Super League: Ισοπαλία χωρίς γκολ για Απόλλωνα και ΠΑΟΚ

Σπουδαία ισοπαλία με 10 παίκτες για τον Απόλλωνα κόντρα στον ΠΑΟΚ EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ

Ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή της βαθμολογίας μένοντας στο 0-0 με τον Απόλλωνα για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League Σουρωτή. Ο Δικέφαλος δε σκόραρε παρότι οι γηπεδούχοι έπαιζαν για 1 ώρα με 10 παίκτες, ενώ είχε και 2 δοκάρια.

Χορταστικό το πρώτο 45λεπτο στη Ριζούπολη, αφού τόσο ο Απόλλων όσο και ο ΠΑΟΚ επιχείρησαν μετά το πρώτο αναγνωριστικό τέταρτο, να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για γκολ. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν με 6 τελικές και ο ΠΑΟΚ με 7 του πρώτο ημίχρονο.

4224771

(Και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να σκοράρουν στο α ημίχρονο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Για τους γηπεδούχους πρωταγωνιστής ήταν ο Κροάτης γκολκίπερ Τσόβιτς, με 5 επεμβάσεις και σημαντικότερη στο τεχνικό σουτ του Μπίσεσβαρ μέσα από την περιοχή στο 36, αγγίζοντας την μπάλα και στέλνοντας την στο δοκάρι.

4224923

(Ο Μπίσεσβαρ στέλνει την μπάλα στο δοκάρι - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Σε εκείνο το σημείο ο Δικέφαλος έπαιζε πλέον με παίκτη παραπάνω, καθώς ο Χουάρεζ στο 30 και το 32 πρόλαβε να δει δύο κίτρινες κάρτες και να αποβληθεί, δίνοντας τη δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να μεταφέρει ακόμη πιο κοντά στην εστία της ομάδας του την πίεση.

4224785

(Τα δυναμικά μαρκαρίσματα κόστισαν στο Χουάρεζ την αποβολή του - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Παραδόξως όμως οι τελικές στο β ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ ήταν πολύ λιγότερες, καθώς ο Μάντζιος έστησε ακόμη καλύτερα την άμυνα του, δίχως να παραμελεί να χτυπά στην αντεπίθεση.

4224775

(Εξαιρετική εμφάνιση του γκολκίπερ Τσόβιτς για τον Απόλλωνα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Ο Λουτσέσκου έριξε στη μάχη εκτός του Ελ Καντουρί (ξεκίνησε στην 11άδα) και τους Μαουρίσιο, Μακ, αλλά εκτός από 2 κεφαλιές του Βαρέλα δεν άγγιξε το γκολ μέχρι το 91: σε αντεπίθεση ο Μακ έκανε σουτ από το ημικύκλιο και πάλι όμως η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι.

4225064

(Δοκάρι ο Μακ στο φινάλε του αγώνα για τον ΠΑΟΚ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Μετά τη Λιβαδειά ο ΠΑΟΚ έμεινε στο 0-0 σε 2ο εκτός έδρας αγώνα και έφτασε τους 5 βαθμούς (μαζί με Ξάνθη και ΠΑΣ), ενώ ΑΕΚ, Ολυμπιακός και Πανιώνιος προηγούνται στη βαθμολογία με 7.