Α1 μπάσκετ: Νίκη στη Ρόδο για τον Ολυμπιακό

Με νίκη πέρασε από την Ρόδο ο Ολυμπιακός EUROKINISSI SPORTS / ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ

Παρά τις ελλείψεις, ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα στη Ρόδο, κερδίζοντας με 72-54 τον Κολοσσό για την 6η αγωνιστική της Stoiximan.Gr Basket League και είναι μαζί με τον Προμηθέα (ρεκόρ 5-1) στη 2η θέση της βαθμολογίας, πίσω από τον Παναθηναϊκό Superfoods.

Εκτός των Σπανούλη και Αγραβάνη, και ο Μιλουτίνοφ έμεινε στον πάγκο με πολιτικά (ενοχλήσεις στο γόνατο), αλλά ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα με τον Κολοσσό, παίζοντας εξαιρετική άμυνα (έβγαλε εκτός παιχνιδιού τον Αμερικανό-έκπληξη της Α1 Γκρίφιν).

4295807

(Η άμυνα του Παπανικολάου απενεργοποίησε τον Γκρίφιν στο α μέρος - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ)

Παρότι δεν είχε καλό ποσοστό στα τρίποντα (5/17), προηγήθηκε και με 11 πόντους στο α ημίχρονο 23-34. Η αποβολή με αντιαθλητικό και τεχνική ποινή των Γεωργαλή-Παπαπέτρου, που είχαν επεισόδιο στο β 10λεπτο, ήταν το πιο σημαντικό στοιχείο του παιχνιδιού στο 20λεπτο.

4295811

(Προσπάθησε στο β μέρος να μπει και πάλι στο ματς ο Κολοσσός - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ)

Ο Κολοσσός προσπάθησε με τον Τζόουνς να πιέσει τον Ολυμπιακό, βγαίνοντας από το ημίχρονο, φτάνοντας και στο -3 (47-50), αλλά ένα μικρό σερί στο φινάλε του δεκαλέπτου αποκατέστησε τη «διαφορά ασφαλείας» για τους ερυθρόλευκους, που τελείωσαν το ματς μέχρι το 40.

4295806

(Προσπάθεια του Στρέλνιεκς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ)

Ρόμπερτς και Στρέλνιεκς ήταν πρώτοι σκόρερς του Ολυμπιακού με 16 (ο Αμερικανός ήταν και πρώτος ριμπάουντερ με 8), ενώ Τζόουνς (16 π.) και Σταμάτης (14 π.) ήταν οι καλύτεροι των γηπεδούχων.

Τα 10λεπτα: 17-26, 30-40 (13-14), 47-55 (17-15), 54-72 (7-17).