Στίβος: Με τέσσερα μετάλλια και αρκετές διακρίσεις επιστρέφει η ελληνική αποστολή

EUROKINISSI

Με την πρωτιά του Μίλτου Τεντόγλου να ξεχωρίζει ολοκληρώθηκε η ελληνική παρουσία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου που διεξήχθη στην Γλασκώβη.

Με αποκορύφωμα την πρωτιά στο μήκος του Μίλτου Τεντόγλου με άλμα στα 8.38μ. οι Έλληνες αθλητές τα έδωσαν όλα και κράτησαν ψηλά την ελληνική σημαία για μια ακόμα διοργάνωση και πλέον έστειλαν το μήνυμα τους ότι η συνέχεια θα είναι πολύ καλή για τη χώρα μας σε αυτά που έρχονται.

Ο 20χρονος άλτης του Γιώργου Πομάσκι πήρε το χρυσό με 8.38μ στην 5η προσπάθειά του, επίδοση που είναι η κορυφαία φέτος στον κόσμο και νέο Πανελλήνιο ρεκόρ, αφού το προιηγούμενο ήταν του Λούη Τσάτουμα με 8.23μ από τις 8/2/2014 στο ΣΕΦ και το είχε ισοφαρίσει ο ίδιος φέτος στις 8 Φεβρουαρίου στη Μαδρίτη.

Το μετάλλιο του Τεντόγλου ήταν το 3ο της ελληνικής αποστολής στη Γλασκώβη, μετά τα ασημένια του Κώστα Μπανιώτη στο ύψος και της Βούλας Παπαχρήστου στο τριπλούν, και το πρώτο χρυσό της χώρας μας στη διοργάνωση στους άνδρες (στις γυναίκες έχει και η Νίκη Ξάνθου από το 2002 στη Βιέννη).

Ο Τεντόγλου ξεκίνησε με άκυρη προσπάθεια, έκανε 8.12μ στη δεύτερη, αλλά αμέσως μετά ο Σουηδός Τόμπιας Νίλσον Μοντλέρ έκανε 8.17μ και πέρασε πρώτος. Ο Έλληνας αθλητής συνέχισε με στόχο το μεγάλο άλμα, έκανε άκυρη την 3η προσπάθεια και «προσγειώθηκε» στα 8.16μ στην 4η.

Συγχαρητήρια Τσίπρα στους αθλητές του στίβου

Έτσι τα έδωσε όλα στην 5η και ξεδιπλώνοντας το μεγάλο ταλέντο του έκανε 8.38μ, που τον οδήγησε στο χρυσό μετάλλιο. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Σουηδός Τόπιας Νίλσον Μοντλέρ με 8.17μ (ατομικό ρεκόρ) και το χάλκινο ο Σέρβος Στραχίνια Γιοβάντσεβιτς με 8.03μ (εθνικό ρεκόρ).

Ασημένια η Παπαχρήστου

Η Βούλα Παπαχρήστου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό του τριπλούν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Γλασκώβης και ανέβασε την ελληνική συγκομιδή στη διοργάνωση στα 31 μετάλλια (5 χρυσά, 15 ασημένια και 11 χάλκινα).

Η Ελληνίδα αθλήτρια, στην 4η συμμετοχή της στη διοργάνωση και στον δεύτερο εφετινό αγώνα της (ο πρώτος ήταν στα προκριματικά, όπου έκανε 14.28μ), έκανε 14.50μ στην πρώτη προσπάθεια που είναι νέο ατομικό ρεκόρ (προηγούμενο 14.47μ) και, μετά το χάλκινο το 2017 στο Βελιγράδι, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

4734451

ΠΗΓΗ: EUROKINISSI

Νικήτρια αναδείχθηκε η Ισπανίδα Άννα Πελετέριο με 14.73μ, επίδοση που είναι η κορυφαία φετινή στην Ευρώπη και νέο εθνικό ρεκόρ. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε η 36χρονη Ουκρανή Όλια Σαλαντούχα, πρωταθλήτρια Ευρώπης και κόσμου με 14.47μ (είχε τρεις προσπάθειες, την 2η, την 4η και την 5η με την ίδια επίδοση).

Χάλκινη η Κυριακοπούλου, δεν τα κατάφερε η Στεφανίδη

Η Ελλάδα πήρε ένα ακόμη μετάλλιο κατά την 3η και τελευταία ημέρα του 35ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κλειστού στίβου της Γλασκώβης, με την Νικόλ Κυριακοπούλου στο επί κοντώ, ενώ η Κατερίνα Στεφανίδη έμεινε εκτός μεταλλίων για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια (το 2015 στο παγκόσμιο του Πεκίνου), στα οποία πρωταγωνίστησε σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις και δεν κατάφερε να υπερασπιστεί τον τίτλο της.

Η Κυριακοπούλου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό του αγωνίσματος με 4.65μ, το πρώτο της στη διοργάνωση και χάρισε στην Ελλάδα το τέταρτο στη Γλασκώβη και 33ο συνολικά.

Η Στεφανίδη, «χρυσή» Ολυμπιονίκης, πρωταθλήτρια Ευρώπης και κόσμου, δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα και κατετάγη 4η στον τελικό επίσης με 4.65μ.

4735293

Η Κυριακοπούλου ξεκίνησε από τα 4.45 που πέρασε με την 2η προσπάθεια, άφησε τα 4.55μ και συνέχισε στα 4.65μ που υπερέβη με την 2η. Στα 4.75μ είχε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες και κατετάγη 3η. Η Στεφανίδη άρχισε τα άλματα από τα 4.65μ τα οποία πέρασε με την 3η προσπάθεια, αλλά στη συνέχεια δεν κατάφερε να περάσει τα 4.75μ κι έμεινε στην 4η θέση. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ρωσίδα Αντζέλικα Σιντόροβα με 4.85μ που ήταν και το φαβορί του τελικού, ενώ το ασημένιο πήρε η Βρετανίδα Χόλι Μπράντσοου με 4.75μ.

Το ασημένιο άλμα του Μπανιώτη

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κώστας Μπανιώτης στον τελικό του ύψους κατά την 2η ημέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κλειστού στίβου στη Γλασκώβη. Ο άλτης του Γιώργου Τσούγκου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με άλμα στα 2.26μ, ανεβάζοντας στα 30 την ελληνική συγκομιδή στη διοργάνωση (5 χρυσά, 14 ασημένια και 11 χάλκινα μετάλλια). Ο 33χρονος Μπανιώτης έφθασε στο μετάλλιο στην 5η συμμετοχή του στη διοργάνωση, με καλύτερες προηγούμενες θέσεις την 4η θέση το 2011 και την 6η το 2013. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ιταλός Τζιανμάρκο Τάμπερι με 2.32μ, ενώ στη συνέχεια δοκίμασε χωρίς επιτυχία με ένα άλμα στα 2.34μ και άλλα δύο στα 2.34μ. Στο αγώνισμα δόθηκε και δεύτερο ασημένιο μετάλλιο, το οποίο πήρε μαζί με τον Μπανιώτη ο Ουκρανός Άντρι Προτσένκο που υπερέβη επίσης τα 2.26μ και είχε τις ίδιες ακριβώς προσπάθειες με τον Έλληνα αθλητή. Για τον λόγο αυτό δεν δόθηκε χάλκινο μετάλλιο.

4733574

Αναλυτικά οι θέσεις των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών στο 35ο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Γλασκώβης: