Euroleague: Με σούπερ δίδυμο Γκιστ-Καλάθη η νίκη του Παναθηναϊκού Superfoods (vid)

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού Superfoods ο Τζέιμς Γκιστ ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ

Έστω και αν χρειάστηκε ένα ξέσπασμα στο τέλος του αγώνα, σε άμυνα και επίθεση, ο Παναθηναϊκός Superfoods κέρδισε 81-72 τη Μάλαγα και έφτασε στην 7η νίκη του σε 10 αγώνες στην EuroLeague. Για τους "πράσινους" καταπληκτική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση έκανε σε όλο το ματς ο Γκιστ με 17 πόντους και 11 ριμπ και 30 στο σύστημα αξιολόγησης (ισοφάρισε το δικό του ρεκόρ καριέρας σε ριμπάουντς από το εκτός έδρας ματς με την Εφές στις 4/11/2016 σε 2 παρατάσεις). Double double έκανε με την απόδοσή του στο β μέρος και ο Νικ Καλάθης με 16 πόντους και 12 ασσίστ.

Και οι δύο ομάδες δεν είχαν ρυθμό στο ξεκίνημα του αγώνα και ήταν άστοχες από μακριά. Τα μπασίματα του Μακάλουμ και οι προσπάθειες του Νέντοβιτς έφεραν το σκορ για την Μάλαγα.

18797418

(Προσπάθεια του Νέντοβιτς για τη Μάλαγα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ)

Ο Παναθηναϊκός Superfoods δεν μπορούσε να βρει ρυθμό από την άμυνα του και η μόνη λύση για σκοράρισμα ήταν οι συνεργασίες Καλάθη-Γκιστ, με τον Αμερικανό να καρφώνει ακόμη και όταν η μπάλα βρήκε στο ταμπλό (!) με 8 πόντους στο α 10λεπτο και συνολικά 12 στο ημίχρονο.

Ίδια ήταν η εικόνα και στο β 10λεπτο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια μικρή διαφορά 6 πόντων από τρίποντο του Ρίβερς (24-18), γρήγορα όμως η Μάλαγα επανήλθε. Διαβάζοντας σωστά τις αλλαγές στα μαρκαρίσματα στην άμυνα του «τριφυλλιού» μπόρεσε μάλιστα να πάει και μπροστά στο σκορ στην ανάπαυλα.

18797419

(Ο Γκιστ ο πιο σταθερός παίκτης του Παναθηναϊκού Superfoods - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ)

Με δύο γρήγορα τρίποντα η Μάλαγα προηγήθηκε με +7 (34-41), αλλά ο Νικ Καλάθης έδωσε το σύνθημα για το καλύτερο 4λεπτο του Παναθηναϊκού Superfoods: σερί 10-0 και προσπέρασμα. Όμως ο ρυθμός επανήλθε στα προηγούμενα, με Νέντοβιτς και Μιροσάβλιεβιτς να οδηγούν την Ισπανική ομάδα.

18797423

(Ο Καλάθης "πήρε μπροστά" επιθετικά στο β μέρος - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ)

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός Superfoods βρήκε ενέργεια στην άμυνα του και με τον Παππά στην επίθεση να «βγάζει φωτιές» (10 από τους 11 πόντους του) και τους «πράσινους» να βρίσκουν σκορ από μακριά (τρίποντα και από Ρίβερς και Γκέιμπριελ), χτίζοντας διαφορά 10 πόντων (68-58 και 74-64). Οι Ισπανοί μείωσαν για λίγο (74-69), αλλά ο Ρίβερς ήταν ασταμάτητος φτάνοντας τους 15 πόντους.

Τα 10λεπτα: 16-15, 32-35 (16-20), 54-54 (22-19), 82-71 (28-17)

(Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα)

Στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 8-2, όπως και ο Ολυμπιακός, έμεινε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που νίκησε την Μπαρτσελόνα στη Μόσχα. Η έκπληξη της αγωνιστικής έγινε στη Μαδρίτη, όπου ο Ερυθρός Αστέρας κέρδισε 83-87 τη Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο διάστημα του β ημιχρόνου.