Α1 μπάσκετ: Νίκες οι «αιώνιοι» με σούπερ επίθεση

Έτοιμος για εντυπωσιακό κάρφωμα στο καλάθι του ΠΑΟΚ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ

Με καλή επιθετική παρουσία, κυρίως στο 2ο ημίχρονο των παιχνιδιών τους, ο Παναθηναϊκός Superfoods και ο Ολυμπιακός κέρδισαν ΠΑΟΚ και Κύμη (εκτός έδρας) αντίστοιχα, για τη 2η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Οι «πράσινοι» έκαναν το 2 στα 2, ενώ οι ερυθρόλευκοι είδαν και τον Μάντζαρη να τραυματίζονται.

«Καθάρισε» στο β μέρος

Με καταιγισμό τριπόντων στο γ 10λεπτο (7/13) και την πρώτη πολύ καλή εμφάνιση του Ντένμον με 17 πόντους και 5 τρίποντα, ο Παναθηναϊκός Superfoods πήρε τη διαφορά των 20+ πόντων, που ήθελε και τη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ.

18594732

(Προσπάθεια του Λοτζέσκι - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ)

Ο Δικέφαλος ήταν ανταγωνιστικός για ένα 20λεπτο (ισόπαλος 26-26 και 43-39 στο ημίχρονο), αλλά η ποιότητα του Παναθηναϊκού Superfoods έγειρε την πλάστιγγα του ματς.

Τα 10λεπτα: 19-19, 43-39, 72-50, 89-74.

(Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα)

18594957

(Οι παίκτες του Παναθηναϊκού Superfoods χειροκροτούν τον κόσμο - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ)

Κέρδισε με Τόμπσον, «χάνει» τον Μάντζαρη

Ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα να κερδίσει την Κυμη μετά από ένα μουδιασμένο ξεκίνημα, καθώς ο Τόμπσον έδειξε μέρος από το επιθετικό του ταλέντο, ιδιαίτερα στο α ημίχρονο με 16 πόντους και μόλις ένα σουτ χαμένο (2/3 3π.).

1 4255990 copy

(Δείγμα των επιθετικών ικανοτήτων του έδειξε ο Τόμπσον - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Με τρία εύστοχα τρίποντα και 11 πόντους ο Τολιόπουλος άφησε και πάλι υποσχέσεις σε ένα ματς, όπου επέστρεψε ο Ρόμπερτς (4 ασσ.), αλλά ο Ολυμπιακός είδε τον Μάντζαρη να αποχωρεί με κάκωση σε δάχτυλο του αριστερού του ποδιού και ένα είναι αμφίβολος για το ματς με τη Μάλαγα.

Τα 10λεπτα: 10-21, 23-43, 36-61, 56-85

1 4256041

(Τραυματίας αποχώρησε ο Μάντζαρης - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)