάλος τελικός των 50 μέτρων ελεύθερο με τη συμμετοχή του Κριστιάν Γκολομέεφ.