Super League: Κορυφή ο Ολυμπιακός με νίκη στην Κέρκυρα

Τρίποντο στη βροχή για τον Ολυμπιακό στην Κέρκυρα ΑΠΕ ΜΠΕ / ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΚΑΤΑΠΟΔΗΣ

Με ανατροπή στο β ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έκαμψε με 3-1 την αντίσταση της Κέρκυρας και βρέθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League Σουρωτή μετά από 12 παιχνίδια (και μέχρι το ματς της ΑΕΚ με τον Πλατανιά). Αστέρας Τρίπολης και Παναιτωλικός πήραν σημαντικά τρίποντα στην έδρα τους και ανέβηκαν επίσης στη βαθμολογία.

Η μαχητική Κέρκυρα (κέρδισε τις εντυπώσεις) με πολύ τρέξιμο κατάφερε να μη δεχθεί φάση εκτός από το σουτ του Φορτούνη στο 1, που έβγαλε εντυπωσιακά ο Γιαννακόπουλος, και τη σωτήρια προβολή του Σπίνουλα στη γραμμή στο 27 (πάλι σε σοτ του Φορτούνη) παρότι οι ερυθρόλευκοι είχαν την κατοχή (όχι όμως και τον τρόπο να βγάλουν ορθολογική ανάπτυξη, επιλέγοντας γεμίσματα).

18771486

(Ο Προτό έκανε δύο σπουδαίες αποκρούσεις - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΚΑΤΑΠΟΔΗΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣ)

Μάλιστα οι Φαίακες φανέρωσαν πάλι τα προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού, ανοίγοντας το σκορ με το Γρομητσάρη στο 16 μετά από κόρνερ και αναγκάζοντας τον Προτό λίγο πριν το ημίωρο να κάνει μια απίθανη απόκρουση με το πόδι, στο τελείωμα του αμαρκάριστου Παμλίδη από τα 4 μέτρα στο 37.

1 4302627

(Ο Γρομητσάρης (κ.) έχει ανοίξει το σκορ για την Κέρκυρα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Αν είχε γίνει το 2-0, ίσως η πίεση να ήταν μεγαλύτερη, αλλά με ένα γκολ μόνο προβάδισμα, ο Ολυμπιακός μπήκε με φόρα και πέτυχε μέσα σε ένα λεπτό να ισοφαρίσει με δικό του στημένο και το Σισέ να μπαίνει με την μπάλα στα δίχτυα, μετά από κεφαλιά στο δοκάρι του Μποτία.

1 4302689

(Ο Σισέ ισοφαρίζει για τον Ολυμπιακό - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Με Μάριν και Τζούρτζεβιτς, αντί των Πάρντο και Ταχτσίδη και πλέον σύστημα 4-4-2, ο Ολυμπιακός έχει δοκάρι στο 58 με το Ρομαό και τον Τζούρτζεβιτς από ένα ακόμη γέμισμα να σημειώνει το 1-2 στο 65.

1 4302722

(Πρώτο γκολ του Τζούρτζεβιτς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Πριν συνέλθουν οι γηπεδούχοι ο Μάριν με επίδειξη υψηλής τεχνικής και τελείωμα στην απέναντι γωνία, διαμόρφωσε στο 68 το 1-3, που ήταν και το τελικό σκορ.

1 4302735

(Ο πανηγυρισμός του Μάριν στ εκπληκτικό γκολ που έβαλε - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Η Κέρκυρα σε όλο αυτό το διάστημα έβγαλε τις δικές της αντεπιθέσεις, δίχως να φοβηθεί, και στο 69 θα μπορούσε να ξαναμπεί στο ματς, αλλά ο Προτό σταμάτησε σε ένα ακόμη τετ α τετ τον Ντιογκό και ο Γεωργίου στο κόρνερ έκανε κεφαλιά από τα τρία μέτρα αφύλακτος, δίχως να τη στείλει προς την εστία.

18773466

(Ο Γεωργίου πιέζει το Σισέ (ν.66) - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΚΑΤΑΠΟΔΗΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣ)

Ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε πλέον το αποτέλεσμα και απλά ο Γιαννακόπουλος έκλεισε το ματς με πολύ δύσκολη απόκρουση σε σουτ του Σεμπά. Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν τους 23 πόντους και προσπέρασαν τον ΠΑΟΚ, που ήρθε ισόπαλος με τον Πανιώνιο, περιμένοντας το αποτέλεσμα της ΑΕΚ με τον Πλατανιά.

18773464

(Στον Κούλη Δουρέκα οι παίκτες του Ολυμπιακού μετά το 3ο γκολ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΚΑΤΑΠΟΔΗΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣ)

Ανεβαίνουν Αστέρας και Παναιτωλικός

Ο Αστέρας Τρίπολης «καθάρισε» εύκολα το Λεβαδειακό με δύο γκολ και πρωταγωνιστή τους τον Ιγκλέσιας (έβαλε το πρώτο και ετοίμασε το 2ο του Δουβίκα), φεύγοντας από τις τελευταίες θέσεις και πλέον κοιτάζοντας ψηλότερα με την 3η σερί νίκη του.

18771397

(Οι παίκτες του Αστέρα πανηγυρίζουν - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΛΛΙΝΤΖΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ)

Στο Αγρίνιο ο Παναιτωλικός έδειξε να πατά γερά μετά το 2-0 του ημιχρόνου, όμως ένα λάθος του στο ξεκίνημα του β μέρους και το τέρμα του Λεοζίνιο, έκανε το ματς με την ΑΕΛ «ντέρμπυ». Η «λύτρωση» ήρθε στις καθυστερήσεις με τον Φαρλέι για το 3-1 και τους Αγρινιώτες να πιάνουν τον αντίπαλό τους στη βαθμολογία.

4302659

(Η αφιέρωση στον Ιησού από το σκόρερ Φαρλέι - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΡΒΙΣΗΣ)

Στην Αργεντινή ο Τσάβες του Παναθηναϊκού

Την ώρα των αγώνων, στον Παναθηναϊκό είχαν τεράστια αναστάτωση, καθώς ο Αντρές Τσάβες αποφάσισε να πάρει το αεροπλάνο χωρίς άδεια και να πάει στην Αργεντινή για να εξεταστεί από το γιατρό της Μπόκα, λίγες ώρες μόνον μετά την επιστροφή του στο ματς με τον Ατρόμητο.