UEFA Nations League: Βλέπει… άνοδο η Ελλάδα
Εύκολη κλήρωση για την Εθνική Ελλάδας στο UEFA Nations League - Πηγή: EUROKINISSI / ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Τις αντιπάλους της στην League C του νεοσύστατου UEFA Nations League έμαθε η Εθνική Ελλάδας που θα παίξει κόντρα στην Φινλανδία, την Εσθονία και την Ουγγαρία.

Η πρώτη κλήρωση για τη νέα διοργάνωση της ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας έγινε το μεσημέρι της Τετάρτης (24/1) στο SwissTech Convention Centre της Λωζάννης. Οι χώρες της Ευρώπης χωρίστηκαν σε 4 γκρουπ δυναμικότητας, τις λίγκες και σχημάτισαν από τέσσερις ομίλους

Η Εθνική Ελλάδας, βάσει της κατάταξης της UEFA είχε τοποθετηθεί στην League C όπου προέκυψαν οι αντίπαλοί της, δια χειρός του Γιάρι Λίτμανεν, που ανέλαβα να κάνει την κλήρωση. Ο Φινλανδός έστειλε την «γαλανόλευκη» στο δεύτερο όμιλο, όπου βρίσκεται και η εθνική ομάδα της χώρας του, όπως και οι Ουγγαρία και Εσθονία.

Στόχος για την Εθνική Ελλάδας είναι η κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου, η οποία θα της δώσει αυτομάτως την άνοδο στην League B, ενώ σε περίπτωση που δεν τα καταφέρει και βγει τελευταία, τότε αυτομάτως θα υποβιβαστεί στην League D, που είναι και η χαμηλότερη κατηγορία.

Σε περίπτωση που το αντιπροσωπευτικό μας «συγκρότημα» πάρει την κορυφή του Group 2, τότε θα πάρει την πρόκριση στα play offs του Μαρτίου 2020, όπου θα διεκδικήσει το «εισιτήριο» για τα τελικά του Euro 2020 μέσα από την διαδικασία ενός… άτυπου Final 4 με νοκ άουτ αναμετρήσεις και μικρό και μεγάλο τελικό.

Οι ημερομηνίες διεξαγωγής:
1η αγωνιστική: 6-8 Σεπτεμβρίου 2018
2η αγωνιστική: 9-11 Σεπτεμβρίου 2018
3η αγωνιστική: 11-13 Οκτωβρίου 2018
4η αγωνιστική: 14-16 Οκτωβρίου 2018
5η αγωνιστική: 15-17 Νοεμβρίου 2018
6η αγωνιστική: 18-20 Νοεμβρίου 2018

Κλήρωση για το Final-4: Δεκέμβριος 2018
Τελικοί: 5-9 Ιουνίου 2019
Κλήρωση Euro 2020 Playoffs: 22 Νοεμβρίου 2019
Euro 2020 Playoffs: 26-31 Μαρτίου 2020

Αναλυτικά, όλοι οι όμιλοι του UEFA Nations League:

League A:
A1: Γερμανία, Γαλλία, Ολλανδία
A2: Βέλγιο, Ελβετία, Ισλανδία
A3: Πορτογαλία, Ιταλία, Πολωνία
A4: Ισπανία, Αγγλία, Κροατία

League B:
B1: Σλοβακία, Ουκρανία, Τσεχία
B2: Ρωσία, Σουηδία, Τουρκία
B3: Αυστρία, Βοσνία & Ερζεγοβίνη, Βόρεια Ιρλανδία
B4: Ουαλία, Ιρλανδία, Δανία

League C:
C1: Σκωτία, Αλβανία, Ισραήλ
C2: Ουγγαρία, Ελλάδα, Φινλανδία, Εσθονία
C3: Σλοβενία, Νορβηγία, Βουλγαρία, Κύπρος
C4: Ρουμανία, Σερβία, Μαυροβούνιο, Λιθουανία

League D:
D1: Γεωργία, Λετονία, Καζακστάν, Ανδόρα
D2: Λευκορωσία, Λουξεμβούργο, Μολδαβία, Σαν Μαρίνο
D3: Αζερμπαϊτζάν, Νησιά Φερόε, Μάλτα, Κόσοβο
D4: Σκόπια, Αρμενία, Λίχτενσταϊν, Γιβραλτάρ

Διαβάστε επίσης