Super League: Νίκη Λεβαδειακού, κορυφή για ΑΕΚ, ΠΑΟΚ

Απογοητευμένοι οι παίκτες του Παναθηναϊκού με τη νέα ήττα τους. Eurokinissi Sports

Ο Λεβαδειακός επικράτησε 3-2 του Παναθηναϊκού στο… υπόλοιπο του ματς, νίκες για ΑΕΚ και ΠΑΟΚ που τους ανέβασαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Super League

Στη δεύτερη… δόση του αγώνα Λεβαδειακός – Παναθηναϊκός, αφού το Σάββατο (13/01) ο αγώνας αναβλήθηκε λόγω βροχής, οι Βοιωτοί ήταν αυτοί που… χαμογέλασαν. Η ομάδα του Ζοσέ Ανιγκό επικράτησε 3-2 του Παναθηναϊκού ενώ είχε φτάσει να προηγείται και 3-0 χάρη στα γκολ των Φαβάρο, Γιουσούφ και Μητρόπουλου. Οι «πράσινοι» καθυστέρησαν να… μπουν στο ματς, μείωσαν στο 76’ με τον Ρόμπιν Λουντ και με τον Λούκας Βιγιαφάνιες στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει μια ακόμα εκτός έδρας ήττα τους στη φετινή Super League.

Νωρίτερα, ο ΠΑΟΚ επικρατήσει εύκολα 3-0 στην έδρα της Κέρκυρας. Οι Θεσσαλονικείς άνοιξαν το σκορ με τον Μάτος, διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Κάμπος ενώ ο Πέλκας διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Νίκη και για την ΑΕΚ, που επιβλήθηκε 3-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ. Το σκορ άνοιξε ο Λιβάια, ισοφάρισε ο Γαρουφαλιάς αλλά ο Σέρχιο Αραούχο με δυο δικά του γκολ «καθάρισε» για την Ένωση. Αξίζει να σημειωθεί πως οι Ηπειρώτες ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σκόνδρα λίγο μετά την επίτευξη του 2-1 για την Ένωση. Έτσι, οι δυο «δικέφαλοι» είναι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Super League έχοντας 37 βαθμούς, με τον ΟΣΦΠ να έχει 35 και να υποδέχεται τη Δευτέρα (15/1) τη Λαμία στο «Γ. Καραϊσκάκης». Τέλος, σημαντική νίκη 1-0 στο Περιστέρι επί του Ατρόμητου πανηγύρισε ο Παναιτωλικός, ενώ ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε εύκολα 3-1 τη Λάρισα στην έδρα του.