EuroLeague: Αήττητος ο Ολυμπιακός και στο Τελ Αβίβ (vid)

Με κορυφαίο τον Γιώργο Πρίντεζη η νίκη του Ολυμπιακού επί της Μακάμπι EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός πήρε μεγάλη νίκη στο Τελ Αβίβ με 69-68 επί της Μακάμπι, στην 3η αγωνιστική της EuroLeague και περιμένει την Πέμπτη στο ΣΕΦ την επίσης αήττητη Χίμκι του Μπαρτζώκα. Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν εκπληκτικός με 21 πόντους, ενώ η άμυνα ήταν αυτή που έδωσε την 3η νίκη στους ερυθρόλευκους.

Με εναλλαγές στο σκορ κύλησε το πρώτο ημίχρονο στο Τελ Αβίβ. Ο Ολυμπιακός πόνταρε για μια ακόμη φορά στην άμυνα του, προσπαθώντας να περιορίσει τον επιθετικό χαρακτήρα της Μακάμπι. Ο Κόουλ είχε 14 πόντους στο 20λεπτο, αλλά κανείς άλλος παίκτης της δεν είχε πάνω από 5.

4265332

(Ο Στρέλνιεκς επιτηρεί τον κορυφαίο της Μακάμπι (22.π.) Κόουλ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Οι ερυθρόλευκοι είχαν σχεδόν ίδια στατιστικά με την Μακάμπι, αλλά μεγαλύτερο πλουραλισμό στην επίθεση, με τον Μακλίν στους 8 πόντους και τους Μάντζαρη-Πρίντεζη να αγωνίζονται τελικά (από 5 πόντους).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να μην επιτρέπει αιφνιδιασμούς στην Μακάμπι, που ήταν άστοχη από μακριά (2/11 3π.). Και οι ερυθρόλευκοι όμως σκόραραν από κοντινή απόσταση με 3/20 τρίποντα, πριν ο Πρίντεζης βάλει 2 μαζεμένα στο τέλος για να δώσει μαξιλαράκι (43-51) στον Ολυμπιακό και ο Κόουλ να μειώσει με λέι-απ στους 6.

4265436

(Ασταμάτητος στο β μέρος ο Γιώργος Πρίντεζης - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Η Μακάμπι τη μάζεψε γρήγορα φτάνοντας στο -1 (60-61), αλλά ήταν και πάλι ο Πρίντεζης που πήρε πάνω του τον Ολυμπιακό με εντυπωσιακά καλάθια. Το 61-67 (2’ πριν το τέλος) έγινε 68-69 στα 31’’ με την επίθεση στους ερυθρόλευκους. Ο Ρόμπερτς γλίστρησε, αλλά ο Κόουλ (νωρίτερα με χορευτικό είχε μειώσει στον πόντο) διέσχισε το γήπεδο, έκανε το λέι-απ στη λήξη, αλλά ήταν άστοχος.

Τα 10λεπτα: 18-18, 33-35 (15-17), 45-51 (12-16), 68-69 (23-18)

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)

Η Χίμκι θα έρθει στην Αθήνα επίσης με 3 στα 3, αφού κέρδισε δύσκολα τον Ερυθρό Αστέρα 85-78 (43-44 το ημίχρονο) με 18 πόντους του Σβεντ και 23 του Άντερσον.

Με αντεπίθεση στο τέλος η Ρεάλ Μ. κράτησε και αυτή το απόλυτο (27 πόντους ο Ντόντσιτς), κόντρα στην Αρμάνι, που προηγήθηκε μέσα στη Μαδρίτη, ενώ ο Σάρας Γιασικεβίτσιους «άλωσε» την αγαπημένη του Βαρκελώνη με τη Ζαλγκίρις (μόλις 4η νίκη των Λιθουανών σε 23 ματς με την Μπαρτσελόνα στη διοργάνωση).