Περιστέρι - Παναθηναϊκός 64-66: Τεράστια ανατροπή από το -19

Eurokinissi

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε με τη... φωτιά κόντρα στο Περιστέρι, αλλά δεν κάηκε, βασιζόμενος στο πείσμα του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη, ο οποίος με 11 προσωπικούς πόντους του στην τρίτη περίοδο, άναψε τη σπίθα της ανατροπής, με αποτέλεσμα οι πράσινοι να πάρουν μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 66-64.

Οι «πράσινοι» πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στα 7 δευτερόλεπτα για τη λήξη, με τον Ματίας Λεσόρ να γράφει με φόλοου το τελικό 64-66 επί του Περιστερίου στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», για την 2η αγωνιστική της Α1 Ανδρών/Basket League, αποτέλεσμα που ανέβασε το «τριφύλλι» στην κορυφή της κατάταξης με «2Χ2» στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Στον αντίποδα, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, που είχε βρεθεί ακόμη και στο +19 (45-26 στο 23΄), συνεχίζει χωρίς νίκη στην Α1 Ανδρών.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 36-24, 55-46, 64-66

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, που βρήκε το Περιστέρι στο +2 (13-11 στο 10΄), οι γηπεδούχοι «πάτησαν» στα λάθη και την αστοχία του Παναθηναϊκού και με εξαιρετικό passing game και άμυνα βρέθηκαν στο 14΄ στο +10 (23-13), ενώ πήραν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +12 (36-24).

Δίχως να χάσει τη διάρκεια του, το Περιστέρι απάντησε με επιμέρους σκορ 9-2 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +19 (45-26 στο 23΄), αλλά υπολόγιζε χωρίς τον Καλαϊτζάκη, ο οποίος με 11 προσωπικούς πόντους σε αυτό το διάστημα κράτησε «ζωντανό» τον Παναθηναϊκό και δίνοντας τη σκυτάλη του σκοραρίσματος στον Γκριγκόνις κάλυψε τις «πράσινες» ατέλειες και έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (55-46 στο 30΄).

Με τον Γκριγκόνις να εκτελεί από τα 6,75 ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο -3 (57-54 στο 33΄), αλλά ο Ρένφρο κράτησε σε απόσταση το Περιστέρι (62-54), πριν ο Γκραντ πεισμώσει και φέρει τους «πράσινους» μία ανάσα από την ανατροπή (62-59). Ένα γκολ-φάουλ του Γκριγκόνις έφερε την ισοφάριση για το «τριφύλλι» (64-64), ο Γουίλιαμς βρήκε σίδερο από την περιφέρεια, όπως και ο Γκραντ, με τον Λεσόρ όμως να σπρώχνει τη μπάλα στο καλάθι στα 7΄΄ για τη λήξη και να ολοκληρώνει την ανατροπή για τον Παναθηναϊκό, γράφοντας το 64-66, που ήταν και τελικό σκορ, καθώς ο Ντάνγκουμπιτς δεν βρήκε στόχο στο τρίποντο της νίκης.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Πουτσανίδης, Καρπάνος

Οι συνθέσεις:

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Ράγκλαντ 4, Ντάνγκουμπιτς 6 (2), Χαντς 6 (1), Κασελάκης 8 (2), Τόμπσον 5, Μήτρου-Λονγκ 6, Ξανθόπουλος, Πουλιανίτης, Ρένφρο 12, Γουίλιαμς 11 (1), Χουγκάζ 4, Ζούγρης 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Βιλντόσα 2, Μπαλτσερόφσκι 2, Γκραντ 11, Γκριγκόνις 20 (3), Ερνανγκόμεθ 4, Καλαϊτζάκης 16 (2), Μωραΐτης, Παπαπέτρου, Λεσόρ 8, Αντετοκούνμπο, Μαντζούκας 3 (1).