Formula 1: «Δράκος» ο Ρικιάρντο στην Κίνα!

"Αυτοκράτορας" στην Κίνα ο Ρικιάρντο Instagram, Formula 1

Συγκλονιστικό ήταν το Grand Prix της Κίνας με τον Ντάνιελ Ρικιάρντο να παίρνει τη νίκη στον τρίτο αγώνα της χρονιάς στο πρωτάθλημα της Formula 1.

Ο Αυστραλός «πιλότος» της Red Bull κατάφερε να αντικρίσει πρώτος την καρό σημαία του τερματισμού, εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική στρατηγική της ομάδας του. Ο Ντάνιελ Ρικιάρντο ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 1:35:36.380 και ήταν πιο γρήγορος κατά 8.894 δευτερόλεπτα από τον Βάλτερι Μπότας με Mercedes που τερμάτισε στην δεύτερη θέση, ενώ στην τρίτη ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Κίμι Ραϊκόνεν με την Ferrari.

Εκτός βάθρου έμεινε ο Λιούις Χάμιλτον με την δεύτερη Mercedes, καθώς ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής τερμάτισε στην 4η θέση, ενώ στην 8η βρέθηκε ο Σεμπάστιαν Φέτελ με την άλλη Ferrari, έπειτα από σύγκρουση που είχε με τον Μαξ Φερστάπεν της Red Bull.

Στην βαθμολογία των οδηγών προηγείται ο Σεμπάστιαν Φέτελ, έχοντας 54 βαθμούς, εννέα περισσότερους από τον Λιούις Χάμιλτον, ενώ στους κατασκευαστές, η Mercedes είναι στην κορυφή με 85 πόντους, έναν περισσότερο από την Ferrari που έπεται.