Α1 μπάσκετ: Στον ΠΑΟΚ το ντέρμπυ της Θεσσαλονίκης με τον Άρη

Το ξέσπασμα του Μαργαρίτη για τη νίκη του ΠΑΟΚ EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM

Σε ένα κακό ποιοτικά ντέρμπυ, ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Άρη με 63-57 για την 5η αγωνιστική της Stoiximan.Gr Basket League και πήρε ρεβάνς για την ήττα του στο Κύπελλο (στο Αλεξάνδρειο). Ο Προμηθέας κέρδισε εύκολα την Κύμη και παρέμεινε ψηλά στο 4-1, ενώ η ΑΕΚ δεν αντιμετώπισε πρόβλημα με τον Κόροιβο, φτάνοντας το ρεκόρ της στο 3-2. Οι δύο «αιώνιοι» παίζουν αύριο, λίγες ώρες μετά την μονομαχία τους την Παρασκευή για την EuroLeague και πριν την εβδομάδα με διπλή αγωνιστική.

Η έδρα «μίλησε» και πάλι

Το πρώτο ημίχρονο στην Πυλαία ήταν απόλυτα ισορροπημένο για τις δύο ομάδες, με τον Άρη να παίρνει μια μικρή διαφορά στο β 10λεπτο, αλλά τον ΠΑΟΚ να καταφέρνει να ισοφαρίζει και στη λήξη του 20λεπτου (31-31).

4284848

(Μονομαχία Βασιλόπουλου-Κλάσεν κάτω από το καλάθι - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Τα πάντα κρίθηκαν στο β μέρος. Ο Άρης ήταν «τραγικός» βγαίνοντας από τα αποδυτήρια και οι παίκτες του Δικέφαλου με πάθος στην άμυνα, δεν τον άφησαν να σκοράρει παρά 8 πόντους, ενώ εκείνοι έβαλαν 23 (54-39).

4284889

(Αντίδραση του προπονητή του Άρη Παναγιώτη Γιαννάκη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Η εικόνα αντιστράφηκε στο φινάλε του αγώνα. Για 6 λεπτά οι γηπεδούχοι τα «έσπασαν» και ο Άρης πλησίασε στον πόντο με 54-53. Ο Χρυσικόπουλος έβαλε ένα τρίποντο για το 57-53 και ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό για το 59-54 (38.15’’).

4284900

(Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου δεν μπορεί να πιστέψει την αστοχία των παικτών του ΠΑΟΚ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Ο Άρης το πάλεψε αλλά ο Αθηναίου, καλύτερος παίκτης με 20 πόντους, ήταν και ο «μοιραίος» με 0/1 βολές και δύο άστοχες προσπάθειες (στη 2η τον έκοψε ο Μαργαρίτης). Ο Τσόχλας με 4/4 βολές ήταν ψύχραιμος και ο ΠΑΟΚ έπιασε τον Άρη στο 2-3.

4284891

(Δεν μπόρεσε στο τέλος να γυρίσει το ματς ο Αθηναίου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Τα 10λεπτα: 18-18, 31-31 (13-13), 54-39 (23-8), 63-57 (9-18).

(Δείτε εδώ τα στατιστικά του ντέρμπυ)

4284962

(Η ψυχραιμία του Τσόχλα κράτησε τη νίκη για τον ΠΑΟΚ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Τα άλλα παιχνίδια της αγωνιστικής

Με MVP το Λαρεντζάκη 13 πόντους (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές), 4 ριμπάουντ και 3 ασσίστ, και πλουραλισμό στο σκοράρισμα, η ΑΕΚ δεν είχε πρόβλημα να υπερασπιστεί την έδρα της με αντίπαλο τον Κόροιβο.

18706506

(Ο MVP της ΑΕΚ Λαρεντζάκης πανηγυρίζει στον πάγκο - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ)

Καθοριστικό σημείο του αγώνα η διαφορά στα ποσοστά στα 2ποντα, με τους φιλοξενούμενους να είναι κάτω από το 40%. Πολλή ώρα έπαιξαν για την ΑΕΚ και οι «νεαροί» της Τσαλμπούρης, Μωραΐτης και Αγραβάνης.

18706505

(Καλή εμφάνιση από τον Μωραΐτη για την ΑΕΚ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ)

Ο εκπληκτικός Προμηθέας έχει μέχρι τώρα ήττα μόνον από τον Παναθηναϊκό Superfoods και επικράτησε εύκολα της Κύμης (δεν έχει ακόμη νίκη), εκτοξεύοντας τη διαφορά και στο +29 (88-59 στο 33).

18707426

(Συνεχίζει με νίκες ο εκπληκτικός Προμηθέας - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΙΩΤΑ ΚΟΡΜΠΑΚΗ)

Το Λαύριο έπιασε τον Κολοσσό Ρόδου στο 3-2, νικώντας με 80-62 και απαντώντας στο καλό ξεκίνημα των Ροδιτών (προηγήθηκαν 18-11) με σερί 29-8 στη β περίοδο, που καθόρισε και την τύχη του αγώνα.

4284605

(Πρώτος σκόρερ ο Μουρ (ν.94) για το Λαύριο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Στο 3-2 είναι και ΓΣΛ Φάρος, που έκαμψε στο τέλος την αντίσταση των Τρικάλων (ρεκόρ 2-3). Παρότι η ομάδα του Ομοσπονδιακού τεχνικού Θανάση Σκουρτόπουλου προηγήθηκε 65-46, είδε τους φιλοξενούμενους να μειώνουν 73-70 στο 39. Με ψυχραιμία πάντως κατάφερε να κερδίσει.