Τουρνουά Ακρόπολις: Προβληματική πρεμιέρα η εθνική μπάσκετ, ήττα από τη Γεωργία

Ήττα-μάθημα για την προβληματική εθνική του μπάσκετ από τη Γεωργία στην πρεμιέρα του τυορνουά Ακρόπολις ΑΠΕ ΜΠΕ / ΣΠΥΡΟΣ ΧΟΡΧΟΥΜΠΑΣ

Η επόμενη ημέρα της εθνικής ομάδας μπάσκετ χωρίς το Γιάννη Αντετοκούνμπο φαντάζει προβληματική. Δεν είναι μόνο η ήττα από τη Γεωργία με 72-71 στην πρεμιέρα του τουρνουά Ακρόπολις, αλλά η κακή εικόνα στην επίθεση και η ασυνενοησία στο παρκέ, καθώς η γαλανόλευκη θα πρέπει να μάθει να παίζει εξαρχής, με τις ημερομηνίες της έναρξης του Eurobasket 2017 να πιέζουν.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πήγε με το πούλμαν της αποστολής στο γήπεδο και κάθισε στον πάγκο, αλλά δεν άλλαξε με την "αύρα" του την προβληματική εικόνα της εθνικής. Μόνο σε ανοιχτό γήπεδο υπάρχει παραγωγή πόντων (3/25 3π!), φανερό έλλειμμα στον παίκτη που θα αναλάβει στα δύσκολα (μόνον ο Παπανικολάου και ο Πρίντεζης προσπάθησαν να βγουν μπροστά) και μια φροντ λάιν που έγινε "θρύψαλα" από τον Σερμαντίνι (μόνον ο Μπόγρης μπόρεσε κάπως να τον περιορίσει).

18373489

(Ο Αντετοκούνμπο (αρ. δίπλα στο χαμογελαστό Αγραβάνη) κάθισε στον πάγκο αλλά δεν έκανε δηλώσεις - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΣΠΥΡΟΣ ΧΟΡΧΟΥΜΠΑΣ)

Η εθνική κατάφερε να παίξει καλή άμυνα στο πρώτο 10λεπτο και να πάρει μια μικρή διαφορά από πόντους στον αιφνιδιασμό. Στο σετ παιχνίδι στείλαμε την μπάλα κοντά στο καλάθι, αλλά δεν βγήκαν όλες οι προσπάθειες, ενώ είχαμε και 4 χαμένες βολές. Το σημαντικότερο πρόβλημα ήταν το αμυντικό ριμπαόυντ, αφού οι Γεωργιανοί πήραν αρκετές μπάλες στο καλάθι μας.

18373514

(Καλάθι του Σενγκέλια στην άμυνα του Πρίντεζη - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΣΠΥΡΟΣ ΧΟΡΧΟΥΜΠΑΣ)

Το αμυντικό πρόβλημα στο καλάθι μας φαίνεται από το γεγονός ότι στο πρώτο ημίχρονο ο μέτριος Σερμαντίνι έκανε πάρτυ με 15 πόντους (απέναντι και στους τρεις ψηλούς μας). Αντίθετα στη περιφερειακή μας άμυνα ήμασταν καλύτεροι, αλλά στο διάστημα αυτό βγάλαμε ελάχιστους αιφνιδιασμούς και χάσαμε το +14 που είχαμε προηγηθεί (2/12 3π και μόλις 7 ασσ.). Μοναδικές σταθερές ήταν ο Παπανικολάου (με πολλούς πόντους παίζοντας με πλάτη), και ο Πρίντεζης, που κέρδιζε φάουλ.

18373513

(Ο Παπανικολάου ήταν η μοναδική σταθερά στην επίθεση της εθνικής ομάδας - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΣΠΥΡΟΣ ΧΟΡΧΟΥΜΠΑΣ)

Μια γονατιά στον τετρακέφαλο έβγαλε εκτός μάχης τον Παπανικολάου, ενώ η εθνική μπήκε απόλυτα αποδιοργανωμένη από τα αποδυτήρια (μόνον ο Σλούκας έμοιαζε να έχει καθαρό μυαλό). Ο Μίσσας φώναζε για την άμυνα, οι διεθνείς έσπασαν το καλάθι από μακριά (3/18 3π) και ο Σερμαντίνι συνέχιζε να κάνει θραύση, φέρνοντας τη Γεωργία μπροστά στο σκορ.

18374625

(Ο Καλάθης έδωσε σήμα αντεπίθεσης στο δ δεκάλεπτο - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΣΠΥΡΟΣ ΧΟΡΧΟΥΜΠΑΣ)

Η πίεση πάνω στους άπειρους γκαρντ που έβαλε στο παιχνίδι ο Ηλίας Ζούρος και κλεψίματα κυρίως από τον Καλάθη έφεραν γρήγορους πόντους στον αιφνιδιασμό και ένα +9 (65-56), αφού ο Μπόγρης περιόρισε για λίγα λεπτά τον Σερμαντίνι. Ο Γεωργιανός σέντερ πάντως ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 23 πόντους.

18374626

(Ο Σερμαντίνι "διέλυσε" όλη τη φροντ λάιν της εθνικής ομάδας - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΣΠΥΡΟΣ ΧΟΡΧΟΥΜΠΑΣ)

Η εθνική μάλιστα έχασε και το ματς, παρότι μπήκε στο τελευταίο κομμάτι με 71-67, αλλά η Γεωργία έκανε σερί 5-0 με τους διεθνείς να χάνουν την τελευταία επίθεση με τον Πρίντεζη να εκτελεί, αφού όμως η μπάλα είχε «κολλήσει» στα χέρια του Παππά.

Τα 10λεπτα: 18-8, 37-33 (19-25), 52-53 (15-20), 71-72 (19-19)

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα) (Αγραβάνης και Λαρεντζάκης ήταν εκτός αποστολή)

18374359

(Με ψυχραιμία αντιμετωπίζει ο Κώστας Μίσσας και το προπονητικό τημ της εθνικής την ήττα από της Γεωργία - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΣΠΥΡΟΣ ΧΟΡΧΟΥΜΠΑΣ)

Νωρίτερα η Σερβία κτύπησε στο φινάλε και νίκησε 73-65 την Ιταλία, που θα είναι ο 2ος αντίπαλος της εθνικής μας ομάδας αύριο Πέμπτη (24/8, 21.00)

18373450

(Προσπάθεια από τον Μπογκντάνοβιτς - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΣΠΥΡΟΣ ΧΟΡΧΟΥΜΠΑΣ)

Σοκ με Λεκαβίτσιους στην εθνική Λιθουανίας

Ο νέος γκαρντ του Παναθηναϊκού Superfoods, Λούκας Λεκαβίτσιους πρόλαβε να αγωνιστεί ελάχιστα στο φιλικό της Λιθουανίας με την Ισλανδία και μετά από 5 λεπτά αγώνα μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο, όπου διαπιστώθηκε ότι έσπασε το πόδι του και θα χάσει τo Ευρωμπάσκετ (ήδη αντικαταστάθηκε από τον Γιουσκεβίτσιους).

17191589

(Ο Λεκαβίτσιους (δ.) σε φάση με το Φελντέιν από το ματς του Παναθηναϊκού Superfoods με τη Ζαλγκίρις - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΣΠΥΡΟΣ ΧΟΡΧΟΥΜΠΑΣ)