Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες: Στην 81η θέση ο Αγγέλης (pics)

Ο Έλληνας πρωταθλητής, Απόστολος Αγγέλης, στη διάρκεια της προσπάθειάς του. ΑΠΕ-ΜΠΕ/EPA/DANIEL KOPATSCH

Ο Απόστολος Αγγέλης κατέλαβε την 81η θέση στα 15 χιλιόμετρα ελεύθερης τεχνικής του σκι δρόμων αντοχής, στο πλαίσιο των Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων της Πιονγκτσάνγκ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κάλυψε την απόσταση σε 38:56.4, την ώρα που το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ελβετός Ντάριο Κολόνια.

Ο 32χρονος αθλητής, ο οποίος είναι γνωστός στην πατρίδα του ως "Super Dario", κάλυψε την απόσταση σε 33:43.9 και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, πανηγυρίζοντας το τρίτο διαδοχικό χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιό του στα 15 χιλιόμετρα και συνολικά τέταρτο στην καριέρα του στο κορυφαίο αθλητικό «ραντεβού» των χειμερινών σπορ, καθώς στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες το 2014 στο Σότσι είχε επικρατήσει και στο skiathlon 30 χιλιομέτρων.

Ο Κολόνια άφησε πολύ πίσω τον... ανταγωνισμό, καθώς δεύτερος τερμάτισε ο Νορβηγός Σίμεν Χέγκσταντ Κρούεγκερ, ο οποίος κάλυψε τα 15 χιλιόμετρα σε 34:02.2, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Ντένις Σπίτσοφ, ως Ολυμπιακός Αθλητής από τη Ρωσία, με επίδοση 34:06.9.