Κύπελλο Ελλάδας μπάσκετ: Νίκη του Ολυμπιακού επί του Άρη στον ημιτελικό

Πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου για τον Ολυμπιακό μέσα στο Αλεξάνδρειο EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM

Σε έναν επίσης κακό 2ο ημιτελικό του Κυπέλλου μπάσκετ, ο Ολυμπιακός ξεπέρασε και την κούραση από το ταξίδι στη Βαρκελώνη και κέρδισε 56-49 τον πολύ κακό επιθετικά Άρη στο Αλεξάνδρειο. Έτσι στον τελικό της 17ης Φεβρουαρίου 2018 στο Ηράκλειο, ο Ολυμπιακός θα αναμετρηθεί με την ΑΕΚ.

Πολύ νευρικό ήταν το ξεκίνημα και του β ημιτελικού στο Αλεξάνδρειο, με τις ομάδες να είναι άστοχες (0/7 3π.) και τον Άρη μετά το 4-0, να μην βρίσκει σκορ και να χάνει με 14-8 την πρώτη περίοδο.

4278271

(Προσπάθεια του Τόμπσον - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Η αστοχία από μακριά συνεχίστηκε (ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 0/6 3π.), αλλά πήρε μια μίνι διαφορά 7 πόντων (11-18). Κατάφερε μάλιστα να την διατηρήσει, αφού ο Άρης έμεινε στα 0/7 τρίποντα, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με το πρώτο τρίποντο του αγώνα από τον Αγραβάνη (1/9 ο Ολυμπιακός).

Η γ περίοδος ήταν τραγική και για τις δύο ομάδες που έμειναν χωρίς καλάθι για 4 και πλέον λεπτά. Ο Ολυμπιακός πέτυχε να βάλει στη συνέχεια ένα φόλοου του Μιλουτίνοφ και μία βολή του Αγραβάνη, ενώ ο Άρης περίμενε 6.30 λεπτά (!) για να σκοράρει (22-31).

4278564

(Καλάθι του Μιλουτίνοφ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Έστω και στο φινάλε είδαμε κάποια σουτ να μπαίνουν και τον Άρη να μαζεύει το +10 του Ολυμπιακού (26-36) με τρίποντο στο φινάλε του Βον.

4278335

(Προσπάθεια του Αθηναίου με τον Παπανικολάου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Ο Άρης έδειχνε να ξαναμπαίνει στο ματς καθώς προηγήθηκε με 42-40, αλλά ο Ολυμπιακός με μαζεμένα 5 τρίποντα του Στρέλνιεκς (3), του Ρόμπερτς και του Μάντζαρη έκανε το 44-53 φτάνοντας στο τελευταίο 2λεπτο. Ούτε η προσπάθεια να στείλει στις βολές τους ερυθρόλευκους έφερε αποτέλεσμα, με τον Ολυμπιακό να φεύγει με την πρόκριση.

Τα 10λεπτα: 8-14, 22-28 (14-14), 32-37 (10-9), 49-56 (17-19)

(Δείτε εδώ τα στατιστικά του ημιτελικού)

Τελευταίος τελικός Κυπέλλου για ΑΕΚ και Ολυμπιακό ήταν πριν από 37 χρόνια, (16/7/1980) με τον Ολυμπιακό να κερδίζει 85-80 την ΑΕΚ.