Champions League Basket: συνέχισαν με νίκες ΑΕΚ και Άρης, ήττα για τον ΠΑΟΚ

EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ

Η ΑΕΚ δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει τη Σαρλερουά στο ΟΑΚΑ και να πάρει την 6η της νίκη στο Basket Champions League. Έξι νίκες και για τον Άρη στη Δανία, ενώ ο ΠΑΟΚ έχασε στην τελευταία φάση στην Τουρκία από την Ουσάκ.

Η ΑΕΚ πάτησε γκάζι από το πρώτο κιόλας λεπτό μαζεύοντας 20 επιθετικά ριμπάουντς, παρότι τελευταία στιγμή δεν αγωνίστηκε και ο Μαυροειδής (ενοχλήσεις στο γόνατο), και με τον Μάικλ Ντίξον σε εξαιρετική κατάσταση να σκοράρει τους 20 από τους 23 συνολικά πόντους του στο ματς, στα πρώτα δύο δεκάλεπτα τελείωσε από νωρίς την υπόθεση νίκη.

3993746

(Σούπερ Ντίξον για ΑΕΚ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Στο β ημίχρονο η Ένωση δεν ήταν το ίδιο παραγωγική, αλλά δεν είχε πρόβλημα να ελέγξει το σκορ και να κερδίσει με 89-69. Άλλοι 4 παίκτες της ΑΕΚ ήταν διψήφιοι, ενώ χρόνο συμμετοχής πήραν και οι δύο «μικροί» της ομάδας Σκουλίδας και Τσαλμπούρης.

3993710

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Τα 10λεπτα: 27-12, 56-35, 75-54, 89-69.

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)

Ήττα στο φινάλε για ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε από το -12 στο ματς με την Ουσάκ και άγγιξε τη νίκη αλλά ήταν άτυχος στην εκπνοή του αγώνα του στην Τουρκία καθώς το τρίποντο του Πέινερς θεωρήθηκε εκπρόθεσμο και έτσι έμεινε το 78-77 για τους γηπεδούχους.

Ο Δικέφαλος πλέον υποχώρησε με ρεκόρ 4-5 στην 5η θέση του γ ομίλου. Ο «μοιραίος» Πέινερς είχε 19 πόντους για τον ΠΑΟΚ και ο Ζάιμπερτ 11, αλλά κανείς άλλος δεν είχε διψήφιο αριθμό.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 39-36, 62-57, 78-77

Σοβαρεύτηκε και νίκησε ο Άρης

Ο Άρης έκανε ένα μεγάλο σερί στο β ημίχρονο του αγώνα με τους Μπάκεν Μπέαρς στη Δανία, που ήταν ανταγωνιστικοί στο α μέρος και βάζοντας 32 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο νίκησε με 92-78 και ανέβασε το ρεκόρ του στον α όμιλο στο 6-3.

Κορυφαίοι των «κίτρινων» ήταν οι Κάμινγκς με 19 και Ντραγκίτσεβιτς με 18 πόντους, ενώ ο Ξανθόπουλος είχε 12 με 3/3 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 36-39, 56-50, 78-92