Α1 μπάσκετ: Δύσκολες νίκες για τους Δικέφαλους, «έπιασε κορυφή» ο Προμηθέας

4η νίκη στην Α1 για την ΑΕΚ επί του μαχητικού Πανιωνίου ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ κέρδισαν δύσκολα στα πρώτα ματς της 6ης αγωνιστικής της Stoiximan.Gr Basket League. Ο Πανιώνιος στο ΟΑΚΑ ήταν μπροστά για 30 λεπτά, ενώ το Ρέθυμνο στην έδρα του, πίεσε μέχρι τέλος τον ΠΑΟΚ για να ανατρέψει το σκορ. Ο Προμηθέας συνεχίζει με μία μόλις ήττα (αυτή από τον Παναθηναϊκό Superfoods) κια προσωρινά ανέβηκε στην 1η θέση.

Η ΑΕΚ χωρίς τους τραυματίες Σάκοτα και Τζέιμς και πρόβλημα στη «θέση 4», δεν περίμενε την αντίσταση του Πανιωνίου, που πέτυχε να είναι μπροστά στο σκορ μέχρι το 30 (με 57-60) εκμεταλλευόμενος και την αστοχία των «κίτρινων» από την περιφέρεια.

18736677

(Κάρφωμα του Σι στο καλάθι του Πανιωνίου - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ)

Σε εκείνο το χρονικό σημείο ξεκίνησε ένα σερί της Ένωσης (15-2), μαζεύοντας επιθετικά ριμπάουντς, που την έφερε μπροστά στο σκορ και της έδωσε ένα μαξιλαράκι ασφαλείας, που διατήρησε μέχρι το τέλος του αγώνα για να φτάσει το ρεκόρ της σε 4-2 (οι κυανέρυθροι αναζητούν ακόμη την 1η τους νίκη).

18736678

(Εύκολο καλάθι του Ξανθόπουλου για την ΑΕΚ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ)

Ο Χάρις με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ, που τίμησε πριν τον αγώνα τον προπονητή του Πανιωνίου Βαγγέλη Ζιάγκο, που ήταν στον πάγκο της, στην επάνοδό της στην Α1.

18736675

(Ο Βαγγέλης Ζιάγκος τιμήθηκε από την ΑΕΚ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ)

Στην Κρήτη, ένα σερί στο β δεκάλεπτο του ΠΑΟΚ με 10-0, τον έφερε μπροστά στο σκορ επί του Ρεθύμνου με 38-45 στο ημίχρονο και ήταν εκείνο που έβαλε τις βάσεις για την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στην Α1 (ρεκόρ 3-3).

4292974

(Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν τη νίκη τους - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ)

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς, αλλά Κρουμπάλια και Ζάρας, συμπλήρωσαν την 3άδα του Δικεφάλου, που κράτησε την ομάδα μέχρι το τέλος. Για την Κρητική ομάδα ήταν η 4η σερί νίκη, που την κρατά χαμηλά στη βαθμολογία.

4292954

(Άγνωστοι δολοφόνησαν τον αδελφό του παίκτη του Ρεθύμνου Χιου Ρόμπερτσον (ν.32) - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ)

Πριν το ματς, ο φόργουορντ των γηπεδούχων, Χιου Ρόμπερτσον, πληροφορήθηκε ότι δολοφονήθηκε ο αδελφός του στις ΗΠΑ από αγνώστους, κατά τη διάρκεια ένοπλης ληστείας. Παραταύτα αγωνίστηκε και θα ταξιδέψει αύριο στην πατρίδα του για την κηδεία.

18737506

(Ο Κένταν των Τρικάλων σκοράρει στο καλάθι του Προμηθέα, που κέρδισε εύκολα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΧΑΣΙΑΛΗΣ ΒΑΪΟΣ)

Στα άλλα παιχνίδια ο εκπληκτικός Προμηθέας συνεχίζει με 5-1, νικώντας και στα Τρίκαλα, και μέχρι το ματς του Παναθηναϊκού Superfoods είναι πρώτος στη βαθμολογία. Ο Άρης μετά το κακό του ξεκίνημα με 1 πόντο σε 7 λεπτά, νίκησε το ΓΣΛ Φάρο, ενώ το Λαύριο υποχρέωσε σε βαριά εντός έδρας ήττα τον Κόροιβο.

(Δείτε εδώ τα στατιστικά από όλα τα παιχνίδια)

Σε όλα τα παιχνίδια κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα στη Δυτική Αττική.