Καταπληκτικό φινάλε στο Μπάρτσελόνα-Ρεάλ Μ και σπουδαία νίκη της «βασίλισσας» με 1-2.

Reuters / Juan Medina Livepic

Σε ένα ντέρμπυ που μέχρι το 80 κυλούσε σε ήρεμα νερά, το τελευταίο 10λεπτο ήταν πραγματικά αντάξιο ενός clasico, του κορυφαίου αγώνα του κόσμου, με την Ρεάλ να παίρνει μεγάλη νίκη γοήτρου με 10 παίκτες.

Ίσως επηρεασμένοι από όλη την ατμόσφαιρα και οι 22 ποδοσφαιριστές των «αιωνίων» της Ισπανίας δεν παρουσίασαν μέχρι το 80ο λεπτό ένα ντέρμπυ αντάξιο των απαιτήσεων και των προσδοκιών των φίλων της Μπαρτσελόνα και της Ρεάλ Μαδρίτης.

2016 04 02T200324Z 102629004 MT1ACI14336873 RTRMADP 3 SOC

(Το 1-0 από τον Πικέ - Πηγή: Reuters / Juan Medina Livepic)

Ο Ζιντάν ήθελε να προστατεύσει τα νώτα του και να μην δώσει χώρους, η Μπάρτσελόνα επιχείρησε να διαχειριστεί το προβάδισμα της με κεφαλιά του Πικέ στο 56 από κόρνερ, και δεν είχε πολλές κλασικές ευκαιρίες, ενώ ο Μπενζεμά με γυριστό ισοφάρισε σε 1-1 στο 62.

2016 04 02T195112Z 102628272 MT1ACI14336838 RTRMADP 3 SOC

(Το 1-1 από τον Μπενζεμά - Πηγή: Reuters / Albert Gea Livepic)

Στο 80 όμως το ματς πήρε τρελό ρυθμό με τον διαιτητή να ακυρώνει γκολ για φάουλ του Μπέιλ μετά από σέντρα του Κριστιάνο (η Μπαρτσελόνα είχε και τα δικά της παράπονα στο πρώτο ημίχρονο για πέναλτυ σε μαρκάρισμα στον Μέσι). Δύο λεπτά αργότερα ο CR7 είδε την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Μπράβο και στο 83 τον αρχηγό του Σέρχιο Ράμος να αποβάλλεται δίκαια με 2η κίτρινη κάρτα.

2016 04 02T201456Z 102629696 MT1ACI14336913 RTRMADP 3 SOC

(Η αποβολή του Σέρχιο Ράμος - Πηγή: Reuters / Albert Gea Livepic)

Και ενώ έμοιαζαν οι γηπεδούχοι να έχουν το πλεονέκτημα για το φινάλε, ο Κριστιάνο πάγωσε το Καμπ Νόου στο 85 με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή και το 29ο γκολ της σεζόν στην πριμέρα για το τελικό 1-2.

2016 04 02T202440Z 102630280 MT1ACI14336944 RTRMADP 3 SOC 1

(το "χρυσό γκολ" του Κριστιάνο - Πηγή: Reuters / Juan Medina Livepic)

Το τρίποντο εκτός από το γόητρο έδωσε και πάλι κάποιο ενδιαφέρον στην μάχη του τίτλου, αφού η Μπαρτσελόνα έμεινε στους 76 βαθμούς, η Ατλέτικο Μ. (συνέτριψε 5-1 την Μπέτις) έχει 70 και η Ρεάλ Μαδρίτης 69, 7 στροφές πριν το φινάλε.

2016 04 02T194028Z 102627628 MT1ACI14336809 RTRMADP 3 SOC

(Νικητής ο Ζιντάν στο πρώτο του clasico - Πηγή: Reuters / Albert Gea Livepic)

Πρόσωπο του αγώνα για τους νικητές και ο Ζινεντίν Ζιντάν, που κτύπησε στο τέλος και δικαιώθηκε, στο πρώτο του clasico στον πάγκο της βασίλισσας, ενώ ο Λουίς Ενρίκε βρέθηκε στο στόχαστρο της κριτικής για την αλλαγή του Ράκιτιτς με τον Αρντα, που αποδυνάμωσε το κέντρο της Μπαρτσελόνα και έδωσε την δυνατότητα στην Ρεάλ να κάνει την αντεπίθεσή της.