Europa League: Αήττητη η ΑΕΚ, 0-0 και πάλι με την Μίλαν

Κατάμεστο το ΟΑΚΑ για το μεγάλο ματς ΑΕΚ-Μίλαν ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ

Η ΑΕΚ παρέμεινε αήττητη στο Europa League με μια ακόμη ισοπαλία 0-0 με την Μίλαν στο ΟΑΚΑ, με τις δύο ομάδες να έχουν τον πρώτο λόγο για την πρόκριση. Ο Δικέφαλος περιόρισε αισθητά τους "ροσονέρι", που είχαν ίσως την καλύτερη στιγμή του ματς με το δοκάρι του Μοντολίβο, αλλά η ΑΕΚ είχε πολύ περισσότερες ευκαιρίες να σκοράρει. Η ΑΕΚ, εφόσον κερδίσει τη Ριέκα στην Αθήνα την επόμενη αγωνιστική, μπορεί να "κλειδώσει" και την πρόκριση, καθώς η Αούστρια κέρδισε στην Κροατία.

Το πρώτο 45λεπτο της ΑΕΚ ήταν εξαιρετικό ανασταλτικά, αφού δεν επέτρεψε στη Μίλαν να κάνει υποψία φάσης και την ανάγκασε να ολοκληρώσει με μία τελική, ένα σουτ του Μπονούτσι από τα 40 μέτρα πολύ ψηλά.

18670515

(O Γιόχανσον κερδίζει μονομαχία από τον Αντρέ Σίλβα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Παρότι οι «ροσονέρι» είχαν την κατοχή οριακά, η πίεση των χαφ της ΑΕΚ μαζί με τον Μπακασέτα δεν τους επέτρεψε να βγάλουν ούτε μία κάθετη πάσα, ενώ και τα άκρα ήταν απόλυτα καλυμμένα.

18670484

(Ο Μοντολίβο υπό την επιτήρηση του Σιμόες - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Αυτός ίσως που έλειψε στην ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο ήταν ένας φορ, που θα τον ένιωθαν τα στόπερ, αφού ο Χριστοδουλόπουλος έπαιζε καλά το ρόλο του περιφερειακού επιθετικού, αλλά ο Αραούχο ήταν συνεχώς εκτός περιοχής.

18671459

(Πολύ κινητικός ο Χριστοδουλόπουλος - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Πάντως ο Δικέφαλος έκανε τις ευκαιρίες του με τις προωθήσεις των δύο μπακ-χαφ με τον Γκάλο (2 φορές) να σουτάρει δίπλα από το δοκάρι και τον Λόπες να έχει την καλύτερη στιγμή στο 14, σε κόντρα-επίθεση και σουτ που απέκρουσε ο Ντοναρούμα.

Η είσοδος του Σούσο αντί του Κουτρόνε μπέρδεψε λίγο την ΑΕΚ αφού το 3-5-2 έγινε 3-4-2-1 και μέχρι να βρουν τα μαρκαρίσματα οι «κιτρινόμαυροι» η Μίλαν άγγιξε το γκολ με προβολή του Ρομανιόλι σε κόρνερ που μπλόκαρε ο Ανέστης και σουτ του Μοντολίβο στη ρίζα του δοκαριού στο 57.

18670589

(Ο Μοντέλα προσπάθησε να βρει λύσεις για την ομάδα του - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Ο Χιμένεθ έβαλε Λιβάγια και Γαλανόπουλο για να ξαναβρεί την πίεση ψηλά και να αποφορτίσει μετά το 60 την άμυνα του. Εκτός από μια κεφαλιά του Βράνιες σε κόρνερ στο 46, η ΑΕΚ ξαναβρήκε φάσεις με το Λιβάγια, που όμως δεν πήγαν εντός εστίας.

18670587

(Ο Βράνιες με κεφαλιά άγγιξε το γκολ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Ο "Μανόλο" και το Γιακουμάκη στο ματς με τη Μίλαν να κοιτάει να διατηρήσει την ισοπαλία, που την κρατούσε πρώτη, ενώ η ΑΕΚ είχε ένα "κεραυνό" του Γιόχανσον στο 90 από τα 40 μέτρα να περνά ξυστά από το δοκάρι. Το 0-0 δίνει το πλεονέκτημα και στις δύο ομάδες για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

18670486

(Ο Χιμένεθ κυνήγησε το ματς μέχρι τέλους για την ΑΕΚ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Η 11άδα της ΑΕΚ (3-5-2): Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Τσόσιτς, Μπακάκης, Λόπες, Γιόχανσον, Σιμόες, Μπακασέτας (66 Γαλανόπουλος), Χριστοδουλόπουλος (59 Λιβάγια), Αραούχο (79 Γιακουμάκης).

18670485

(Η 11άδα της ΑΕΚ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Στο άλλο ματς του ομίλου η Αούστρια επιβεβαίωσε ότι είναι ομάδα εκτός έδρας και πήγε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο προηγούμενη με γκολ του Πρόκοπ.

2017 11 02T184915Z 1740327011 RC1CE9487870 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA RIJ VIE

(Δύο γκολ ο Πρόκοπ για την Αούστρια - Πηγή: REUTERS / ANTONIO BRONIC)

Η Ριέκα κατάφερε να ισοφαρίσει, μόνον όμως για 1 λεπτό και η Αούστρια όχι μόνο βρήκε 2ο γκολ με τον Πρόκοπ, αλλά πέτυχε και το 1-3 αμέσως μετά την αποβολή του Μίσιτς στο 72.

2017 11 02T194615Z 1059591052 RC1BCBBBEA50 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA RIJ VIE

(Το 4ο γκολ του Μονσάιν για την Αούστρια - Πηγή: REUTERS / ANTONIO BRONIC)

Μάλιστα η Αούστρια κυνήγησε και την ανατροπή της ήττας της με 3-1 στη Βιέννη (για πιθανή ισοβαθμία) και τα κατάφερε με το Μονσάιν που πέτυχε το τελικό 1-4 στο 83.