ΠΚ 2018: «διπλό» Γερμανίας στη Νορβηγία, λύτρωση στο 94 για την Αγγλία

Ο Λαλάνα πανηγυρίζει το χρυσό γκολ για την Αγγλία Action Images via Reuters / Carl Recine Livepic

Τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλου και στην Ευρωπαϊκή ζώνη ξεκίνησαν με την κάτοχο του τροπαίου Γερμανία να περνά εύκολα από την έδρα της Νορβηγίας, ενώ το ντεμπούτο του Σαμ Αλαρντάις στον πάγκο της εθνικής Αγγλίας ήταν αγχωτικό με νίκη στις καθυστερήσεις επί της Σλοβακίας.

Ένα γκολ του Λαλάνα, ενώ είχαν συμπληρωθεί 94 λεπτά παιχνιδιού στην Τρνάβα λύτρωσε την Αγγλία και της έδωσε την δυνατότητα να ξεκινήσει με το δεξί στον 6ο όμιλο. Οι Άγγλοι έπαιζαν με παίκτη παραπάνω από το 57 λόγω της αποβολής του Σκρτλ για την Σλοβακία και στο 90 ακυρώθηκε λανθασμένα γκολ του Γουόλκοτ.

2016 09 04T180056Z 116013656 MT1ACI14597480 RTRMADP 3 SOCCER WORLDCUP SVK ENG

(Ο Λαλάνα σκοράρει με σουτ από τη γωνία της μικρής περιοχής - Action Images via Reuters / Carl Recine Livepic)

Άνετη η Γερμανία, γκέλα η Πολωνία

Υγιεινός περίπατος στον 3ο όμιλο για την πρωταθλήτρια κόσμου Γερμανία, που είχε για πρωταγωνιστή τον Μίλερ (σκόραρε 2 φορές, 16 και 60) και πέρασε με άνετη νίκη 3-0 από την έδρα της Νορβηγίας (το άλλο γκολ ο Κίμιχ).

2016 09 04T192342Z 1384223028 S1AETZKLGWAC RTRMADP 3 SOCCER WORLDCUP NOR GER

(Δύο γκολ ο Μίλερ (ν.13) για την Γερμανία - Πηγή: Reuters / Vegard Wivestad Grott / NTB Scanpix)

Στον 5ο όμιλο η Δανία κέρδισε δύσκολα 1-0 την Αρμενία (Έρικσεν 17), αλλά η Πολωνία στραβοπάτησε, παρότι προηγήθηκε 2-0 του Καζακστάν στην Αστάνα (με Καπούστκα και Λεβαντόφσκι), όμως οι γηπεδούχου στο β μέρος με δύο γκολ του Χιζνιτσένκο μέσα σε 6 λεπτά (52-58), πήραν το Χ.

2016 09 04T181051Z 2088043674 LR1EC941EHS0X RTRMADP 3 SOCCER WORLDCUP KAZ POL

(Οι παίκτες του Καζακστάν πανηγυρίζουν - Πηγή: Reuters / SHAMIL ZHUMATOV)

Απίστευτο 1-1 για Ρουμανία και Μαυροβούνιο με τον Πόπα στο 85 το 1-0 και στο 87 ο Γιόβετιτς να ισοφαρίζει.

"Πονάει" ο Τοροσίδης

Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής για τον Ομοσπονδιακό μας τεχνικό Μίχαελ Σκίμπε ενόψει της αναμέτρησης με το Γιβραλτάρ την Τρίτη, καθώς ο αρχηγός της εθνικής μας, Βασίλης Τοροσίδης, ένιωσε ενοχλήσεις στην μέση και έκανε ατομικό πρόγραμμα. Αν δεν προπονηθεί αύριο, λογικά δεν θα αγωνιστεί. Αντίθετα κανονικά πήρε μέρος στο πρόγραμμα ο Κώστας Φορτούνης.

2495698

(Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Γιβραλτάρ-ΕΛΛΑΔΑ

*Προκρίνονται οι 9 πρώτοι, ενώ οι 8 καλύτεροι δεύτεροι των ομίλων δίνουν αγώνες μπαράζ για 4 θέσεις (ο 9ος αποκλείεται).