Έκλεισε θέση για τη Βιτόρια η Φενέρμπαχτσε

EUROKINISSI

Ο Μπόμπι Ντίξον έκανε «πάρτι» και η Φενέρμπαχτσε με «όπλο» της τα τρίποντα επικράτησε 99-82 της Ζαλγκίρις Κάουνας και θα βρεθεί στην Fernando Buesa Arena για το Final-4 της Euroleague.

Μπορεί η Ζαλγκίρις Κάουνας να έκανε την έκπληξη στο δεύτερο ματς και να έσπασε την έδρα της Φενέρμπαχτσε, όμως οι Τούρκοι στα δυο ματς που έδωσαν στην πρωτεύουσα της Λιθουανίας έδειξαν γιατί είναι στα φαβορί για να κατακτήσουν φέτος την Euroleague.

Εξαιρετικός ήταν ο Κώστας Σλούκας (15 πόντοι, 10 ασίστ, 5 ριμπάουντ), ενώ πολύτιμες βοήθειες γαι τους νικητές έδωσαν οι Γιαν Βέσελι και Μάρκο Γκούντουριτς. Δεν ήταν αρκετή η εμφάνιση των Μπράντον Ντέιβις και Νέιτ Ουόλτερς για τους Λιθουανούς, που αποθεώθηκαν πάντως από τους φιλάθλους τους για την προσπάθειά τους.

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε πολύ καλύτερα στο ματς και θέλησε να επιβάλλει πλήρως το ρυθμό της κάνοντας το 21-5 στο 7΄με δίποντο του Βέσελι. Οι Τούρκοι συνέχισαν να έχουν το «πάνω χέρι» στο ματς και προηγήθηκαν μάλιστα με 30-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

H Zαλγκίρις Κάουνας προσπάθησε να μειώσει το ματς και με τρίποντο του Μιλάκνις έκανε το 33-44 στο 17΄, ενώ στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 41-49 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσαν με γκολ-φάουλ του Ντέιβις σε 52-48 στο 22΄. Ο Ντίξον συνέχισε όμως να είναι «καυτός» και με δίποντο έκανε το 57-48 στο 24΄.

Η Φενέρμπαχτσε συνέχισε να υπερέχει και μάλιστα στο 28΄με τρίποντο του Κώστα Σλούκα έκανε το 72-56, με την Ζαλγκίρις και πάλι να πατάει «γκάζι» και να μειώνει σε 72-61 στο τέλος της τρίτης περιόδου. O Nτουβερίογλου έγραψε το 76-64 στο 32΄για να βάλει τέλος στην αντεπίθεση της Ζαλγκίρις, ενώ ο Γκούντουριτς με τρίποντο έκανε το 81-64 αρχικά για να πάει τη διαφορά στο + 20 (84-64 στο 34΄). Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και η Φενέρμπαχτσε πήρε τη νίκη που την έστειλε στο Final-4 της Βιτόρια.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-30, 41-49, 61-72, 82-99