EuroLeague: Βαριά ήττα στη Μόσχα ο Παναθηναϊκός Superfoods (vid)

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ οδήγησε στη νίκη επί του Παναθηναϊκού Superfoods την ΤΣΣΚΑ Μ. EUROKINISSI SPORTS

Μια ακόμη βαριά ήττα μακριά από την Αθήνα, γνώρισε ο Παναθηναϊκός Superfoods με 81-63 από την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα. Οι «πράσινοι» μπήκαν άσχημα στο ματς, αντέδρασαν στη συνέχεια μαζεύοντας τη διαφορά, που όμως μεγάλωσε και πάλι στο τέλος του αγώνα. Αποβλήθηκαν μετά από συμπλοκή Γκιστ και Ντε Κολό, ενώ ο Πασκουάλ είχε έντονα παράπονα από τους διαιτητές. Επόμενο ματς για την 4η αγωνιστική της EuroLeague με τη Φενέρ στο ΟΑΚΑ την Παρασκευή.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού Superfoods δεν ήταν καθόλου συγκεντρωμένη στο ξεκίνημα δεχόμενη εύκολα καλάθια (καρφώματα) και αιφνιδιασμούς. Προς στιγμήν κατάφερε να ισοφαρίσει 11-11, αλλά μέσα σε 10 λεπτά, η Ρωσική ομάδα έβαλε 27 πόντους.

4266465

(Μονομαχία Σίνγκλετον (αρ.)-Χάινς (δ) - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Στη β περίοδο ο Παναθηναϊκός Superfoods αντέδρασε με καλύτερη άμυνα και άρχισε να μαζεύει τη διαφορά και να προσπαθεί να περιορίσει τους Σέρχιο Ροντρίγκεθ και Χάινς, που έκαναν όλη τη ζημιά.

Στο 19 ο Ντε Κολό κτύπησε εκτός φάσης τον Γκιστ, που έξαλλος επιτέθηκε στον Γάλλο με το παρκέ να μετατρέπεται σε αρένα. Οι δύο παίκτες αποβλήθηκαν από τους διαιτητές, ενώ ο Λοτζέσκι με τρίποντο στην εκπνοή έστειλε τη διαφορά στους 10 πόντους.

4266527

(Η στιγμή του καβγά Γκιστ και Ντε Κολό - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Με μεγάλα καλάθια του Ρίβερς και του Λεκαβίτσιους οι «πράσινοι» πέτυχαν να μείνουν στο ματς με τη διαφορά να κυμαίνεται γύρω στους 10 πόντους, χωρίς όμως να πέφτει περισσότερο.

1 4266471 copy

(Ο Λεκαβίτσιους (δ.) πάλεψε έως το τέλος - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Οι 25 πόντοι του Σέρχιο Ροντρίγκεθ (MVP του αγώνα) και οι 21 του Χάινς κατέβαλαν τελικά την αντίσταση του Παναθηναϊκού Superfoods, με τη διαφορά και πάλι να ξεφεύγει στο τέλος, ενώ ο Τσάβι Πασκουάλ είχε παράπονα από τους διαιτητές.