Euroleague: Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού στην έδρα της Φενέρ (vids)

Ο Ρόμπερτς οδήγησε στη νίκη τον Ολυμπιακό ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / ERDEM SAHIN

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε μετά την ήττα του από τον Παναθηναϊκό Superfoods και πήρε μια σπουδαία νίκη στην Κων/λη επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης Φενέρ με 83-90, για την 7η αγωνιστική της EuroLeague. Οι ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη και στην κανονική περίοδο.

Με σούπερ άμυνα στο β μέρος (35-26 ριμπάουντς) και εκπληκτική επιθετική παρουσία του Ρόμπερτς, αλλά και δημιουργία με 20 ασσίστ, που ήταν και το κλειδί για τη νίκη τελικά. Στην παράταση μίλησε ο Πρίντεζης, ενώ πολύ καλή δουλειά έκαναν ο Παπανικολάου (σε ολ αράουντ εμφάνιση) και οι Στρέλνιεκς, Μιλουτίνοφ, Τόμπσον και Μακλίν. Οι ερυθρόλευκοι έμειναν στο 5-2 μαζί με την Χίμκι, ενώ με 6-1 προηγείται η ΤΣΣΚΑ Μ. που πέρασε εύκολα από το Βελιγράδι.

18723602

(Ο Σφαιρόπουλος είδε τους "Αμερκανούς" της ομάδας να εμφανίζονται καθοριστικοί σε πρώτο ματς - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / ERDEM SAHIN)

Το πρώτο 10λεπτο του Ολυμπιακού στην Πόλη ήταν εξαιρετικό. Με πίεση στην άμυνα (5 λάθη η Φενέρ) και τον Πρίντεζη στην επίθεση να μην έχει αντίπαλο βάζοντας πάνω από τους μισούς πόντους (10) της ομάδας. Μόνον ο Μέλι με δύσκολα σουτ κρατούσε στο ματς τη Φενέρ.

18724518

(Μεγάλες μάχες κάτω από τα καλάθια στο ξεκίνημα του ματς - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / ERDEM SAHIN)

Ξεκινώντας όμως το β 10λεπτο, μια τεχνική ποινή στον Τόμπσον σε προσπάθεια για κόψιμο στον Ιταλό και ένα 3λεπτο αφλογιστίας, έφεραν την ομάδα του Ομπράντοβιτς με σερί 7-0 στο 24-18. Για ένα μικρό διάστημα ο Ολυμπιακός βρήκε καλάθια και μείωσε στον πόντο (31-30).

Όμως η Φενέρ με το Νάναλι να σκοράρει από παντού και να εκμεταλλεύεται τα εύκολα λάθη του Ολυμπιακού (8) «έχτισε» διψήφια διαφορά με ένα ακόμη αναπάντητο σερί 9-0.

Η Φενέρ βγαίνοντας από τα αποδυτήρια προηγήθηκε με +13 (45-32), αλλά ο Ολυμπιακός στη συνέχεια την εγκλώβισε απόλυτα στην άμυνα του. Με εκπληκτικό τον Ρόμπερτς (17 π. με 5/5 τρίποντα) και τους Μιλουτίνοφ-Τόμπσον να αφυπνίζονται έκλεισε την περίοδο μπροστά στο σκορ.

Τόμπσον και Μακλίν μιμήθηκαν τον συμπατριώτη τους και ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +9 (58-67) 6.30’’ και +11 (60-71) 3' πριν το τέλος του αγώνα, με τον Ομπράντοβιτς να δίνει εντολή για ασφυκτική πίεση (ακόμη και στο όριο του φάουλ). Με τον Ρόμπερτς τραυματία για λίγα λεπτά στον πάγκο, η Φενέρ μείωσε 69-73, αλλά τα διαδοχικά καρφώματα του Μιλουτίνοφ, έφεραν στο 69-75 τον Ολυμπιακό 1.22’’ πριν το φινάλε.

18724544

(Σημείο αναφοράς στο φινάλε του ματς ο Μιλουτίνοφ σε άμυνα και επίθεση - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / ERDEM SAHIN)

Η Φενέρ πήγε το ματς στο καλάθι, ο Παπανικολάου έκανε μια παρακινδινευμένη πάσα, που χτύπησε στο χέρι του Μιλουτίνοφ και χάθηκε η επίθεση στα 18’’, ενώ ο Βέσελι με 2/2 βολές έστειλε το ματς στην παράταση (ο Ρόμπερτς στην τελευταία επίθεση 8’’ αστόχησε στο πρώτο του τρίποντο).

18724543

(Ο Πρίντεζης "καθάρισε" για τον Ολυπιακό στην παράταση - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / ERDEM SAHIN)

Κόντρα όμως στη «λογική», που λέει ότι η ψυχολογία είναι με την ομάδα, που ισοφαρίζει, έχει τον πρώτο λόγο, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε με 6 πόντους από τον Πρίντεζη και 5 από τον Στρέλνιεκς (με καθοριστικό τρίποντο για το 81-90) και πήρε μια σπουδαία νίκη.

Τα 10λεπτα: 17-18, 40-30 (23-12), 53-57 (13-27), 75-75 (22-18) / 83-90 (8-15)