Κύπελλο Ελλάδας: άνετη πρόκριση για τον Ατρόμητο, στα 120 ο Πλατανιάς

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου ο Ατρόμητος EUROKINISSI / ICONPRESS /ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Ο Ατρόμητος νίκησε τη Λαμία 2-0 και πέρασε και αυτός στους 8 του Κυπέλλου Ελλάδας. Στην παράταση η πρόκριση γαι τον Πλατανιά επί του ΠΑΣ Γιάννινα με νίκη 2-1. Για την Super League το ντέρμπυ της «ουράς» Ηρακλή και Κέρκυρας έληξε ισόπαλο 0-0.

Μετά το 2-2 στην Λαμία ο Ατρόμητος ουσιαστικά ήθελε ένα γκολ στο Περιστέρι για να «αγκαλιάσει» την πρόκριση, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν πολλούς βασικούς εκτός παιχνιδιού καθώς ακολουθεί το ντέρμπυ της Football League με τον Άρη.

4035346

(Δύο γκολ ο Ντάουντα για τον Ατρόμητο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Το γκολ ήρθε μόλις στο 18 από το νεαποκτηθέντα Νιγηριανό φορ Ντάουντα με προβολή από σέντρα του Κατράνη. Η Λαμία στη συνέχεια κράτησε την μπάλα στα πόδια του, είχε ευκαιρίες με καλύτερη τη λόμπα του Ποζατζίδη μετά από λάθος του γκολκίπερ Παπαδόπουλου (το διόρθωσε με δύσκολη επέμβαση), αλλά ο Ντάουντα έκανε 4 τα γκολ στις δύο αναμετρήσεις (είχε βάλει και τα δύο γκολ στο πρώτο ματς), στέλνοντας πάλι από τα δύο μέτρα την μπάλα στα δίχτυα μετά την απόκρουση του Πίτκα σε σουτ του Πλατέλλα.

4035422

(Από κοντά το 2ο γκολ του Ντάουντα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Στο β ημίχρονο η Λαμία θα μπορούσε να μπει πάλι στο ματς, όμως η κεφαλιά του Τσούκαλου σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ ζητά και ένα πέναλτυ σε μαρκάρισμα του Λαζαρίδη στον Καραγιάννη. Το σκορ δεν άλλαξε και ο Ατρόμητος θα περιμένει την αυριανή ρεβάνς του 1-1 του Ολυμπιακού με τον Άρη για να μάθει τον αντίπαλο του.

4035495

(Δεν μπόρεσε η Λαμία να σκοράρει στο β μέρος - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Στους Ζωσιμάδες δυστυχώς η κατάσταση του αγωνιστικού χώρου ήταν και πάλι κάκιστη. Πάντως ο Πλατανιάς ήταν πολύ καλύτερος στο α 45λεπτο θέλοντας και αυτός ένα εκτός έδρας γκολ (μετά τη νίκη του 1-0 στα Χανιά). Η κεφαλιά του Μαραγκού στο δοκάρι στο 11, αλλά και οι σωτήριες επεμβάσεις του Περιστερίδη σε δύσκολα σουτ των παικτών του Πλατανιά κράτησαν το μηδέν στο πρώτο ημίχρονο.

4035522

(Ο ΠΑΣ έπαιξε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μπέριου στο 64 - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΜΠΑΚΟΛΑΣ)

Πιο δυνατά μπήκε στο β ημίχρονο ο ΠΑΣ ζητώντας δύο φορές πέναλτυ σε προσπάθεια του Ζάιρο και έχοντας μια μεγάλη ευκαιρία σε σουτ του Κόντε και απόκρουση του Κοκκαλά. Το πέναλτυ δόθηκε στον Πλατανιά (σωστά αφού ο Μπέριος πάνω στη γραμμή έδιωξε με το χέρι σουτ του Γιακουμάκη), αλλά ο Μανούσος είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

4035523

(Η εκτέλεση στο χαμένο πέναλτυ του Μανούσου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΜΠΑΚΟΛΑΣ)

Παίζοντας με 10 παίκτες ο ΠΑΣ (αποβλήθηκε ο Μπέριος) δεν εγκατέλειψε και στο 84 ο Ζάιρο τιμώρησε τους Χανιώτες, σπάζοντας το τεχνητό οφσάιντ για το 1-0 στέλνοντας την αναμέτρηση στην παράταση.

4035530

(Το γκολ του Ζάιρο (ν.10) για τον ΠΑΣ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΜΠΑΚΟΛΑΣ)

Εκεί όμως ήταν ο Πλατανιάς (με το αριθμητικό πλεονέκτημα) που πήρε την πρόκριση σκοράροντας δύο φορές με πέναλτυ του Γιορέντε στο 113 (οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον Δελφάκη για την παράβαση που υπέδειξε σε διπλό μαρκάρισμα στον Σίγκνιεβιτς) και ωραίο σουτ του Μανούσου στο 120.

4035658

(Οι διαμαρτυρίες στον Δελφάκη για το πέναλτυ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΜΠΑΚΟΛΑΣ)

Μοιραίος ο Κόντε για τον ΠΑΣ, χάνοντας ένα τετ α τετ με τον Κοκκαλά στο 91, ενώ ο γκολκίπερ του Πλατανιά τον σταμάτησε άλλες δύο φορές στο 1-1.

4035663

(Μανούσος (αρ.) και Γιορέντε (δ) τα γκολ του Πλατανιά - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΜΠΑΚΟΛΑΣ)

Ατρόμητος-Λαμία 2-0 (17, 44 Ντάουντα)
ΠΑΣ Γιάννινα-Πλατανιάς 2-1 (84 Ζάιρο / 113 πεν. Γιορέντε, 120 Μανούσος)

Παναθηναϊκός-Αστέρας Τρίπολης

Οι πρώτοι αγώνες θα γίνουν 7-9 Φεβρουαρίου και οι ρεβάνς 28 Φεβρουαρίου-2 Μαρτίου.

Super League: ξανά στη μάχη ο Ηρακλής

Πολύ κακό το πρώτο ημίχρονο στο Καυτανζόγλειο και τον εξ αναβολής αγώνα της 11ης αγωνιστικής ανάμεσα στον Ηρακλή και την Κέρκυρα καθώς και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να μην δεχτούν γκολ και όχι να δημιουργήσουν.

4035383

(Ο Περόνε του Ηρακλή ανάμεσα σε παίκτες της Κέρκυρας - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Το δεύτερο 45λεπτο ήταν καλύτερο ποιοτικά, με τον Ηρακλή αρχικά να χάνει τρεις καλές ευκαιρίες, αλλά να μην καταφέρνει να νικήσει τον Κουτζιαβασίλη, την Κέρκυρα να αντιδρά για ένα μεγάλο διάστημα στη συνέχεια και το 90λεπτο να κλείνει με τον Ηρακλή στην επίθεση, αλλά δίχως γκολ.

4035429

(Σουτ του Δώνη - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Ο «γηραιός» έφτασε πάντως την Βέροια στους 13 (πήρε πίσω και το -3 καθώς εξόφλησε τον Πορτουλίδη, ενώ υπερτερεί στην ισοβαθμία με μία ισοπαλία και μία νίκη) και θα παλέψει στον β γύρο για την παραμονή. Στις 19.30 ολοκληρώνονται και οι εκκρεμότητες του πρωταθλήματος με την αναμέτρηση της ΑΕΛ και του ΠΑΟΚ.