Σερβία - Ελλάδα 84-61: Η πρώτη ήττα ήρθε στο Βελιγράδι

Eurokinissi

Στο Βελιγράδι σταμάτησε το αήττητο σερί της Εθνικής ομάδας στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου καθώς το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε με 84-61 από τη Σερβία.

Μεγάλος πρωταγωνιστή για τους γηπεδούχους ήταν ο γκαρντ της Μπάγερν Μονάχου Στέφαν Γιόβιτς, ο οποίος έκανε ότι ήθελε την άμυνα της Εθνικής ομάδας και κράτησε ζωντανή τη χώρα του στην πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου που θα διεξαχθεί στην Κίνα το 2019.

Οι Σέρβοι μπήκαν από την αρχή του ματς πολύ καλύτερα και βρήκαν ρυθμό κάνοντας μάλιστα το 29-14 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με καλάθι του Μίσιτς (πήρε άδεια και βοήθησε τη Σερβία από την Αναντόλου Εφές).

Μάλιστα ο Γιόβιτς με δυο βολές πήγε τη διαφορά στο +16 (42-26) στο 18. Κάπου εκεί η Εθνική ομάδα έδειξε να έχει λίγο παλμό και μείωσε στο σκορ με τρίποντο του Μποχωρίδη (44-35) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου συνέχισαν να κατεβάζουν τη διαφορά και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου με καλάθι του Σαλούστρου μείωσαν σε 49-46 στο 25ο λεπτό. Η Σερβία όμως αντέδρασε και πάλι και τρέχοντας επιμέρους σκορ 8-0 έκανε το 57-46 με καλάθι του Μπίρτσεβιτς στο 27΄. Η διαφορά έφτασε στο +19 (70-51 στο 34΄) με τρίποντο του Λάζιτς, με τον Αθηναίου να μειώνει σε 70-55 με τρίποντο στο 35'.

Τρία λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα ο Θανάσης Σκουρτόπουλος έριξε στο ματς τον Μιχάλη Λούντζη στη θέση του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, με τον γκαρντ του Λαυρίου να κάνει το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Εθνικής ομάδας. Μάλιστα στη συνέχεια ο Έλληνας τεχνικός έριξε στο ματς και τον Βασίλη Μουράτο που έκανε και αυτός την πρώτη του εμφάνιση με την Εθνική ομάδα.

Η Ελλάδα προσπάθησε να μειώσει στη συνέχεια αλλά η Σερβία είχε τις λύσεις και έκανε το 79-60 με δίποντο του Μίσιτς στο 38΄. Στα εναπομείναντα λεπτά του ματς δεν άλλαξε κάτι και η Σερβία πήρε τη νίκη κόντρα στην Ελλάδα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-14, 44-35, 67-48, 84-61