Α1 μπάσκετ: Ο Παναθηναϊκός Superfoods έκανε το 1-0 στην σειρά με την ΑΕΚ

Ξεκίνημα στους ημιτελικούς για τον Παναθηναϊκό Superfoods με νίκη επί της ΑΕΚ EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ

Νικηφόρα επιστροφή για τον Παναθηναϊκό Superfoods στο Ελληνικό πρωτάθλημα και στα ημιτελικά των Playoffs της Α1, μετά τον αποκλεισμό από τη Φενέρ στην Euroleague. Οι «πράσινοι» κέρδισαν 80-70 την ΑΕΚ, που πάλεψε για ένα δεκάλεπτο, αλλά έμοιαζε να μην πιστεύει πραγματικά, ότι μπορεί την υπέρβαση.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods έκανε καλό ξεκίνημα στο ματς, και φάνηκε να παίρνει μια διαφορά ασφαλείας από την ΑΕΚ και να το ελέγχει. Ήταν όμως άστοχος στο τρίποντο, κάτι που του κόστισε στη συνέχεια.

Η ΑΕΚ έπαιξε καλή άμυνα στο β δεκάλεπτο και βρήκε σκοράρισμα από την περιφέρεια (όντας πάντως άστοχη στα δίποντα) και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο.

4129368

(Προσπάθεια του Σίνγκλετον (αρ.) με τον Μαυροκεφαλίδη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Οι «πράσινοι» βγήκαν από τα αποδυτήρια και έπαιξαν και από την πλευρά τους πιεστική άμυνα, ενώ στην επίθεση, Καλάθης και Σίνγκλετον έδωσαν τη λύση και το προσπέρασμα με άνεση. Συνέχισαν πάντως να είναι δίχως καλάθι από το τρίποντο (0/11).

Ο Καλάθης ήταν εκρηκτικός στο φινάλε με μικρά μπασίματα, σκοτώνοντας την άμυνα της ΑΕΚ, ενώ ευστόχησε και σε τρίποντο, μετά από 12 άστοχα για το 67-56. Η Ένωση επιστράτευσε ζώνη και μείωσε στο 72-66 στο 36’, όμως στη συνέχεια ήταν και πάλι άστοχη από μακριά (έβαλε μόλις 2 βολές και ένα λέι-απ στο τέλος του Μαυροειδή), με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν σερί σκοραρίσματος με Καλάθη και Τζέιμς για το 1-0 στη σειρά.

4129370

(Ο Καλάθης (ν.33) σε προσπάθεια με ενατίπαλο το Λαρεντζάκη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Νικ Καλάθης (23 π., 3 ρ. και 5 ασ.) για τους γηπεδούχους, ενώ ο Δικέφαλος με τον Μαυροειδή μόνο στο ύψος των περιστάσεων δεν μπορεί να έχει τύχη απέναντι σε ποιοτικότερο αντίπαλο.

Τα 10λεπτα: 23-15, 35-39 (12-24), 60-50 (25-11), 80-70 (20-20)

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)

4129424

(Ο Τζέιμς σκοράρει κάτω από την πίεση του Ντίξον - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

ΑΕΚ-Παναθηναϊκός Superfoods (17.00)

(Το υπόλοιπο πρόγραμμα των αγώνων δεν έχει ακόμη ανακοινωθεί. Η πρόκριση κρίνεται στις 3 νίκες).