NBA: Με ανατροπή το 2-0 οι Ουόριορς

Λίγο έλειψε να χάσουν το πλεονέκτημα έδρας οι Ουόριορς, αλλά στο φινάλε έδειξαν χαρακτήρα.

Προβάδισμα για τους τελικούς του NBA πήραν οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς, καθώς αν και βρέθηκαν να χάνουν με 17 πόντους από τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς, τελικά επικράτησαν 114-111. Πλέον οι πρωταθλητές έχουν κάνει το 2-0 στη σειρά των τελικών της Δύσης, εκμεταλλευόμενοι την έδρα τους, ενώ το σκηνικό μεταφέρεται πλέον στο Πόρτλαντ.

Οι Μπλέιζερς ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και το φινάλε ήταν… συγκλονιστικό.

Ο Σεθ Κάρι έδωσε προβάδισμα στους Μπλέιζερς με σουτ τριών πόντων, 110-111, Λούνεϊ και Γκριν έβαλαν μπροστά τους Ουόριορς, 114-111 και στα 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, οι Μπλέιζερς είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση. Η μπάλα πήγε στον Λίλαρντ, ο Ιγκουοντάλα έκλεψε και οι Γουόριορς έκαναν το 2-0.

Ο Στεφ Κάρι είχε 37 πόντους, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ και ήταν ο κορυφαίος των «πολεμιστών», με τον Κλέι Τόμπσον να προσθέτει 24 πόντους (αλλά με 8/22 σουτ) και τον Ντρέιμοντ Γκριν 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 5 κοψίματα.

Για τους Μπλέιζερς, ξεχώρισε ο Ντάμιαν Λίλαρντ που είχε 23 πόντους (6/16 σουτ) και 10 ασίστ, ο ΣιΤζέι ΜακΚόλουμ 22 πόντους (9/23 σουτ) ενώ ο Σεθ Κάρι 16 πόντους.