Super League: Κορυφή με νίκη επί του Πλατανιά η ΑΕΚ του Λιβάγια

Κορυφή και πάλι η ΑΕΚ με MVP το Λιβάγια (ν.10) EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ

Το 3-0 της ΑΕΚ επί του Πλατανιά την επανέφερε στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Super League Σουρωτή μετά τη 12η αγωνιστική. Περισσότερο όμως και από τους βαθμούς, η εικόνα της ΑΕΚ στο 2ο ημίχρονο ήταν εκείνη που επιτρέπει στους φίλους της να πιστέψουν ότι πράγματι, είναι διεκδικήτρια του τίτλου.

Στις προηγούμενες περιπτώσεις, που η ΑΕΚ «έπρεπε» να πάρει τη νίκη για να μείνει πρώτη ή να διευρύνει τη διαφορά της, δεν τα είχε καταφέρει. Κόντρα στον Πλατανιά και το αμυντικό του στήσιμο για 39 λεπτά δεν έβρισκε λύση (μια κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου και η απόκρουση του Κοκκαλά ήταν η καλύτερη στιγμή της).

4303636

(Πηγή κινδύνων για τον Πλατανιά επί 90 λεπτά ο Χριστοδουλόπουλος - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ)

Με σχηματισμό 3-5-2 και τον Μπακάκη αριστερό στόπερ, η Ένωση πάντως επέμεινε να αναπτύσσεται ορθολογικά, βάσει του σχεδιασμού του Μανόλο Χιμένεθ (τιμωρημένος παρακολουθούσε από μπουθ του ΟΑΚΑ), που συμπλήρωνε 100 ματς στον πάγκο της (μόνον Μπάγεβιτς και Σάντος έχουν περισσότερα).

4303741

(Ο Χιμένεθ στο μπουθ του ΟΑΚΑ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ)

Και ήρθε η εξαιρετική κίνηση του Λιβάγια να λύσει το «γόρδιο δεσμό» ανοίγοντας το σκορ στο 39, με τον Κροάτη να εξελίσσεται στον ηγέτη της ομάδας.

4303604

(Ο Λιβάγια έχει ανοίξει το σκορ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ)

Με το ξεκίνημα μάλιστα του β μέρους τελείωσε με ωραίο σουτ την ανάπτυξη της ΑΕΚ και με το 2-0 που έκανε ο Λιβάγια έβαλε και τέλος στην όποια πίεση μπορεί να είχε ο Δικέφαλος.

4303654

(Ηγέτης της ΑΕΚ ο Μάρκο Λιβάγια - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Το ματς στο β μέρος εξελίχθηκε σε ωραίο ποδόσφαιρο των γηπεδούχων και μονομαχία του Χριστοδουλόπουλου με τον Κοκκαλά, με τον Έλληνα επιθετικό να μην μπορεί να τον νικήσει.

1 4303708

(Ο Μπακασέτας σκοράρει με κεφαλιά - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Αντίθετα το έκανε ο Μπακασέτας στο 63 «σφραγίζοντας» μια ακόμη καλή εμφάνιση του με το 3-0 της ΑΕΚ, ενώ ο Κονέ είχε την ευκαιρία να μπει αλλαγή και να πετύχει γκολ, όμως η κεφαλιά του σταμάτησε στο δοκάρι στο 79.

4303798

(Δοκάρι για τον Κονέ στο τέλος του αγώνα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Η ΑΕΚ έκανε πάνω από 20 τελικές και είχε διψήφιο αριθμό «πραγματικών ευκαιριών», επιστρέφοντας στην κορυφή της βαθμολογίας με εμφατικό τρόπο: 24 βαθμοί για την Ένωση, 23 ο Ολυμπιακός, 22 ο ΠΑΟΚ και 21 ο Ατρόμητος.

Μοναδικό μελανό σημείο του αγώνα, η θλάση στον προσαγωγό του Τσόσιτς (έγινε αλλαγή στο 46 με τον Λαμπρόπουλο).

Δίπλα στους πλημμυροπαθείς

Και στον «ιερό σκοπό» του αγώνα όμως πέτυχε η ΑΕΚ καθώς συγκέντρωσε ένα σημαντικό ποσό για τα θύματα της κακοκαιρίας στη Δυτ. Αττική με τη γενική είσοδο των 5 ευρώ.