Τρίποντο του Φελντέιν έδωσε στον Παναθηναϊκό το ροζ φύλλο αγώνα με Μάλαγα

EUROKINISSI/ICONPRESS/ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Με "χρυσό" τρίποντο του Φελντέιν ο Παναθηναϊκός απέδρασε με νίκη 68-66 επί της Μάλαγα στο ΟΑΚΑ παίρνοντας παράλληλα το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στο Top 16 της Ευρωλίγκα.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ' όλη τη διάρκειά του αλλά οι πράσινοι διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα που στο ημίχρονο ήταν της τάξης των τεσσάρων πόντων (37-33).

Η Μάλαγα είχε τη διάθεση να παλέψει για να μείνει κοντά στο σκορ και κατόρθωσε να βάλει δύσκολα στην ομάδα του Τζόρτζεβιτς.

Ωστόσο, η άμυνα του Τζέιμς Γκιστ στο τελευταίο λεπτό, το ριμπάουντ του ίδιου σε χαμένο τρίποντο και οι βολές που κέρδισε και η δεινότητα του Φελντέιν που στα 11'' πριν το τέλος διαμόρφωσε το τελικό σκορ από τα 6,75 σε συνδυασμό με το άστοχο τρίποντο του Σμιθ στην εκπνοή έδωσαν τη νίκη στον Παναθηναϊκό.

Στην 7η θέση του πίνακα των σκόρερ της Euroleague ανέβηκε ο αρχηγός των «πρασίνων», Δημήτρης Διαμαντίδης ξεπερνώντας τον Τζέι Αρ Χόλντεν.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 37-33, 58-55, 68-66