Α1 μπάσκετ: 3 στα 3 ο Παναθηναϊκός Superfoods, νίκη και ο Ολυμπιακός

Με πρώτο σκόρερ τον Παππά ο Παναθηναϊκός Superfoods κέρδισε στη Λάρισα τον Φάρο ΑΠΕ ΜΠΕ / ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΝΤΟΜΑΛΗΣ

Με εντυπωσιακή εμφάνιση από τις θεωρητικά "ρεζέρβες", ο Παναθηναϊκός Superfoods πέρασε με άνεση από την έδρα του ΓΣΛ Φάρου στην Λάρισα και έμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Stoiximan.Gr Basket League, μαζί με τον Προμηθέα. Ξέσπασμα στο β ημίχρονος ο Ολυμπιακός κέρδισε άνετα τα Τρίκαλα στο κλείσιμο της 3ης αγωνιστικής.

Στη Λάρισα ο Παναθηναϊκός Superfoods εμφανίστηκε χωρίς ρυθμό και νεύρο για περίπου 12 λεπτά. Επέτρεψε έτσι στο Φάρο να είναι κοντά στο σκορ (11-13 στην α περίοδο) και 15-15 στο ξεκίνημα του β δεκαλέπτου.

18625289

(Οι οδηγίες του Πασκουάλ ξύπνησαν τους παίκτες του μετά το 10λεπτο - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΝΤΟΜΑΛΗΣ)

Με Παπππά και Ντένμον να «παίρνουν φωτιά» στην επίθεση και με πιεστική άμυνα (με την παρουσία Αντετοούνμπο και Λεκαβίτσιους), οι «πράσινοι» έβαλαν 30 πόντους και δέχτηκαν μόνο 10 για να πάνε τη διαφορά στους 20 πόντους στα αποδυτήρια (25-45) και το ματς ουσιαστικά να «τελειώνει».

18625312

(Ο Παππάς έδωσε το σύνθημα της επίθεσης στη Λάρισα για τον Παναθηναϊκό Superfoods - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΝΤΟΜΑΛΗΣ)

Στο β μέρος ο Τσάβι Πασκουάλ μοίρασε το χρόνο συμμετοχής (πολύ καλή εμφάνιση από τον Μήτογλου) καθώς ακολουθούν οι αναμετρήσεις με ΤΣΣΚΑ Μ. (Τετάρτη εκτός) και Φενέρ (Παρασκευή εντός), χωρίς να επηρρεαστεί το παιχνίδι της ομάδας και τη διαφορά να φτάσει και στο +37 (36-73 στο 30’).

18625290

(Ο Σίνγκλετον σταματά τον Μουράτο - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΝΤΟΜΑΛΗΣ)

Αυτή ήταν και η τελική διαφορά (52-89) με 15 πόντους από Ντένμον και Παππά (έβαλαν από ένα καλάθι στο β ημίχρονο, καθώς έπαιξαν λίγο) και 10 του Θανάση Αντετοκούνμπο, που αποθέωθηκε από το κοινό της Λάρισας.

(Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης)

Στο άδειο ΣΕΦ (λόγω της τιμωρίας) και χωρίς την τριάδα Σπανούλη, Μάντζαρη και Πρίντεζη ο Ολυμπιακός δεν είχε επίσης ρυθμό στο πρώτο 20λεπτο, με τα μαχητικά Τρίκαλα να παλεύουν (εντυπωσιακή παρουσία του Βασιλειάδη στην επίθεση) και να μην επιτρέπουν στους ερυθρόλευκους να πάρουν διαφορά (31-31 στο ημίχρονο).

18625371

(Καλάθι του Παπανικολάου - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Τα Τρίκαλα προηγήθηκαν με 37-35 αλλά οι ερυθρόλευκοι έσφιξαν την άμυνά τους (δέχθηκαν μόλις 12 πόντους) και με τον Αγραβάνη να κάνει σπουδαία εμφάνιση στην επίθεση (20 πόντοι) προηγήθηκε στο 30’ με +14 (57-43).

18625373

(Ο Αγραβάνης ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν άλλη αντίδραση με τη διαφορά γρήγορα να φτάνει για τον Ολυμπιακό στους 20 πόντους (66-46) και να εκτοξεύεται κοντά στους 40 (86-48) με τα Τρίκαλα να σκοράρουν μόλις 8 πόντους (τελικό 86-51). Οι ερυθρόλευκοι στρέφουν την προσοχή τους στα ματς με την Μακάμπι (Τρίτη εκτός ) και τη Χίμκι (Πέμπτη εντός) για την EuroLeague.