Super League: Στον Παναθηναϊκό το «ντέρμπυ αιωνίων» με τον Ολυμπιακό

Το γκολ του Βιγιαφάνιες έκρινε το ντέρμπυ με τον Ολυμπιακό ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του ντέρμπυ με τον Ολυμπιακό και πήρε τη νίκη με 1-0 από γκολ του Βιγιαφάνιες. Οι ερυθρόλευκοι εμφανίστηκαν επιθετικά στο τελευταίο 15λεπτο, χάνοντας ευκαιρίες να ισοφαρίσει. Μετα από 9 αγώνες στο πρωτάθλημα Super League Σουρωτή, ο Ολυμπιακός έχει πλέον 14 βαθμούς και ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στους 13.

Το πρώτο 45λεπτο ήταν ένα ματς με καλό ρυθμό, δύναμη και διάθεση, αλλά ελάχιστες τελικές, κυρίως από στημένα. Ο Παναθηναϊκός πίεσε ψηλά και προσπάθησε (επιτυχημένα) να βγάλει εκτός ματς τον Οτζίτζα, αναγκάζοντας τον Φορτούνη να γυρνά πίσω και τους ερυθρόλευκους να μην καταγράφουν ούτε τελική.

4269530

(Εκτός παιχνιδιού έβγαλε ο Παναθηναϊκός τον Οτζίτζα με στενό μαρκάρισμα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Και οι «πράσινοι» όμως βρήκαν τρόπο κυρίως με στημένα να απειλήσουν την εστία του Προτό, με 5 τελικές προσπάθειες και τον Βέλγο γκολκίπερ να καταγράφει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου την πρώτη απόκρουση σε σουτ του Λουντ από το ημικύκλιο στην καλύτερη στιγμή του αγώνα.

4269596

(Η απόκρουση του Προτό στο 45 - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Στο 14 η προβολή του Βιγιαφάνιες έστειλε την μπάλα στο απλωμένο χέρι του Ανδρούτσου εντός περιοχής, με το διαιτητή Παπαπέτρου να μην καταλογίζει παράβαση, καθώς ήταν πολύ κοντά και τον Παναθηναϊκό να διαμαρτύρεται για καθαρό πέναλτυ.

4269560

(Ο διαιτητής Παπαπέτρου πήρε πάνω του τη φάση που ζήτησε πέναλτυ ο Παναθηναϊκός - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Ο Παναθηναϊκός βρήκε το γκολ που δικαιούτο βάσει εικόνας, με τους Μολίνς-Λουντ να εκθέτουν τη δεξιά πλευρά της άμυνας του Ολυμπιακού και το Φινλανδό να γυρίζει παράλληλα την μπάλα για τον Βιγιαφάνιες, που σχεδόν μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα αφύλακτος στο 56 για το 1-0.

1 4269622

(Από τα πόδια του Βιγιαφάνιες το γκολ του Παναθηναϊκού με τον Προτό να παρακολουθεί δίχως να μπορεί να επέμβει - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Ο Ουζουνίδης έβαλε το Μουνιέ αντί του Μολίνς για να χτυπήσει σε αντεπιθέσεις, ενώ ο Λεμονής επιχείρησε να πάρει πράγματα με την είσοδο των Καρσελά-Ανσαριφάρντ, αντί των Ανδρούτσου-Πάρντο και σχηματισμός 4-4-2 (ο Ιρανός δίπλα στον Εμενίκε και ο Φορτούνης αριστερό χαφ).

18649755

(Ο Βιγιαφάνιες πανηγυρίζει - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Ο Ανσαριφάρντ προκάλεσε άμεσα ρήγματα στην άμυνα του «τριφυλλιού» καθώς στο 78 υποχρέωσε τον Βλαχοδήμο να διώξει με τα πόδια στην κλειστή γωνία του και στο κόρνερ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα προς τα δίχτυα, αλλά ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού με χέρια, πόδια και το δοκάρι κατάφερε να την κρατήσει εκτός γραμμής.

4269720

(Ο Ανσαριφάρντ άγγιξε την ισοφάριση στο φινάλε του παιχνιδιού - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Στο 82 ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να ζητήσει παράβαση σε μπάσιμο του Καρσελά, που πιέστηκε από τον Χουλτ και βρέθηκε στο έδαφος, δίχως παράβαση όπως αποφάσισε ο Παπαπέτρου.

4269766

(Ο Βλαχοδήμος (μπλε) με δύο σωτήριες επεμβάσεις "κλείδωσε" τη νίκη του Παναθηναϊκού - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Ο Ολυμπιακός είχε και άλλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 89, με τον Εμενίκε μετά από γύρισμα του Κούτρη, να βρίσκεται μόνος μέσα στη μικρή περιοχή με πλάτη στον Βλαχοδήμο, αλλά γυρνώντας να πιάνει περισσότερο αέρα και να στέλνει την μπάλα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα. Στις καθυστερήσεις η λόμπα του Μουνιέ πέρασε πάνω από το δοκάρι του Ολυμπιακού και το ματς έληξε 1-0.

4269783

(Αποθέωση στο φινάλε για τους παίκτες του Παναθηναϊκού - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Ο Παναθηναϊκός παρέμεινε αήττητος στο γήπεδο του και συνέχισε το σερί νικών επί του Ολυμπιακού (2-1 και 1-0 δίχως το ματς που δεν ξεκίνησε).

4269688

(Απογοήτευση για τους πάικτες του Ολυμπιακού στο τέλος του ματς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Τα άλλα ματς

Στη Λάρισα ο Λεβαδειακός έχασε τις καλύτερες ευκαιρίες στο β μέρος και ο Ναζλίδης στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε το τρίποντο στην ΑΕΛ και υποχρέωσε την ομάδα του Ανιγκό (αποβλήθηκε στη διάρκεια του ματς) στην πρώτη ήττα.

18649320

(Ο Ναζλίδης από κοντά έβαλε το "χρυσό γκολ" για την ΑΕΛ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΝΤΟΜΑΛΗΣ)

Στα Ιωάννινα, μετά από μέτριο πρώτο ημίχρονο, ο Γκόμεζ είχε δοκάρι για την Κέρκυρα στο 62 και ο Παμλίδης έκανε το 0-1 δέκα λεπτά αργότερα.

4269482

(Οι πάικτες της Κέρκυρας προηγήθηκαν στα Ιωάννινα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΜΠΑΚΟΛΑΣ)

Ο ΠΑΣ αντέδρασε και αφού ισοφάρισε από λάθος της άμυνας της Κέρκυρας και προβολή του Κόντε στο 76, πήρε τη νίκη με δυνατό σουτ του Γιάκου εκτός περιοχής στο 82 για το 2-1.

4269507

(Ο Γιάκος λύτρωσε τον ΠΑΣ με το νικητηριο γκολ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΜΠΑΚΟΛΑΣ)