Επεισοδιακός ο 1ος τελικός Super Cup Μπαρτσελόνα-Ρεάλ, γκολ ο Νεϊμάρ με Παρί

Νικήτρια με 3-1 έφυγε η Ρεάλ Μαδρίτης από τη Βρακελώνη στον πρώτο τελικό του Ισπανικού Super Cup Reuters / Juan Medina

Μόνο χαλαρά δεν πήραν Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης τον πρώτο τελικό του Ισπανικού Super Cup, που έληξε με νίκη της «βασίλισσας» 3-1 στη Βαρκελώνη. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε το 2ο γκολ και αποβλήθηκε αμέσως μετά. Ντεμπούτο με την Παρί και γκολ έκανε την ίδια ώρα ο Νεϊμάρ.

Από το πρώτο ημίχρονο στο Καμπ Νου που δεν είχε σπουδαίο θέαμα, φάνηκε ότι το clasico της Ισπανίας δε θα είχε «φιλικό χαρακτήρα» με δυνατά μαρκαρίσματα και στις δύο πλευρές και πολλά νεύρα (μέχρι και ο Μέσι είδε κίτρινη κάρτα).

18343165

(Η πρώτη μονομαχία Βαλβέρδε (αρ.)-Ζιντάν (δ) - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / QUIQUE GARCIA)

Το αυτογκόλ του Πικέ στο 50 μετά από σέντρα του Μαρτσέλο άναψε ακόμη περισσότερο τα αίματα και το παιχνίδι θύμιζε κανονική περίοδο και όχι τον πιο «χαλαρό» χαρακτήρα που έχουν όλοι οι αγώνες Super Cup.

2017 08 13T211310Z 223415296 RC1DD40C2F00 RTRMADP 3 SOCCER SPAIN FCB REA SUPERCUP

(Το αυτογκόλ του Πικέ - Πηγή: REUTERS / JUAN MEDINA)

Ευκαιρίες υπήρχαν εκατέρωθεν, με την Μπαρτσελόνα να χάνει μαζεμένες στο 3λεπτο 74-77 έχοντας γίνει πιο επιθετική με τη συμμετοχή του Ντένις Σουάρες αντί του Ντελοφέου (ξεκίνησε στη θέση του Νεϊμάρ στην 11άδα).

2017 08 13T213756Z 1867809702 RC14928A87E0 RTRMADP 3 SOCCER SPAIN FCB REA SUPERCUP

(Το πέναλτυ που κερδίζει ο Σουάρες - Πηγή: REUTERS / SERGIO PEREZ)

Μετά από μια διπλή απόκρουση του Νάβας, ο Λουίς Σουάρες ξεκίνησε να πέφτει και ο γκολκίπερ της Ρεάλ τον βρήκε με το χέρι και ο Μέσι ευστόχησε στο πέναλτυ που κατελόγισε με ευκολία ο διαιτητής (με έντονες διαμαρτυρίες από τη Ρεάλ) για το 1-1.

2017 08 13T214209Z 58910054 RC11A04CB960 RTRMADP 3 SOCCER SPAIN FCB REA SUPERCUP

(Ο Μέσι ισοφαρίζει με πέναλτυ - Πηγή: REUTERS / JUAN MEDINA)

Η Μπαρτσελόνα πίεζε για το 2ο γκολ και ο Κριστιάνο Ρονάλντο (μπήκε αλλαγή στο 58) κτύπησε στην αντεπίθεση με καταπληκτικό σουτ για το 1-2 στο 80, πανηγυρίζοντας χωρίς φανέλα υπό τις αποδοκιμασίες του κοινού.

2017 08 13T220320Z 332062927 RC15E6303F20 RTRMADP 3 SOCCER SPAIN FCB REA SUPERCUP

(Ο πανηγυρισμός του Κριστιάνο - Πηγή: REUTERS / JUAN MEDINA)

Στο 82 έφυγε σε μια ακόμη κόντρα, με τον Ουμτιτί να τον τζαρτζάρει και τον Πορτογάλο να πέφτει, αλλά το διαιτητή Ρικάρντο ντε Μπούργκος να θεωρεί ότι έκανε θέατρο και να τον αποβάλει με 2η κίτρινη (η 1η ήταν για τον πανηγυρισμό του) και τον CR7 να τον σπρώχνει!

2017 08 13T215450Z 30044439 RC15527A84B0 RTRMADP 3 SOCCER SPAIN FCB REA SUPERCUP

(Η στιγμή της αποβολής του Κριστιάνο - Πηγή: REUTERS / JUAN MEDINA)

Τα νεύρα κτύπησαν κόκκινο, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης έβαλε και 3ο γκολ, με παίκτη λιγότερο και σκόρερ τον Ασένσιο στο 90 και το 2ο τελικό της Τετάρτης στο Μπερναμπέου να αναμένεται επίσης καφτός.

2017 08 13T215509Z 1995366432 RC110B276D40 RTRMADP 3 SOCCER SPAIN FCB REA SUPERCUP

(Ο Ασένσιο διαμορφώνει το τελικό σκορ - Πηγή: REUTERS / JUAN MEDINA)

Ντεμπούτο με γκολ ο Νεϊμάρ

Την ίδια ώρα ο Νεϊμάρ έκανε ονειρεμένο ντεμπούτο με τη φανέλα της Παρί Σεν Ζερμέν ξεκινώντας στο βασικό σχήμα. Μετά το αυτογκόλ του Ικοκό στο 52 για το 0-1 στην έδρα της Γκινγκάμπ, ο Βραζιλιάνος ανέλαβε δράση.

18342823

(Πρώτο δείγμα γραφής από το Νεϊμάρ με την Παρί - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / CHRISTOPHE PETIT TESSON)

Ασσίστ στο 62 στον Καβάνι για το 0-2 και δικό του γκολ στο 82 (με τον Καβάνι να ανταποδίδει την πάσα) για να ολοκληρώσει η νέα του ομάδα τη νίκη με 3-0 εκτός έδρας.

18343006

(Μεγάλο δίδυμο Καβάνι (αρ.)-Νεϊμάρ (δ.) δημιουργείται στην Παρί - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / CHRISTOPHE PETIT TESSON)

Τρόπαιο στις καθυστερήσεις για τη Λάτσιο

Συναρπαστικός ήταν ο τελικός του Ιταλικού Super Cup ανάμεσα στη Λάτσιο και τη Γιουβέντους στο Ολύμπικο της Ρώμης. Οι Κυπελλούχοι Ιταλίας, με το γιο του Φώτη Στρακόσια να κάνει σπουδαία εμφάνιση στο τέρμα, προηγήθηκαν 2-0 με δύο τέρματα του Τσίρο Ιμόμπιλε (32 πεν., 54) και έδειχναν να «καθαρίζουν» το ματς από νωρίς.

18342859

(Δύο γκολ ο Ιμόμπιλε για τη Λάτσιο - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / ANGELO CARCONI)

Η πρωταθλήτρια Ιταλίας όμως απάντησε με τον Ντιμπάλα, που κατάφερε με δύο δικά του γκολ στο 85 και το 91 (πεν) να ισοφαρίσει, αλλά το παιχνίδι δεν είχε λήξει ακόμη.

18343100

(Τα γκολ του Ντιμπάλα δεν έφταναν στη Γιουβέντους - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / ANGELO CARCONI)

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μούρτζια εκμεταλλεύτηκε την ασσίστ του Λουκάκου και η Λάτσιο με το 3-2 υποχρέωσε τη Γιουβέντους σε ήττα και στην απώλεια ενός τροπαίου μετά από πολλά χρόνια.