Κύπελλο Ελλάδας: Νίκες για Δικέφαλους και Παναθηναϊκό

Ξεκίνημα με νίκες για ΑΕΚ, Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ

Με καλές εμφανίσεις ΠΑΟΚ, ΑΕΚ και Παναθηναϊκός (χρονική σειρά) πήραν την πρώτη τους νίκη στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας, στα παιχνίδια (μοναδικά) που θα δώσουν στις έδρες τους. Στο «τριφύλλι» πάντως τη χαρά επισκίασε ο σοβαρός τραυματισμός του Λουτσιάνο.

Χαρά για τη νίκη, λύπη για τον Λουτσιάνο

Στη Λεωφόρο το πρώτο ημίχρονο δεν είχε κάτι ιδιαίτερο πλην του ωραίου γκολ του Τσάβες στο 18 σε συνδυασμό με το Λουτσιάνο. Βραζιλιάνος και Αργεντινός είχαν καλή συνεργασία για πρώτη φορά.

18491045

(Ο Τσάβες (αρ.) έχει ανοίξει το σκορ για τον Παναθηναϊκό - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ)

Η δράση κορυφώθηκε στο β μέρος, όταν ο Μπόζοβιτς άρχισε να σταματά τους επιθετικούς του Παναθηναϊκού και η ΑΕΛ άγγιξε σε δύο περιπτώσεις την ισοφάριση. Ο Γουάλας με απευθείας φάουλ από θέση δεξιά (σαν κοντινό κόρνερ) στο 68 και ο Περόνε με εκτέλεση από τη γωνία της περιοχής στο 79 είδαν τις εξαιρετικές εκτελέσεις τους να σταματούν στα δοκάρια του Διούδη.

4234083

(Ο Γουάλας από δεξιά έχει εκτελέσει φάουλ στο δοκάρι του Διούδη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΝΤΑΡΙΝΗΣ)

Στο 89 ο Φάρκας ανέτρεψε το Χατζηγιοβάννη, αλλά ο κακός Ζαχαριάδης (και στον πειθαρχικό έλεγχο) δεν έδωσε πέναλτυ, με το Μολίνς να τελειώνει τη φάση στο δοκάρι. Όμως ο επιθετικός του Παναθηναϊκού βρήκε στόχο στο 93 με ψυχραιμία, από ασσίστ του Χίλιεμαρκ.

18488737

(Ο Μολίνς ολοκλήρωσε τη νίκη του Παναθηναϊκού - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ)

Ο Ουζουνίδης αρχικά χάρηκε καθώς είδε σε δράση και καλή κατάσταση το Βιγιαφάνιες (επέστρεψε μετά τον τραυματισμό πέρυσι στα play offs), αλλά στο 76 ο σοβαρότατος τραυματισμός του Λουτσιάνο (ρήξη χιαστού, συνδέσμου και μηνίσκου, που θα τον κρατήσει εκτός γηπέδων μέχρι το τέλος Φεβρουαρίου. Ο Βραζιλιάνος είχε κάνει και πάλι εγχείρηση στο αριστερό γόνατο, και δεν αγωνίστηκε για 7 μήνες το καλοκαίρι του 2015), που παραπάτησε σε κόντρα επίθεση μόνος του, επισκίασε τη χαρά στο στρατόπεδο των γηπεδούχων.

4234075

(Ο μεγάλος άτυχος του Παναθηναϊκού Λουτσιάνο Νέβες - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΝΤΑΡΙΝΗΣ)

Η ΑΕΛ έβγαλε ανακοίνωση κατά του διαιτητή Ζαχαριάδη (που μάλλον περισσότερα λάθη έκανε εις βάρος του Παναθηναϊκού).

Σοβαρεύτηκε και κέρδισε

Στη Ριζούπολη ο Φράγκος με σουτ στο 8 τράνταζε το οριζόντιο δοκάρι του Τσιντώτα (που άγγιξε λίγο την μπάλα) και στο 25 ο Μπουλούλης με σουτ υποχρέωσε σε δύσκολη απόκρουση τον γκολκίπερ της ΑΕΚ.

4233574

(Ο Χριστοδουλόπουλος σερβίρει γκολ στο Λιβάγια στο α ημίχρονο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Οι παίκτες του Δικέφαλου σοβαρεύτηκαν και με δημιουργούς τους Λιβάγια και Χριστοδουλόπουλο έφτασαν στην επικράτηση, στο β όμως ημίχρονο αφού ο Πίτκας στο 38 έδιωξε την κεφαλιά του Μπακασέτα και ο Κουκόλης πρόλαβε το πλασέ του Τρίστασον προ κενής εστίας στο 43.

Οι 3 τελικές της Λαμίας στο α ημίχρονο δεν είχαν συνέχεια, ενώ οι 5 της ΑΕΚ έγιναν 14 στο φινάλε του ματς. Η ισοφάριση με πέναλτυ του Χριστοδουλόπουλου στο 49 (το κέρδισε ο ίδιος από σπρώξιμο στην πλάτη του Παπαργυρίου) άνοιξε το δρόμο.

18491065

(Ο Χριστοδουλόπουλος σκόραρε πάλι με πέναλτυ στην εστία της Λαμίας - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Ο Λιβάγια κυνήγησε το γκολ, αλλά δεν μπόρεσε να βρει στόχο είτε δημιουργώντας ο ίδιος για τον εαυτό του, είτε τελειώνοντας τις φάσεις και τελικά ήταν εκείνος, που συνδυάστηκε με τον Μάνταλο στο 80 και στο σουτ που απέκρουσε ο Πίτκας, ήρθε ο Έλληνας μέσος να στείλει την μπάλα στην κενή εστία για το 2-0.

4234029

(Ο Μάνταλος (με την μπάλα) και ο Λιβάγια συνεργάστηκαν στο 2-0 της ΑΕΚ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Ο καλύτερος εφετινός ΠΑΟΚ

Το πρώτο 45λεπτο του ΠΑΟΚ ήταν χορταστικό με 14 τελικές και ωραίο ποδόσφαιρο, αλλά μόνο ένα γκολ από τον Πέλκα στο 41, που όμως στο 39 είχε χάσει το πέναλτυ που κέρδισε ο Μαουρίσιο.

18490360

(Ο Πέλκας (δ.) σκόρερ του πρώτου γκολ του ΠΑΟΚ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ PIXEL)

Οι νεαροί Δεληγιαννίδης και Λημνιός έκαναν σπουδαίο πρώτο 45λεπτο στο Καυτανζόγλειο (γίνονται έργα στην Τούμπα και ο ΠΑΟΚ, που ήταν τιμωρημένος, όπως και η ΑΕΚ, άλλαξε έδρα).

Ο Λεβαδειακός στη μοναδική φάση του στο ματς ισοφάρισε στο ξεκίνημα του β μέρους με το Γιακουμάκη, αλλά ο ΠΑΟΚ δε άφησε να του ξεφύγει το τρίποντο και με το Σακχόφ πήρε τη νίκη με 2-1 δίκαια.

18490481

(Ο Σακχόφ λύτρωσε τον ΠΑΟΚ στο β μέρος - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ PIXEL)

Στα άλλα ματς Πλατανιάς, Ατρόμητος και Παναχαϊκή κέρδισαν με το ίδιο σκορ, 1-0.