Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα: Ισόπαλα τα ντέρμπυ σε Αγγλία, Γερμανία

Ντέρμπυ έντασης και απίθανο 4-4 της Ντόρτμουντ με τη Σάλκε στη Γερμανία ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / FRIEDEMANN VOGEL

Το ντέρμπυ της Αγγλίας ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Τσέλσι έληξε 1-1, ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε τη 10η νίκη στο γήπεδό της. Στην Ισπανία ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε και η Ρεάλ Μαδρίτης έκαμψε την αντίσταση του Μίτσελ και της Μάλαγα. Το ματς της ημέρας όμως έγινε στη Γερμανία, και στο ντέρμπυ του Ρουρ, με τη Σάλκε να γυρνά το 4-0 του ημιχρόνου από τη Ντόρτμουντ σε 4-4 (!).

Το ντέρμπυ του μίσους της κοιλάδας του Ρουρ

Ντόρτμουντ και Σάλκε έδωσαν ένα ακόμη ντέρμπυ, που είναι από τα πιο σκληρά και επεισοδιακά στα Ευρωπαϊκά γήπεδα, καθώς οι δύο ομάδες και οι οπαδοί τους έχουν κάκιστες σχέσεις.

18769037

(Πολλή ένταση σε ένα ακόμη ντέρμπυ Ντόρτμουντ-Σάλκε - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / FRIEDEMANN VOGEL)

Η Ντόρτμουντ έκανε ένα 45λεπτο ονειρικό στο γήπεδο της με 4 γκολ: 12 Ομπαμεγιάνγκ (96 γκολ στη Bundesliga-μαζί με τον Άντονι Γιεμπόα κορυφαίοι Αφρικανοί σκόρερς), 18 αυτ. Σταμπουλί, 20 Γκέτσε και 25 Γκερέιρο, με τον Πέτερ Μπος να νιώθει ότι έσωσε την «καρέκλα» του.

18768278

(Ονειρικό πρώτο 45λεπτο για τη Ντόρτμουντ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / FRIEDEMANN VOGEL)

Όμως το β ημίχρονο εξελίχθηκε σε εφιάλτη για τους γηπεδούχους με απίστευτη ανατροπή από τη Σάλκε, παρότι ο Ομπαμεγιάνγκ θα μπορούσε να κάνει το 5-0 στο 55. Στο 61 ο Μπούργκσταλερ και στο 65ο Χαρίτ, μείωσαν σε 3-2, αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Ομπαμεγιάνγκ στο 72 και στο 86 ο Καλιτζιούρι και στις καθυστερήσεις ο Νάλντο με κεφαλιά εξέθεσαν την άμυνα της Ντόρτμουντ (βασικός ο Παπασταθόπουλος) για το τελικό 4-4!

18769390

(Απίθανη ανατροπή για τη Σάλκε - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / FRIEDEMANN VOGEL)

Η Σάλκε είχε και δοκάρι, καθώς και ένα άκυρο (με χρήση VAR) γκολ και το ματς ολοκληρώθηκε με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων Φάρμαν να προσβάλει το «Κίτρινο Τείχος» (οπαδούς της Ντόρτμουντ), το Νουρί Σαχίν να του ορμάει για εξηγήσεις, και για κάποια λεπτά να έχουμε σύρραξη.

18769028

(Σύρραξη στο τέλος ανάμεσα στους παίκτες - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / FRIEDEMANN VOGEL)

Η Μπάγερν έχασε 2-1 από την Γκλάντμπαχ (1η ήττα του Χάινκες) και η Λειψία την πλησίασε στους 3 βαθμούς (29-26) νικώντας την Βέρντερ 2-0. Η Σάλκε και η Γκλάντμπαχ έχουν 24 και η Ντόρτμουντ 21 (13 αγώνες).

Η Τσέλσι δεν έχασε στο Άνφιλντ

Σε ένα κακό παιχνίδι στο Άνφιλντ, με την Τσέλσι να χάνει τις καλύτερες ευκαιρίες στο πρώτο 45λεπτο, αλλά τον Σαλάχ να τιμωρεί στο 68 την πρώην του ομάδα.

18769427

(Ο Σαλάχ σκοράρει για τη Λίβερπουλ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / PETER POWELL)

Όμως οι μπλε έφυγαν με τον βαθμό της ισοπαλίας, από σέντρα του Γουίλιαν στο 85, που απέτυχε να διώξει ο Μινιολέ.

18769458

(Η Τσέλσι παρέμεινε αήττητη στο Άνφιλντ για 6η χρονιά - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / PETER POWELL)

Αμφότερες οι ομάδες έχασαν έδαφος, όπως και η Τότεναμ με το 1-1 που παραχώρησε στη Γουέστ Μπρομ.

18769065

(Ο Κέιν "λύτρωσε" την Τότεναμ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / ANDY RAIN)

Αντίθετα η Γιουνάιτεντ έστω και δύσκολα, πήρε το τρίποντο με την Μπράιτον και αυτογκόλ του Ντανκ, μένοντας μόνη στο κυνήγι της Σίτυ, που παίζει αύριο με την Χάντερσφιλντ.

Premier League – 13η αγωνιστική

Παρασκευή
Γουέστ Χαμ - Λέστερ 1-1 (45 Κουγιατέ / 8 Ολμπράιτον)

Σάββατο
Κρίσταλ Πάλας - Στόουκ 2-1 (56 Λόφτους Τσικ, 90+2 Σακό / 53 Σατσίρι)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπράιτον 1-0 (66 αυτ. Ντανκ)
Νιούκαστλ - Γουότφορντ 0-3 (19 Χιουζ, 45+1 αυτ. Γέντλιν, 65 Γκρέι)
Σουόνσι - Μπόρνμουθ 0-0
Τότεναμ - Γουέστ Μπρομ 1-1 (74 Κέιν / 4 Ροντόν)
Λίβερπουλ - Τσέλσι 1-1 (68 Σαλάχ / 85 Γουίλιαν)

Κυριακή
Σαουθάμπτον - Έβερτον (15:30)
Μπέρνλι - Άρσεναλ (16:00)
Χάντερσφιλντ - Μάντσεστερ Σίτι (18:00)

Η βαθμολογία: 1. Μάντσεστερ Σίτι 34, 2. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 29, 3. Τσέλσι 26, 4. Τότεναμ 24, 5. Λίβερπουλ 23, 6. Άρσεναλ 22.

Γκολ ο Κριστιάνο, νίκη η Ρεάλ Μ.

Η Μάλαγα του Μίτσελ και του Ρομπέρτο, πήγε για την έκπληξη στο Μπερναμπέου, ισοφαρίζοντας δύο φορές τη Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά στο 76 νικήθηκαν από τον Κριστιάνο Ρονάλντο.

18769029

(Ο Ρονάλντο νικά μετά το πέναλτυ τον Ρομπέρτο για το 3-2 της Ρεάλ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / JJ GUILLEN)

Ο Πορτογάλος πέτυχε μόλις το 2ο γκολ του στο πρωτάθλημα, με 2η προσπάθεια σε πέναλτυ, που αρχικά έπιασε ο πρώην τερματοφύλακας του Ολυμπιακού για το τελικό 3-2, αφήνοντας τη Μάλαγα 18η με 7 βαθμούς.

La Liga – 13η αγωνιστική

Παρασκευή
Θέλτα - Λεγανές 1-0 (27 πεν. Άσπας)

Σάββατο
Αλαβές - Έιμπαρ 1-2 (90+1 Μπούργκι / 33 Χορδάν, 69 Σάρλες)
Ρεάλ Μ. - Μάλαγα 3-2 (9 Μπενζεμά, 21 Καζεμίρο, 76 Ρονάλντο / 18 Ρολάν, 5 Κάστρο)
Μπέτις - Ζιρόνα 2-2 (85 Γκουαρδάδο, 91 Τέγιο / 45, 90 Πόρτου)
Λεβάντε – Ατλέτικο Μ. 0-5 (5 αυτ. Σουάρεζ, 29, 59 Γκαμεϊρό, 65, 68 Γκριεζμάν)