Champions League Basket: ο Άρης έχασε στην παράταση στην Τουρκία

EUROKINISSI / MOTION TEAM

Ο Άρης γνώρισε την ήττα στην παράταση με 95-94 από την Μπάνβιτ στην Τουρκία και έχασε έδαφος στην προσπάθεια για απ' ευθείας πρόκριση από τον α' όμιλο (3 αγωνιστικές πριν το τέλος). Πάντως οι «κίτρινοι» έχουν πολλά και δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία.

Ο Άρης, παρότι ήταν πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα, κατάφερε 2 λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα να περάσει μπροστά στο σκορ με 78-73, αλλά ισοφαρίστηκε στο φινάλε με τους διαιτητές να μην καταλογίζουν φάουλ στον Τσαϊρέλη στην τελευταία φάση και το σκορ στο 80-78 υπέρ του, και τον Όρελικ να στέλνει το ματς στην παράταση (χάνοντας και την επιπλέον βολή στα 2’’).

Στην παράταση παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 93-85 λιγότερο από ένα λεπτό από την λήξη, κατάφερε να περάσει μπροστά με 93-94, αλλά και πάλι ο Ορέλικ έβαλε ένα απίστευτο δίποντο στην λήξη, με τον Άρη να καταθέτει πάντως ένσταση για κακή χρονομέτρηση.

Χαρακτηριστικό είναι ότι η Μπάνβιτ, που είναι 2η πίσω από τη Μονακό (ο Άρης 4ος πλέον με 7-4) , εκτέλεσε 44 βολές (!) και ο Άρης μόλις 13 (!). (Δείτε εδώ την βαθμολογία του ομίλου)

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 45-38 (24-22), 62-57 (17-19), 80-80 (18-23) / 95-94 (15-14)

(Δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)

Την Πέμπτη ο ΠΑΟΚ παίζει στην Γαλλία με την Βιλερμπάν και η ΑΕΚ στην Ιταλία με την Σάσαρι (και τα δύο ματς στις 21.30)