Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα
Αποκλεισμοί για Αργεντινή και Πορτογαλία - Γαλλία-Ουρουγουάη ο πρώτος ημιτελικός - Πηγή: REUTERS / Kai Pfaffenbach

Αντίο… στην συνέχεια του Μουντιάλ 2018 «είπαν» η Αργεντινή του Λιονέλ Μέσι και η Πορτογαλία του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Οι δύο σούπερ σταρ του παγκοσμίου ποδοσφαίρου θα αναγκαστούν να… δουν την συνέχεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου 2018 από τον… καναπέ τους, έπειτα από τις νίκες της Γαλλίας και της Ουρουγουάης.

Συγκεκριμένα, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της δεύτερης φάσης του τουρνουά, η Γαλλία επιβλήθηκε 4-3 της Αργεντινής, σε μία… ματσάρα, η οποία είχε δύο ανατροπές, έναν μεγάλο πρωταγωνιστική, τον Κιλιάν Εμπαπέ και έναν μεγάλο ηττημένο, τον Λιονέλ Μέσι.

Ανάλογο ήταν το σκηνικό και στο Σότσι, στον δεύτερο αγώνα των «16». Η Ουρουγουάη πήρε την πρόκριση 2-1 επί της Πορτογαλίας, με πρωταγωνιστή τον Έντινσον Καβάνι, που σημείωσε και τα δύο τέρματα και ηττημένο τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Μάλιστα, οι δύο ομάδες που πήραν το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση, θα αναμετρηθούν την Παρασκευή (6/7) με στόχο την πρόκριση στους «4» της διοργάνωσης.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου 2018

 Α' ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

14/6

ΜΟΣΧΑ

ΡΩΣΙΑ - ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ

5-0

15/6 

ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ

ΑΙΓΥΠΤΟΣ-ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ

 0-1

19/6

ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

ΡΩΣΙΑ - ΑΙΓΥΠΤΟΣ

 3-1

20/6

ΡΟΣΤΟΦ

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ - ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ

 1-0

25/6

ΣΑΜΑΡΑ

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ - ΡΩΣΙΑ

 3-0

25/6

ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ - ΑΙΓΥΠΤΟΣ

 2-1

Β' ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

15/6

ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

ΜΑΡΟΚΟ - ΙΡΑΝ

 0-1

15/6

ΣΟΤΣΙ

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ

 3-3

20/6

ΜΟΣΧΑ

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΜΑΡΟΚΟ

 1-0

20/6

ΚΑΖΑΝ

ΙΡΑΝ - ΙΣΠΑΝΙΑ

 0-1

25/6

ΣΑΡΑΝΣΚ

ΙΡΑΝ - ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

 1-1

25/6

ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ

ΙΣΠΑΝΙΑ - ΜΑΡΟΚΟ

 2-2

 Γ' ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

16/6

ΚΑΖΑΝ

ΓΑΛΛΙΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

 2-1

16/6

ΣΑΡΑΝΣΚ

ΠΕΡΟΥ - ΔΑΝΙΑ

 0-1

21/6

ΣΑΜΑΡΑ

ΔΑΝΙΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

 1-1

21/6

ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ

ΓΑΛΛΙΑ - ΠΕΡΟΥ

 1-0

26/6

ΜΟΣΧΑ

ΔΑΝΙΑ - ΓΑΛΛΙΑ

 0-0

26/6

ΣΟΤΣΙ

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ - ΠΕΡΟΥ

 0-2

 Δ' ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

16/6

ΜΟΣΧΑ

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΙΣΛΑΝΔΙΑ

 1-1

16/6

ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ

ΚΡΟΑΤΙΑ - ΝΙΓΗΡΙΑ

 2-0

21/6

ΝΙΖΝΙ

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΚΡΟΑΤΙΑ

 0-3

22/6

ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ

ΝΙΓΗΡΙΑ - ΙΣΛΑΝΔΙΑ

 2-0

26/6

ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

ΝΙΓΗΡΙΑ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

 1-2

26/6

ΡΟΣΤΟΦ

ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΚΡΟΑΤΙΑ

 1-2

 Ε' ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

17/6

ΣΑΜΑΡΑ

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ - ΣΕΡΒΙΑ

 0-1

17/6

ΡΟΣΤΟΦ

ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΕΛΒΕΤΙΑ

 1-1

22/6

ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ

 2-0

22/6

ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ

ΣΕΡΒΙΑ - ΕΛΒΕΤΙΑ

 1-2

27/6

ΜΟΣΧΑ

ΣΕΡΒΙΑ - ΒΡΑΖΙΛΙΑ

 0-2

27/6

ΝΙΖΝΙ

ΕΛΒΕΤΙΑ - ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ

 2-2

ΣΤ' ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

17/6

ΜΟΣΧΑ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΜΕΞΙΚΟ

 0-1

18/6

ΝΙΖΝΙ

ΣΟΥΗΔΙΑ - Ν. ΚΟΡΕΑ

 1-0

23/6

ΡΟΣΤΟΦ

Ν. ΚΟΡΕΑ - ΜΕΞΙΚΟ

 1-2

23/6

ΣΟΤΣΙ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΣΟΥΗΔΙΑ

 2-1

27/6

ΚΑΖΑΝ

Ν. ΚΟΡΕΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ

 2-0

27/6

ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ

ΜΕΞΙΚΟ - ΣΟΥΗΔΙΑ

 0-3

 Ζ' ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

18/6

ΣΟΤΣΙ

ΒΕΛΓΙΟ - ΠΑΝΑΜΑΣ

 3-0

18/6

ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ

ΤΥΝΗΣΙΑ - ΑΓΓΛΙΑ

 1-2

23/6

ΜΟΣΧΑ

ΒΕΛΓΙΟ - ΤΥΝΗΣΙΑ

 5-2

24/6

ΝΙΖΝΙ

ΑΓΓΛΙΑ - ΠΑΝΑΜΑΣ

 6-1

28/6

ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ

ΑΓΓΛΙΑ - ΒΕΛΓΙΟ

 0-1

28/6

ΣΑΡΑΝΣΚ

ΠΑΝΑΜΑΣ - ΤΥΝΗΣΙΑ

 1-2

Η' ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

19/6

ΣΑΡΑΝΣΚ

ΚΟΛΟΜΒΙΑ - ΙΑΠΩΝΙΑ

 1-2

19/6

ΜΟΣΧΑ

ΠΟΛΩΝΙΑ - ΣΕΝΕΓΑΛΗ

 1-2

24/6

ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ

ΙΑΠΩΝΙΑ - ΣΕΝΕΓΑΛΗ

 2-2

24/6

ΚΑΖΑΝ

ΠΟΛΩΝΙΑ - ΚΟΛΟΜΒΙΑ

 0-3

28/6

ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ

ΙΑΠΩΝΙΑ - ΠΟΛΩΝΙΑ

 0-1

28/6

ΣΑΜΑΡΑ

ΣΕΝΕΓΑΛΗ - ΚΟΛΟΜΒΙΑ

 0-1

 ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

30/6

ΚΑΖΑΝ

Γαλλία - Αργεντινή (49)

 4-3

30/6

ΣΟΤΣΙ

Oυρουγουάη- Πορτογαλία (50)

 2-1

01/07

ΜΟΣΧΑ

Ισπανία - Ρωσία (51)

 

01/07

ΝΙΖΝΙ

Κροατία - Δανία (52)

 

02/07

ΣΑΜΑΡΑ

Βραζιλία - Μεξικό (53)

 

02/07

ΡΟΣΤΟΦ

Βέλγιο - Ιαπωνία (54)

 

03/07

ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Σουηδία - Ελβετία (55)

 

03/07

ΜΟΣΧΑ

Κολομβία - Αγγλία (56)

 

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

06/07

ΝΙΖΝΙ

Γαλλία - Ουρουγουάη (57)

 

06/07

ΚΑΖΑΝ

Νικητής 53 - Νικητής 54 (58)

 

07/07

ΣΑΜΑΡΑ

Νικητής 55 - Νικητής 56 (59)

 

07/07

ΣΟΤΣΙ

Νικητής 51 - Νικητής 52 (60)

 

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

10/07

ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Νικητής 57 - Νικητής 58 (61)

 

10/07

ΜΟΣΧΑ

Νικητής 59 - Νικητής 60 (62)

 

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

14/07

ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Ηττημένος 61 - Ηττημένος 62

 

ΤΕΛΙΚΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

15/07

ΜΟΣΧΑ

Νικητής 61 - Νικητής 62

 
Διαβάστε επίσης
Δες τον κόσμο μέσα από το φακό του CNN Greece. Ακολούθησέ μας στο Instagram!