Α1 μπάσκετ: Ο Προμηθέας «ταπείνωσε» τον Άρη, η Κύμη το ντέρμπυ με τον Πανιώνιο

Μεγάλη νίκη για τον Προμηθέα επί του απογοητευτικού Άρη ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΙΩΤΑ ΚΟΡΜΠΑΚΗ

Με τους τρεις «μεγάλους» να παίζουν την Κυριακή, το πρωτάθλημα Stoiximan.Gr Basket League ξεκίνησε και πάλι με τα παιχνίδια της 7ης αγωνιστικής. Το αποτέλεσμα της ημέρας πέτυχε ο Προμηθέας, που διέσυρε τον Άρη με 70-40 και παρέμεινε σταθερά στην πρώτη 3άδα. Στο ντέρμπυ παραμονής, που κρίθηκε στην παράταση, η Κύμη κέρδισε 92-91 στη Νέα Σμύρνη τον Πανιώνιο, που είναι πλέον η μόνη ομάδα χωρίς νίκη.

Την ημέρα, που ο Νίκος Γκάλης έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Άρη, οι «κίτρινοι» όχι απλά έχασαν στην Πάτρα από τον Προμηθέα, αλλά διασύρθηκαν σημειώνοντας μόλις 40 πόντους στο παιχνίδι.

18800527

(Μόλις 11 πόντους ο Άρης στο β ημίχρονο - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΙΩΤΑ ΚΟΡΜΠΑΚΗ)

Μέχρι το 17 το ματς ήταν στο 25-27. Στη συνέχεια ο Άρης εξαφανίστηκε από το παρκέ. Έβαλε 6 πόντους στο γ δεκάλεπτο και συνολικά 11 (!) στο β ημίχρονο, με τον Προμηθέα να κάνει πάρτυ και να μένει στο 6-1 (όσο λογικά θα πάει αύριο ο Ολυμπιακός).

18800293

(Ο Βασιλόπουλος προσπαθεί να σταματήσει τον Έβανς - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΙΩΤΑ ΚΟΡΜΠΑΚΗ)

Μάλιστα ο Πέτγουεϊ είχε λεκτικό επεισόδιο με οπαδούς του Άρη, και τον Παναγιώτη Γιαννάκη να αναγκάζεται να τον στείλει στα αποδυτήρια στο 33 του αγώνα.

18800526

(Απογοητευμένος ο Παναγιώτης Γιαννάκςη από την επιθετική εικόνα του Άρη - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΙΩΤΑ ΚΟΡΜΠΑΚΗ)

Στη Νέα Σμύρνη (χωρίς φιλάθλους λόγω τιμωρίας) οι δύο ομάδες χωρίς νίκη, έδωσαν έναν τελικό. Διαδοχικά στο ματς Πανιώνιος και Κύμη βρέθηκαν με προβάδισμα 10 πόντων, αλλά για λίγο, με το ματς να είναι ντέρμπυ.

4308557

(Ο Σακελαρίου (ν.9) έχασε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στον Πανιώνιο στην κανονική περίοδο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Χρειάστηκε το έξτρα 5λεπτο της παράτασης, καθώς ο Σακελλαρίου είχε 2/3 βολές με 2,7'' για το τέλος και δεν κατάφερε να φέρει μπροστά τον Πανιώνιο, διαμορφώνοντας το 80-80 στην κανονική διάρκεια.

4308703

(Αστάματητος ο ΜακΦάντεν για την Κύμη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 88-82, όμως ένα σερί του Μακ Φάντεν (συνολικά 35 πόντοι) έφερε την Κύμη μπροστά με 88-91. Μια βολή του Σμιθ έκανε το 88-92, και το τρίποντο του Σακελλαρίου (24 πόντοι) διαμόρφωσε το τελικό 91-92, καθώς ο Τσαγκαράκης έχασε τις δύο βολές στο φινάλε για την Κύμη, ώστε να μην αφήσει χρόνο στους γηπεδούχους.

4308775

(Πρώτη νίκη για την Κύμη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Στην Πυλαία ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βρει σκορ και ρυθμό στο β μέρος και να μετατρέψει το 29-28 του πρώτου ημιχρόνου, σε μια καθαρή νίκη επί του Κολοσσού με 70-56 και πρώτους σκόρερς του Γκος και Μαργαρίτη με 12.

18800682

(Πρώτος σκόρερ ο Γκος (ν.12) για τον ΠΑΟΚ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / PIXEL / ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ)

Τέλος στη Λάρισα, το Ρέθυμνο πήρε το προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο, ακόμη και με διψήφια διαφορά και παρά τις προσπάθειες του Φάρου, που πλησίαζε στους 6 πόντους κατάφερε να φύγει με τη νίκη (70-89) με 26 πόντους από τον Γκούτντγουιν.