Νίκη με 4-2 του Παναθηναϊκού επί του Παναιτωλικού σε ματς διαφήμιση

EUROKINISSI / ICONPRESS/ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Με σούπερ επιθετικό ποδόσφαιρο ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον Παναιτωλικό με 4-2 στην πρεμιέρα του β γύρου, στην άδεια λόγω τιμωρίας Λεωφόρο.

Στα πρώτα 16 λεπτά το σκορ ήταν 2-2 (!) με τον Παναιτωλικό να προηγείται με εξαιρετική ενέργεια του Βιγιαφάνες στο 2, τους "πράσινους" να απαντούν με τον Αμπέιντ (6) και τον Πέτριτς (11), πριν ο Μαρκόφσκι κάνει το 2-2 στο 16ο λεπτό.

Στο β ημίχρονο οι δύο παίκτες του "τριφυλλιού" πέτυχαν έκαστος από ένα ακόμη γκολ (Πέτριτς 51 και Αμπέιντ 92) για το τελικό 4-2 με τους Αγρινιώτες να έχουν την δική τους ευκαιρία να ισοφαρίσουν σε 3-3 στο 90 με τον Βασιλείου.

Ο Παναθηναϊκός έτσι έφτασε τους 28 βαθμούς (Ολυμπιακός 48, ΑΕΚ 30, ΠΑΟΚ 26 με ματς λιγότερο, Αστέρας Τρίπολης 24). Ο Παναιτωλικός παρέμεινε 13ος με 16 βαθμούς (όσους και ο Ατρόμητος με ματς λιγότερο), έχοντας στην πλάτη του τον Πανθρακικό με 11 και την Καλλονή με 7.