Premier League: Στην Τσέλσι το ντέρμπυ με την Τότεναμ

Με δύο γκολ του Αλόνσο (πρώτος) η νίκη της Τσέλσι στο ντέμρπυ με την Τότεναμ ACTION IMAGES via REUTERS / ANDREW COULDRIDGE

Το Γουέμπλεϊ φιλοξένησε το πρώτο Λονδρέζικο ντέρμπυ της Premier League με την Τότεναμ γηπεδούχο, αλλά την Τσέλσι να φεύγει νικήτρια. Πρωταγωνιστής με δύο γκολ στη νίκη με 2-1 της Τσέλσι ο αριστερός μπακ των μπλε Μάρκος Αλόνσο.

Ένα καταπληκτικό φάουλ του Μάρκος Αλόνσο στο 24 έδωσε το προβάδισμα στην Τσέλσι, που ξεκίνησε καλύτερα στο ματς, με την Τότεναμ να νιώθει ακόμη άβολα στη νέα της έδρα (μέχρι να κατασκευαστεί το καινούργιο γήπεδο της).

2017 08 20T152933Z 133347281 RC13741CC360 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND TOT CHE

(Ο Αλόνσο (ν.3) ανοίγει το σκορ με ωραία εκτέλεση φάουλ - Πηγή: ACTION IMAGES via REUTERS / ANDREW COULDRIDGE)

Σταδιακά όμως η Τότεναμ πίεσε την εστία του Κουρτουά, που έκανε καταπληκτικές αποκρούσεις κρατώντας το μηδέν μέχρι το ημίχρονο, και με τη βοήθεια του δοκαριού στο 42 σε διαγώνιο σουτ του Κέιν.

2017 08 20T161606Z 533980705 RC188728E130 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND TOT CHE

(Πολλές φάσεις στην εστία του Κουρτουά στο πρώτο ημίχρονο και δοκάρι ο Κέιν - Πηγή: REUTERS / DYLAN MARTINEZ)

Στο β μέρος η Τσέλσι έμοιαζε να ελέγχει το ματς, με καλή αμυντική αντίδραση και δική της σπουδαία ευκαιρία για 2ο γκολ από το σουτ του Γουίλιαν που σταμάτησε στο δοκάρι (73).

2017 08 20T163417Z 939520970 RC19DEE487E0 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND TOT CHE

(Δοκάρι και για την Τσέλσι ο Γουίλιαν - Πηγή: ACTION IMAGES via REUTERS / ANDREW COULDRIDGE)

Ο Κόντε έβαλε στο ματς Πέδρο και Μπατσουαγί, αλλά ήταν «άτυχος» αφού δευτερόλεπτα αργότερα ο 2ος με κεφαλιά σε κόρνερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

2017 08 20T164408Z 1101276618 RC1D25098BD0 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND TOT CHE

(Ο Μπατσουαγί μπροστά από τον Κουρτουά σκοράρει εις βάρος της ομάδας του - Πηγή: REUTERS / DYLAN MARTINEZ)

Όμως ο Αλόνσο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και σε αντεπίθεση των «μπλε» με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα κάτω από το σώμα του Γιορίς με τον Κόντε να πανηγυρίζει έξαλλα τη νίκη της ομάδας του.

2017 08 20T164906Z 1726529463 RC1AD43160E0 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND TOT CHE

(Χρυσό γκολ το 2ο του Αλόνσο για την Τσέλσι - Πηγή: ACTION IMAGES via REUTERS / ANDREW COULDRIDGE)

Στο άλλο ματς της ημέρας η Χάντερσφιλντ με ένα πολύ ωραίο τέρμα του Μόουι στο 47 νίκησε τη Νιούκασλ στο «ντέρμπυ των νεοφώτιστων».