Ολυμπιακός-Γκραν Κανάρια 98-77: Αποστολή... εξετελέσθη!

EUROKINISSI/LATO KLODIAN

Με 2Χ2 έβγαλε την «διαβολοεβδομάδα» ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε με 98-77 της Γκραν Κανάρια στο ΣΕΦ για την 14η αγωνιστική της Euroleague.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το διπλό κόντρα στην Μπαρτσελόνα ο Ολυμπιακός επικράτησε με 98-77 της Γκραν Κανάρια στο ΣΕφ στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Euroleague και έκανε το 2Χ2 στην «διαβολοεβδομάδα» της διοργάνωσης. Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ μπήκαν από το ξεκίνημα του αγώνα αποφασισμένοι να μην αφήσουν τον αντίπαλο τους να τους αιφνιδιάσει και τα κατάφεραν μιας και επέβαλλαν το ρυθμό τους και πήραν τελικά τη νίκη. Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν ένα ήσυχο βράδυ στο ΣΕΦ και με το τελικό 98-77 βελτίωσαν σε 9-5 το ρεκόρ τους, «πιάνοντας» τετράδα. Στον αντίποδα, οι Ισπανοί υπέστησαν την 9η απώλεια.

Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν ο πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού στην 1η περίοδο. Ο πάουερ φόργουορντ των «ερυθρόλευκων» σημείωσε γρήγορα 8 πόντους, για το 14-9. Οι Ισπανοί ήταν άστοχοι στα δίποντα, βρήκαν εύστοχα τρίποντα από Τιλί και Ολιβερ, αλλά η ομάδα του Πειραιά έπαιζε ομαδικά (7 ασίστ), είχε υπομονή στην κυκλοφορία της μπάλας και με λύσεις από Σπανούλη, Τουπάν και ΛεΝτέι έκλεισαν στο +6, 20-14 την 1η περίοδο. Μπόγρης και Σπανούλης διαμόρφωσαν τα 24-16 (+8), αλλά η Γκραν Κανάρια απάντησε με σερί 5-0 (Μπάλβιν και τρίποντο του Ερικσον) μειώνοντας σε 24-21. Το σερί 10-0 που ακολούθησε από Σπανούλη, Ουίλιαμς-Γκος και ΛεΝτέι (34-21) έθεσε τις βάσεις για την άνετη επικράτηση του Ολυμπιακού. Τα τρία τρίποντα από Ουίλιαμς-Γκος, Πρίντεζη και Στρέλνιεκς εκτόξευσαν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +20, 47-27, ενώ στο ημίχρονο ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειχνε 52-33. Ο Ολυμπιακός ήταν μία ακόμη βραδιά εξαιρετικός στην άμυνα, αλλά παρουσίαζε και πολυφωνία στην επίθεση, ενώ υπερτερούσε σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες (17–7 ασίστ, 18-14 ριμπάουντ, 7-2 κλεψίματα, αλλά κυρίως στην ευστοχία στα σουτ 2 πόντων (16/24 – 6/20).

Τυπική διαδικασία αποδείχτηκε το β΄ μέρος. Σπανούλης, Πρίντεζης και Παπανικολάου δεν επέτρεψαν στους νησιώτες να επιστρέψουν, με τον τελευταίο να διαμορφώνει το 61-39 (+22). Ραμπασέδα, Μπάεθ, Βεν, Στρόμπερι ευστόχησαν σε τρίποντα μέχρι το 30ο λεπτό, αλλά οι παίκτες του Μπλατ δεν... ίδρωναν. Δύο φορές ο Σπανούλης από τη γραμμή του τριπόντου «έγραψε» το +23, 65-42 και 68-45. Η 4η περίοδος ξεκίνησε από το 73-54, η Γκραν Κανάρια είχε υψηλότερο κίνητρο να μειώσει τη διαφορά και απλά την έκανε -15, στο 35ο λεπτό, 80-65. Το τελικό σκορ, 98-77, διαμόρφωσε με το 4ο εύστοχό του τρίποντο ο Βασίλης Σπανούλης που... έκανε 21 (!) λίγες ημέρες πριν τα Χριστούγεννα!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14, 52-33, 73-54, 98-77