F1: Δώρο γενεθλίων στον Φερστάπεν η νίκη στη Μαλαισία (vid)

Νικητής στη Μαλαισία ο Φερστάπεν ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / FAZRY ISMAIL

Στο τελευταίο Grand Prix για τη Formula 1 στη Μαλαισία είχε νικητή τον Φερστάπεν μία ημέρα μετά τη συμπλήρωση των 20 χρόνων του. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με τον Φέτελ από την τελευταία θέση να τερματίζει τέταρτος και να έχει σύγκρουση μετά το τερματισμό.

Ο αγώνας ξεκίνησε καταστροφικά για τη Ferrari καθώς το μονοθέσιο του Κίμι Ραϊκόνεν έχασε δύναμη και δεν εκκίνησε δίπλα στο Χάμιλτον, εγκαταλείποντας. Ο Βρετανός πιλότος παρότι ήταν άνετα πρώτος δεν άντεξε στην επίθεση του Φερστάπεν μετά από λίγους γύρους (4ος) και έμεινε τελικά πίσω από το νεαρό Ολλανδό.

2017 10 01T081649Z 21093029 HP1EDA10N003C RTRMADP 3 MOTOR F1 MALAYSIA

(Προσπέρασμα του Φερστάπεν (αρ.) στο Χάμιλτον - Πηγή: REUTERS / LAI SENG SIN)

Σίγουρα όμως ο οδηγός της ημέρας ήταν ο Φέτελ: μέσα σε τρεις γύρους είχε ήδη ανέβει στην ενδέκατη θέση από την τελευταία που εκκίνησε και μέχρι το τέλος του αγώνα πίεσε ακόμη και για το βάθρο. Έξι γύρους πριν την καρό σημαία έκανε προσπάθεια να προσπεράσει το Ρικιάρντο όμως άντεξε και τερμάτισε τρίτος.

2017 10 01T072410Z 1855131756 HP1EDA10KK91W RTRMADP 3 MOTOR F1 MALAYSIA

(Καταπληκτική οδήγηση από τον Φέτελ - Πηγή: REUTERS / EDGAR SU)

Εκπληκτικό ήταν ότι μετά το τέλος του αγώνα πάνω στον Φέτελ έπεσε ο Στρολ με αποτέλεσμα να καταστραφεί η Ferrari και ο Γερμανός οδηγός να ανέβει στο μονοθέσιο του συμπατριώτη του Φερλάιν, που τον μετέφερε στο γκριντ σαν ταξί.

Αυτή ήταν η 2η νίκη στην καριέρα του Φερστάπεν, που αποθεώθηκε από τους συμπατριώτες του, που βρέθηκαν στην πίστα, ενώ η αδελφή του ξεσπούσε σε κλάμματα.

2017 10 01T091720Z 2063480988 RC14D9D69690 RTRMADP 3 MOTOR F1 MALAYSIA

(Η 3άδα των νικητών στο βάθρο - Πηγή: REUTERS / EDGAR SU)

Στη μάχη του παγκοσμίου τίτλου κερδισμένος ήταν ο Χάμιλτον που αύξησε τη διαφορά του από τον Φέτελ στους 34 βαθμούς (281-247).

Επόμενος αγώνας το πρωί της ερχόμενης Κυριακής στις 7:45 από την πίστα της Σουζούκα στην Ιαπωνία.