Basket Champions League: Νίκες στο καλάθι για ΠΑΟΚ και ΑΕΚ

Μάχες και στις ρεβάνς για ΠΑΟΚ και ΑΕΚ στο Basket Champions League EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ νίκησαν τη Μονακό και την Τενερίφη (αντίστοιχα) στις πρώτες αναμετρήσεις της φάσης των 16 του Champions League Basket, αλλά με διαφορά, που καλύπτεται με ένα σουτ (1 πόντο οι κιτρινόμαυροι και 3 οι Θεσσαλονικείς) στις ρεβάνς. Και οι δύο ουσιαστικά θα πρέπει να παίξουν και την επόμενη εβδομάδα για τη νίκη.

"Βασίλισσα" στο τέλος

Η ΑΕΚ έπρεπε με πιεστική άμυνα να εμποδίσει το γρήγορο παιχνίδι της πιο αθλητικής Μονακό και στο πρώτο 10λεπτο τα κατάφερε. Παράλληλα τιθάσευσε και το ατίθασο παιχνίδι με τρίποντα, εκτελώντας μόνον όταν έπρεπε. Όμως οι Μονεγάσκοι βρήκαν σουτ και κυρίως επιθέσεις από λάθη της Ένωσης (που δεν ήταν εύστοχη στα δίποντα) για να περάσουν μπροστά στο ημίχρονο (γυρνώντας από το 27-16).

4064156

(Πιεστική άμυνα του Λαρεντζάκη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ)

Κράτησαν αυτό το προβάδισμα και βγαίνοντας από τα αποδυτήρια, φτάνοντας ακόμη και στο +10, αλλά με μεγάλη προσπάθεια στην άμυνα η ΑΕΚ άρχισε να την ροκανίζει. Στην τελευταία περίοδο μπόρεσε και πέρασε μπροστά, αλλά κάποιες λάθος επιλογές σε κρίσιμα σουτ της έδωσαν προβάδισμα μόνον ένα πόντου (69-68) για τη ρεβάνς.

4063949

(Εντυπωσιακό κάρφωμα του Ελονού - Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Τα 20 λάθη που έκανε η ΑΕΚ θα πρέπει να μην επαναληφθούν κόντρα σε ένα από τα φαβορί για το Κύπελλο και πρωτοπόρο του Γαλλικού πρωταθλήματος, με την Ένωση να πηγαίνει αναγκαστικά για τη νίκη.

Ο Σάκοτα έκανε καταπληκτική εμφάνιση με 20 πόντους (4/7 3π.) με τον Ντίξον να προσθέτει 11, κανέναν άλλον όμως να μην είναι διψήφιος.

4064043

(Σούπερ αρχηγός ο Σάκοτα για την ΑΕΚ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ)

Τα 10λεπτα: 22-15, 34-35 (12-20), 50-53 (16-18), 69-68 (19-15)

(Δείτε εδώ όλα τα στατιστικά)

Μαχητής ΠΑΟΚ στην Πυλαία

Ο Δικέφαλος του Βορρά ήταν πολύ μαχητικός απέναντι στην Τενρίφη και τελικά έχασε την διψήφια διαφορά, που είχε χτίσει στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και θα πάει στην Ισπανία να υπερασπιστεί το +3 (66-63).

Με τον Κλάντον κύριο εκφραστή ο ΠΑΟΚ κτύπησε κάτω από το καλάθι, με τον Αμερικανό να δίνει μεγάλες μάχες με τον Γιώργο Μπόγρη (αποθεώθηκε από τους φίλους του ΠΑΟΚ) με τον Αμερικανό να ολοκληρώνει με double double (13 π., 10 ρ.).

4063996

(Μεγάλες μάχες Κλάντον και Μπόγρη - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Όταν είχε ευστοχία και από μακριά ο ΠΑΟΚ μπόρεσε τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο να χτίσει διψήφια διαφορά (+11 στο 30’), αλλά η Τενερίφη κατάφερε στο τέλος με γρήγορο παιχνίδι να μειώσει στους 3 πόντους (με τρίποντο στην τελευταία επίθεση του ματς στο 1’’).