Champions League: Σώθηκε στο τέλος η Παρί, σαρωτικές Λίβερπουλ και Ντόρτμουντ

REUTERS/Leon Kuegeler

Τη «βόμβα» της 3ης αγωνιστικής του Champions League πήγε να ρίξει η Νάπολι που κατάφερε να αποδράσει με ισοπαλία 2-2 από το Παρίσι. Η Παρί έσωσε την παρτίδα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ του Ντι Μαρία, αλλά η γκέλα όπως και να έχει έγινε.

Εύκολο βράδυ είχε η Λίβερπουλ με τον Ερυθρό Αστέρα τον οποίο και νίκησε με 4-0 στο Άνφιλντ, ενώ η Μπαρτσελόνα δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Ίντερ με 2-0 στη Βαρκελώνη παρότι χρειάστηκε ένα γκολ του Τζόρντι Άλμπα στο 83' για να κλειδώσει το τρίποντο.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Πόρτο που έφυγε με το 3-1 από τη Μόσχα κόντρα στη Λοκομοτίβ. Αντίθετα η Γαλατασαράι αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με την Σάλκε.

Από εκεί και πέρα η Ντόρτμουντ διέλυσε την Ατλέτικο με 4-0, την ώρα που η Τότεναμ έμεινε στο καταδικαστικό 2-2 με την Αϊντχόφεν και πλέον οι ελπίδες της πρόκριση στην επόμενη φάση ελαχιστοποιούνται.

Οι «πετεινοί» επηρεάστηκαν από την αποβολή του Λιορίς στο 79΄ και στο 87΄ δέχτηκαν την ισοφάριση από τον αρχηγό της PSV, Ντε Γιονγκ, ενώ η Μονακό του Τιερί Ανρί πήρε βαθμό (1-1) κόντρα στην Μπριζ.