Champions League: Καταιγίδα η Λίβερπουλ, «καθάρισε» η Μπαρτσελόνα

Ο πιο hot ποδοσφαιριστής στην Ευρώπη, άνοιξε τον δρόμο για την εντυπωσιακή νίκη της Λίβερπουλ επί της Σίτι. ΑΠΕ-ΜΠΕ/EPA/PETER POWELL

Με ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, η Λίβερπουλ διέλυσε τη Μάνστεστερ Σίτι  3-0 στο «Άνφιλντ» στον πρώτο προημιτελικό του Champions League. Εύκολο 4-1 της Μπαρτσελόνα επί της Ρόμα και… μισή πρόκριση για τους Καταλανούς…

Ένα από τα πιο ενδιαφέροντα «ζευγάρια» της φάσης των «8» στο Champions League, ήταν αυτό του αγγλικού «εμφυλίου» ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι. Οι «Reds» του Γιούργκεν Κλοπ βρήκαν τον τρόπο όχι απλά να σταματήσουν αλλά να… διαλύσουν την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα που τη φετινή σεζόν έδειχνε να είναι σε τρομακτική κατάσταση! Η Λίβερπουλ φαίνεται πως θυμήθηκε για τα… καλά την ευρωπαϊκή της αύρα και με μια τρομερή εμφάνιση, ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο, επικράτησε 3-0 έχοντας πλέον τον πρώτο λόγο για να βρεθεί στα ημιτελικά του θεσμού για πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια.

Η Λίβερπουλ με τον… δαιμονισμένο Μοχάμεντ Σαλάχ να κάνει και πάλι πάρτι, άνοιξε το σκορ μόλις στο 12’. «Δράστης», για ακόμα μια φορά ο Αιγύπτιος σούπερ σταρ που είναι σε τρομακτική κατάσταση και σκοράρει ακατάπαυστα το τελευταίο διάστημα. Στο 21’ ο Τσάμπερλεϊν πέτυχε ένα τρομερό γκολ για το 2-0 ενώ το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε μόλις στο 31’ από τον Μανέ. Στο δεύτερο ημίχρονο η Σίτι προσπάθησε να αντιδράσει, δεν κατάφερε όμως αφού η Λίβερπουλ είχε οργανωθεί πολύ σωστά και σε κάποια από τις αντεπιθέσεις της θα μπορούσε να βρει και τέταρτο τέρμα. Σε κάθε περίπτωση, ο επαναληπτικός στο Μάνστεστερ στις 10 Απριλίου αναμένεται πλέον με ξεχωριστή ενδιαφέρον…

19338026

Εύκολη νίκη για τη Μπαρτσελόνα, με τον Σουάρεζ να πετυχαίνει το τέταρτο γκολ. Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ/EPA/ALEJANDRO GARCIA

Στον έτερο προημιτελικό για το Champions League, η Μπαρτσελόνα υποδέχθηκε τη Ρόμα στο «Καμπ Νου». Οι Καταλανοί δυσκολεύτηκαν αρκετά, ενώ οι «τζαλορόσι» πριν δεχθούν το πρώτο γκολ διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι που δεν καταλογίστηκε υπέρ τους. Όλα αυτά, ως το 38’ όταν σε προσπάθεια του Μέσι ο Ντε Ρόσι έβαλε την κόντρα, η μπάλα άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα των Ιταλών για το 1-0 των «μπλαουγκράνα». Στο 55’ με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή αυτογκόλ, από τα πόδια του Κώστα Μανωλά αυτή τη φορά έγινε το 2-0 για τη Μπαρτσελόνα.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε μετά από αυτή την εξέλιξη είχε και την ψυχολογία με το μέρος της, φτάνοντας στο 3-0 στο 59’ με τον Ζεράρ Πικέ. Η Ρόμα το πάλεψε, προσπάθησε να αντιδράσει και το 80’ μείωσε σε 3-1 με τον Έντιν Τζέκο, όμως, τα όποια… όνειρα για ανατροπή στο «Ολίμπικο» ήρθε να «σβήσει» ο Λουίς Σουάρεζ στο 87’ όταν και διαμόρφωσε το τελικό 4-1 για τους γηπεδούχους… Κάπως έτσι, η Μπαρτσελόνα πήρε τεράστιο προβάδισμα για να βρεθεί στα ημιτελικά, με τον επαναληπτικό να διεξάγεται στις 10 Απριλίου στη Ρώμη