Ολυμπιακοί Αγώνες: Χάλκινο μετάλλιο για τον Λευτέρη Πετρούνια

AP Photo

Το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε ο Λευτέρης Πετρούνιας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο με βαθμολογία 15.200!

Μία μικρή αστάθεια στην έξοδο, στέρησε από τον Λευτέρη Πετρούνια ένα δεύτερο διαδοχικό χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, πήρε την τρίτη θέση στους κρίκους καθώς βαθμολογήθηκε με 15.200, ενώ στο πρώτο σκαλί του βάθρου θα ανεβεί ο Κινέζος, Γιανγκ Λιού (15.500β.) και στο δεύτερο ο συμπατριώτης του, Χάο Γιου (15.300).

Ο Πετρούνιας έκανε υπερπροσπάθεια και παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισε κατάφερε να βρεθεί στους τελικούς και να κάνει την Ελλάδα υπερήφανη.

Δείτε τα βίντεο από την απονομή του μεταλλίου και την προσπάθεια του πρωταθλητή:

Πετρούνιας: Δικαίωση το μετάλλιο για όσους δεν με πίστεψαν, ραντεβού στο Παρίσι

Στις πρώτες του δηλώσεις ο Πετρούνιας είπε πως είναι γεμάτος και ευτυχισμένος από την προσπάθειά του αλλά έχει και μια γλυκόπικρη γεύση καθώς ο στόχος του ήταν η πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο.

«Μου αρέσει να κερδίζω και να είστε σίγουροι ότι θα κάνω τα πάντα για να κερδίσω την πρώτη θέση», είπε στην ΕΡΤ.

Συνέχισε λέγοντας πως το χάλκινο μετάλλιο είναι δικαίωση για όσους τον πίστεψαν και συνέχιζαν να τον στηρίζουν καθώς και απάντηση σε αυτούς που του έλεγαν πως δεν μπορεί να επιστρέψει μετά από χειρουργείο.

Ο ίδιος ευχαρίστησε την γυναίκα του Βασιλική Μιλλούση καθώς και την ομάδα του, ενώ έδωσε ραντεβού για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι, το 2024.

«Θα τα πούμε στο Παρίσι, δεν κλείνει μια καριέρα με την τρίτη θέση αλλά με την πρώτη».