Α1 μπάσκετ: Μόνος πρώτος ο Παναθηναϊκός Superfoods

Ο Παναθηναϊκός Superfoods νίκησε στο "ντέρμπυ των αήττητων" τον Προμηθέα Πατρών EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ

Ο Παναθηναϊκός Superfoods κέρδισε 96-64 τον Προμηθέα Πατρών και πλέον είναι η μόνη αήττητη ομάδα μετά από 4 παιχνίδια για τη Stoiximan.Gr Basket League. Η ομάδα της Πάτρας δικαίωσε το καλό της ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, παίζοντας επιθετικό και όμορφο μπάσκετ.

Οι «πράσινοι» μπήκαν φουριόζοι στο ματς με 14-1 και τον Προμηθέα νευρικό να σκοράρει με μία βολή μετά από 3.30 λεπτά αγώνα. Σταδιακά όμως οι παίκτες του Γιατρά αντέδρασαν και κατέβασαν την διαφοράς στους 7 πόντους.

4272125

(Ο Βουγιούκας μαρκάρει τον Τουτζιαράκη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Για ένα μικρό διάστημα στο β 10λεπτο η διαφορά έμεινε σταθερή πριν ο Παναθηναϊκός Superfoods πιέσει πολύ στην άμυνα και εκτοξεύσει την διαφορά ακόμη και στους 24 πόντους (52-28).

4272205

(Εντυπωσιακό κάρφωμα από το Θανάση Αντετοκούνμπο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Η διαφορά έμοιαζε να εφησυχάζει τους παίκτες του Πασκουάλ, που είχαν το δικό τους μπλακ-άουτ επιθετικά, ενώ στην άμυνα δεν έβγαλαν ενέργεια επιτρέποντας στον Προμηθέα να ξαναμπεί στο ματς με 61-52.

Το σκορ έμεινε σε αυτά τα επίπεδα διαφοράς (65-55) όταν οι «πράσινοι» αφυπνίστηκαν σε άμυνα και επίθεση. Με σερί 23-0 (!) έκαναν το 71-60, 94-60 και πήραν την 4η νίκη τους, που τους διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας. Γκιστ και Μιλόσεβιτς με 19 πόντους ο καθένας ήταν οι πρώτοι σκόρερ των ομάδων.

4272246

(Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Γκιστ με 19 πόντους - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

O Προμηθέας θα βρει στη 2 θέση με ρεκόρ 3-1 τους Ολυμπιακό, Κόροιβο και Κολοσσό Ρόδου.

Τα 10λεπτα: 29-22, 52-32 (25-10), 65-52 (11-20), 96-64 (31-12)

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα).

Την επόμενη Κυριακή (5/11) είναι προγραμματισμένοι οι δύο ημιτελικοί του Κυπέλλου Ελλάδας (ΑΕΚ-Παναθηναϊκός Superfoods 16.00 και Άρης-Ολυμπιακός 18.30) και το πρωτάθλημα θα ξεκινήσει ξανά το διήμερο 11-12 Νοεμβρίου.