Europa League: Ξεκίνημα με διπλό στη Ριέκα η εξαιρετική ΑΕΚ

Διπλό στη Ριέκα η ΑΕΚ και βάσεις για πρόκριση από την 1η αγωνιστική του Europa League REUTERS / ANTONIO BRONIC

Εξαιρετικό το ξεκίνημα της ΑΕΚ στον όμιλο του Europa League με τη νίκη της 2-1 επί της Ριέκα. Ο Δικέφαλος απειλήθηκε ελάχιστα και πήρε δίκαια το τρίποντο με γκολ των Μάνταλου-Χριστοδουλόπουλου (καταπληκτικό φάου), βάζοντας από την αρχή προϋποθέσεις για τις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου (μαζί με τη Μίλαν, που διέλυσε 5-1 την Αούστρια στη Βιέννη). Παράλληλα διατήρησε την εξαιρετική παράδοση που έχει με Κροατικές ομάδες.

Το πρώτο 45λεπτο της ΑΕΚ ήταν σχεδόν άριστο στη Ριέκα. Τακτικά απενεργοποίησε πλήρως το επιθετικό παιχνίδι της Κροατικής ομάδας, με σωστές τοποθετήσεις όλων των παικτών και τους Βράνιες-Τσόσιτς να κυριαρχούν στα γεμίσματα.

2017 09 14T180141Z 1530073030 RC189D51BB00 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA RIJ AEK

(Η 11άδα της ΑΕΚ στη Ριέκα - Πηγή: REUTERS / ANTONIO BRONIC)

Δημιουργικά η ΑΕΚ είχε πολλές τελικές προσπάθειες, είτε με καλή κυκλοφορία, είτε με στημένα και μετά από ένα κόρνερ άνοιξε το σκορ με ψύχραιμο πλασέ του Μάνταλου εντός περιοχής στο 16.

2017 09 14T172148Z 1189409508 RC11DE26EC80 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA RIJ AEK

(Ο Μάνταλος πανηγυρίζει το 0-1 της ΑΕΚ - Πηγή: REUTERS / ANTONIO BRONIC)

Ο αρχηγός της ΑΕΚ είχε και άλλες ευκαιρίες να σκοράρει, με καλύτερη στο 41, όταν ο Πρσκάλο έβγαλε με το αριστερό το πλασέ του. Σε αυτό το πρώτο ημίχρονο, ο Δικέφαλος απειλήθηκε δύο μόνο φορές.

2017 09 14T175605Z 887528825 RC1E087A5FD0 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA RIJ AEK

(Ο Κροάτης γκολκίπερ κράτησε το 1-1 στο φινάλε του ημιχρόνου - Πηγή: REUTERS / ANTONIO BRONIC)

Στο 3 ο Ανέστης έβγαλε το σουτ του Βραζιλιάνου Χέμπερ μέσα από την περιοχή (στη συνέχεια ο Μπακάκης τον εξουδετέρωσε πλήρως) και στο 29 όταν δέχθηκε γκολ από το γυριστό σουτ του στόπερ Έλεζ, από το σημείο του πέναλτυ, μετά από κόρνερ (αχίλλειος πτέρνα της ΑΕΚ εφέτος τα στημένα), αφού δεν τον πρόλαβε ο Γιόχανσον.

2017 09 14T173411Z 881558842 RC19347D2E50 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA RIJ AEK

(Ο Ελεζ (ν.13) έχει ισοφαρίσει για τη Ριέκα - Πηγή: REUTERS / ANTONIO BRONIC)

Η Ριέκα ξεκίνησε με πίεση και ορμή το β μέρος, μετά το 1-1, προκαλώντας μια αναστάτωση με γεμίσματα στην άμυνα της ΑΕΚ, δίχως όμως να βγει τελική προσπάθεια.

Σταδιακά η Ένωση έριξε το ρυθμό και ο Χιμένεθ έβαλε στο ματς τον Μπακασέτα, αντί του μέτριου Κλωναρίδη (δε βοήθησε και πάλι σε ρόλο εξτρέμ) και ο διεθνής μεσοεπιθετικός κέρδισε φάουλ (θέση μέσα δεξιά) στην πρώτη του επαφή. Ο Χριστοδουλόπουλος (ο Χιμένεθ έδωσε αρχικά εντολή να εκτελέσει ο Μπακσέτας λόγω θέσης, αλλά άλλαξε γνώμη μετά από νεύμα του Λάζαρου) το εκτέλεσε εκπληκτικά με το δεξί πόδι στη γωνία κάλυψης του τείχους, για το 1-2 στο 63.

2017 09 14T182132Z 1860289575 RC180FC2B8D0 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA RIJ AEK

(Χιμένεθ και Χριστοδουλόπουλος μετά το εκπληκτικό φάουλ του Έλληνα μέσου - Πηγή: REUTERS / ANTONIO BRONIC)

Στο 70 και το 71 ο Λιβάγια ετοίμασε γκολ για το Σιμόες και το Χριστοδουλόπουλο, όμως η κεφαλιά του αφύλακτου Πορτογάλου από το πέναλτυ ήταν αδύναμη και κατέληξε στην αγκαλιά του Πρσκάλο, ενώ το διαγώνιο σουτ του Λάζαρου ελάχιστα πάνω από τη συμβολή των δοκαριών.

2017 09 14T183416Z 133233174 RC1F4BC3D400 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA RIJ AEK

(Πολύ καλό δημιουργικά παιχνίδι για το Λιβάγια - Πηγή: REUTERS / ANTONIO BRONIC)

Η Ριέκα ανέβαση την πίεση της μέχρι το τέλος κάνοντας σουτ, τα οποία όμως δεν είχαν κατεύθυνση την εστία του Ανέστη, ενώ ο Χιμένεθ προσπάθησε με την είσοδο του Αϊντάρεβιτς να κρατήσει λίγο μπάλα στο κέντρο. Στο τέλος μπήκε και ο Αραούχο, αντί του Λιβάγια, που τραυματίστηκε και γλύτωσε και κόκκινη για ένα μαρκάρισμα με τα δύο πόδια σε αντίπαλο.

Η 11άδα της ΑΕΚ: Ανέστης / Μπακάκης, Βράνιες, Τσόσιτς, Λόπεζ / Γιόχανσον, Σιμόες / Χριστοδουλόπουλος (78 Αϊντάρεβιτς, Μάνταλος, Κλωναρίδης (60 Μπακασέτας) / Λιβάγια (86 Αραούχο).

Τυφώνας Μίλαν στη Βιέννη

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Μίλαν έκανε περίπατο στη Βιέννη και κατάφερε να προηγηθεί 2-0 στο 10λεπτο και 3-0 στα 20 λεπτά, με δύο γκολ του Πορτογάλου Αντρέ Σίλβα.

18466015

(Αντρέ Σίλβα (αρ.) και Τσαλχάνογλου (δ.) έβαλαν 3 γκολ για τη Μίλαν στο α μέρος - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / CHRISTIAN BRUNA)

Η Αούστρια βγαίνοντας από τα αποδυτήρια μείωσε το σκορ, αλλά μάλλον «εκνεύρισε» τους ροσονέρι, που έβαλαν άλλα δύο τέρματα γρήγορα για το 1-5, με τον Αντρέ Σίλβα να κάνει χατ-τρικ.

18466065

(Χατ-τρικ ο Αντρέ Σίλβα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / CHRISTIAN BRUNA)

Επιτυχία και του Απόλλωνα Λεμεσού με την ισοπαλία 1-1 με τη Λυόν στην Κύπρο για τον 5ο όμιλο (Αταλάντα-Έβερτον 3-0 το άλλο ματς).

Europa League – Δ Όμιλος

1η αγωνιστική
Ριέκα-ΑΕΚ 1-2 (29 Έλεζ / 16 Μάνταλος, 62 Χριστοδουλόπουλος)
Αούστρια Β.-Μίλαν 1-5 (47 Μπόρκοβιτς / 7 Τσαλχάνογλου, 10, 20, 56 Αντρέ Σίλβα, 63 Σούσο)